ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه‌ در مردان نوعی بیماری است که در آن سینه‌ی مردان به سبب بافت یا چربی اضافه بزرگ می‌شود. در همه‌ی مردان بافت سینه ازنوع بافت سینه‌ی زنان، ولی معمولاً در حجمی محدود‌تر وجود دارد.

در مردان مبتلا به ژنیکوماستی، بافت سینه به نحو قابل توجهی در زیر نوک سینه و هاله‌ی اطراف آن (ماهک) رشد می‌کند. جراحی ژنیکوماستی (یا جراحی سینه‌ی مردان) که معمولاً تحت عنوان جراحی کوچک کردن سینه‌ مردان شناخته می‌شود؛ عملی است که در آن چربی و در برخی موارد بافت سینه در ناحیه‌ی سینه‌ی آقایان تخریب و برداشته می‌شود.

دلایل بزرگ شدن سینه در مردان

عوامل بسیاری در بزرگ شدن سینه‌ی مردان دخیل است؛ هرچند گاهی هیچ دلیل شناخته شده‌ای وجود ندارد:

 • تغییرات هورمونی در فرآیند سالخوردگی (تستوسترون کمتر و استروژن بیشتر)
 • افزایش حجم چربی بدن که خود سبب افزایش سطح استروژن می‌شود.
 • داروها و مواد دیگر (به جدول مراجعه کنید).

برخی مشکلات سلامتی:

 • بیماری‌هایی که سبب کاهش سطح تستوسترون می‌شوند ( که به آن هیپوگنادیسم می‌گویند)؛ مانند سندروم کلاین فلتر یا مشکلات غده‌ی هیپوفیز
 •  پرکاری غده‌ی تیروئید
 • بیماری‌های کبدی
 • بیماری‌های کلیوی و نارسایی کلیه
 •  تومور‌های بیضه، غده‌ی فوق کلیه یا غده‌ی هیپوفیز

مزایا

 • کاهش چربی اضافه و بافت‌های غدد لنفاوی که بیش از حد رشد کرده ‌است.
 • ایجاد ظاهری مردانه در ناحیه ی سینه

متقاضیان درمان

جراحی ژنیکوماستی، عملی بسیار شخصی است که باید به خاطر خودتان انجام دهید و برای تحقق امیال دیگران یا تلاش برای رسیدن به تصویر ایده آلی که در ذهن خود دارید دست به این کار نزنید.

این عمل گزینه‌ی مناسبی برای شماست، اگر:

  • از لحاظ جسمی سالم هستید و وزن نسبتاً نرمالی دارید.
  • انتظارات واقع بینانه دارید.
  • رشد سینه‌تان متوقف شده است.
  • به خاطر بزرگی بیش از اندازه‌ی سینه‌هایتان آزرده خاطر هستید.

 

درمان ژنیکوماستی در افراد زیر بهترین نتیجه را دارد:

  • مردانی که از طریق درمان‌های پزشکی دیگر معالجه نمی شوند.
  • افراد سالمی که دچار بیماری‌های تهدید کننده‌ی زندگی یا دارای وضعیت خاص پزشکی نباشند؛ چرا که این موارد سبب مشکل در روند بهبود می‌شود.
  • افرادی که از سیگار یا هر نوع ماده‌ی مخدر دیگر استفاده نمی‌کنند.
  • مردانی که نسبت به بهبود علائم فیزیکی ژنیکوماستی نگرش مثبت دارند و افراد هدفمندی هستند.

فرآیند درمان

در جراحی ژنیکوماستی سه گام وجود دارد که شامل:

لیپوساکشن

در مواردی که ژنیکوماستی عمدتاً نتیجه‌ی بافت اضافه باشد، می‌توان تنها از تکنیک‌های لیپوساکشن بهره برد. این روش با وارد کردن کانولا، لوله‌ی باریک میان تهی، در برش‌های متعدد کوچک انجام می‌شود. کانولا با حرکتی کنترل شده به جلو و عقب کشیده می‌شود و چربی اضافه را نرم می‌کند و سپس با مکش خلاء از بدن خارج می‌شود. از تکنیک‌های لیپوساکشن مختلف می‌توان در این زمینه بهره گرفت. قبل از عمل، در مورد روشی که برای شما مناسب‌تر است توضیحات لازم ارائه می‌شود.

جراحی

تکنیک‌های جراحی در مواردی که نیاز به برداشتن بافت غدد سینه یا پوست اضافه باشد پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر لازم به کوچک کردن سینه و یا تغییر جایگاه نوک سینه برای رسیدن به ظاهر طبیعی مردانه باشد، می‌توان از تکنیک‌های جراحی استفاده کرد. روش‌های جراحی بسته به وضعیت‌های خاص و اولویت‌های جراحی مختلف است.

جراحی مستقیم به صورت معمول از طریق ایجاد برشی در قسمت پایینی مرز ماهک سینه انجام می‌شد. با اینکه در این روش هیچ “خطایی” وجود ندارد، اما همواره ریسک برجا ماندن جای زخم (اسکار) به طور واضحی وجود دارد.

منطبق شدن آثار زخم در ماهک سینه گاهی مشهود است و بیمار از این بابت کمی احساس نارضایتی و خجالت دارد. در طول سال‌های متمادی، پزشکان قادر بوده‌اند هر سه گام درمان را از طریق برش کوچکی (2/1 اینچ) روی کناره‌ی سینه انجام دهند.

به هر حال این برش برای لیپوساکشن مورد نیاز است، بنابراین با تنها کمی بزرگتر کردن آن، پزشک می‌تواند هر سه گام درمان را بدون اسکار اضافه در ماهک سینه با ‌موفقیت انجام دهد. این اسکار معمولاً به خوبی بهبود می‌یابد و “خارج” از فضای سینه است.

برداشتن پوست

در نهایت، پس از برداشتن بافت سینه نتیجه‌ی نهایی کار بستگی به قدرت جمع شدن پوست دارد. در اکثر موارد پوست به تنهایی قادر به جمع شدن است. پزشکان معتقدند که استفاده از گن سینه می‌تواند به جمع شدن پوست کمک کرده و از تورم اولیه بکاهد. در موارد پیشرفته‌تر، مقدار پوست اضافه بسیار زیاد است یا اینکه پوست به اندازه‌ی لازم خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته را برای جمع شدن دارا نیست.

در این موارد، پوست اضافه باید برداشته شود. در مواردی که بیماری نسبتاً پیشرفت کرده است، پوست اضافه را می‌توان به شکل دونات از اطراف ماهک سینه برداشت که در این حالت اثر اسکار یا جای زخم باریکی در حاشیه‌ی اطراف ماهک برجا می‌ماند.

در موارد بسیار شدید بیماری، پوست اضافه از ناحیه‌ی تحتانی سینه برداشته می‌شود و اسکاری ایجاد می‌شود که در راستای چین اینفرامامری (انحنای تحتانی سینه) امتداد دارد. نوک سینه نیز برداشته شده و در جای درست خود روی سینه قرار می‌گیرد و در واقع به نوعی آن را پیوند می‌زنند. جهت تعیین نوع مناسب عمل برای هر بیمار، معاینه‌ی کاملی انجام می‌شود.

بهبودی

چه زیر تیغ جراحی رفته باشید و یا لیپوساکشن شده باشید، به هرحال تا چند روز پس از عمل مقداری احساس ناراحتی دارید. اما این حالت با داروهایی که توسط جراحتان تجویز می‌شود قابل کنترل است.

زمان بهبودی در عمل ژنیکوماستی اغلب کوتاه است. پوشیدن گن (جلیقه‌ی فشاری) برای مدت تقریبی 4 هفته پس از عمل الزامی است. فعالیت‌های نرمال را می‌توان ظرف چند روز بعد دوباره از سر گرفت؛ ولی لازم است به مدت 2 الی 3 هفته هیچ گونه فعالیت شدید وسنگینی مانند پرس سینه، هل دادن یا کشیدن نداشته باشید.

خطرات و عوارض

عمل کوچک کردن سینه‌ی مردان هم مشمول خطرات معمول جراحی اعم از عفونت، خونریزی و عوارض بیهوشی است. عارضه‌ی دیگر، برداشتن خیلی کم یا خیلی زیاد از بافت است. برداشت کم با برش مجدد درمان می‌شود ولی برداشت بیش از اندازه مستلزم فلپ‌های چربی (انتقال چربی از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه‌ی دیگر که به علل مختلف از بین رفته باشد) یا تزریق چربی است.

در جراحی ژنیکوماستی اطراف ناحیه‌ی ماهک سینه آثار اسکارو جای زخم جراحی به‌جا می‌ماند اما با گذشت زمان این آثار کم رنگ و تقریباً نا‌پدید می‌شود. گاهی پس از عمل حس نوک سینه کاهش می‌یابد. این حس حداکثر تا شش ماه بعد باز می‌گردد.

ساعات کار