شکاف لب یا لب شکری

شکاف لب یا لب شکری

شکاف لب یا لب شکری

شکاف لب یا لب شکری (cleft lip) به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک شکاف و یک فضای باز در طول لب وجود داشته باشد. این شکاف می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد به طوری که لب فوقانی و بینی را به هم وصل کند. شکاف کام (cleft palate) نیز هنگامی رخ می‌دهد که سقف دهان در حین رشد اولیه جنین در داخل رحم مادر، به درستی بسته نشود. کام از دو قسمت به نام های کام سخت و کام نرم تشکیل شده است. که هر یک از آنها قابلیت شکاف برداشتن دارد.

براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا، شکاف لب یا لب شکری نیز به عنوان نوعی نقص مادرزادی مربوط به دهان و دندان شناخته میشود که سالانه بیش از 7000 نوزاد با این وضعیت در آمریکا متولد می‌شوند.

علائم شکاف لب یا لب شکری

در بیشتر موارد، وجود شکاف در طول لب مشخص ترین و اصلی ترین علامت شکاف لب یا لب شکری است. در این وضعیت شیر ممکن است هنگام تغذیه از بینی کودک شما خارج شود. زیرا مانع بین دهان و بینی در این کودکان غیر طبیعی است. در کودکان دچار این نقص مادرزادی ممکن است مشکلاتی در خصوص دندان نیز وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است دندان لق داشته باشند و یا تعداد دندان های آن ها بیشتر باشد.

تشخیص شکاف لب یا لب شکری

با کمک امواج اولتراسوند میتوان وجود این مشکل را در طی دوره بارداری تشخیص داد. اگر پزشک تشخیص دهد که کودک شما در حالی که رحم قرار دارد، شکاف لب یا لب شکری دارد، ممکن است بخواهد مقداری از حجم مایع آمنیوتیکی که کودک شما را احاطه کرده است ر ا به عنوان نمونه بردارد تا وجود عوارض دیگر را بررسی کند.

درمان شکاف لب یا لب شکری

درمان این نواقص بستگی به سطح و شدت شکاف لب یا لب شکری کودک شما دارد. پروسه درمانی اغلب به منظور بستن شکاف ایجاد شده و بازسازی صورت و کام کودک خواهد بود. برای این منظور ممکن است در چندین نوبت بر روی بیمار عمل جراحی زیبایی صورت بگیرید.

در طی پروسه درمان جراحی تیمی از متخصصان ممکن است با شما و فرزند شما همکاری کنند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما به دلیل شکاف در گفتار مشکل دارد، ممکن است با یک گفتاردرمان کار کند. تیم فرزند شما ممکن است شامل یک جراح پلاستیک، جراح دهان و دندان و یا یک متخصص ارتودنسی باشد.

عمل جراحی

ایده آل ترین زمان برای انجام جراحی ترمیم شکاف لب یا لب شکری بهتر است در سال اول زندگی او باشد. با این حال، ممکن است در دوران نوجوانی فرزندتان به جراحی های اضافی بازسازی و ترمیم نیاز داشته باشد.

عمل جراحی ترمیم شکاف لب یا لب شکری

توصیه می شود وقتی که فرزند شما بین 10 هفته تا 1 سالگی است، برای ترمیم شکاف لب یا لب شکری او اقدام کنید. اگر فرزند شما شکاف خاصی دارد، پزشک ممکن است بخواهد بطور موقت اقدام به دوختن شکاف کند تا زمانی که یک جراحی ترمیمی اساسی ترتیب دهد.

در حین انجام عمل جراحی ترمیمی لب شکری، کودک شما تحت بیهوشی قرار می گیرد و یک جراح به کمک هر دو لبه جدا شده لب، شکاف را میبندد و باعث عریض تر شدن لب کودک خواهد شد.

عمل جراحی ترمیم شکاف لب یا لب شکری

پزشکان معمولاً هنگامی که کودک شما بین 6 تا 18 ماه سن دارد، عمل ترمیم شکاف کام را انجام می دهند. در حین عمل، ماهیچه ها و بافت های دو طرف کام یا سقف دهان کاملاً به هم وصل می شوند تا شکاف بسته شود. روند ترمیم شکاف لب یا لب شکری در این عمل کمی طولانی تر است زیرا اگر کودک همکاری نکند ممکن است روند ترمیم با مشکل مواجه شود.

R.F

آر اف چگونه چربی را از بین می‌برد؟

اساساً درمان‌های آر اف یک جریان الکتریکی را از طریق الکترود به پوست منتقل کرده تا لایه‌های عمیق‌تر و لایه‌های سطحی‌تر گرم شوند. همانطور که ذرات باردار آر اف به بافت هدف می‌رسند، یک واکنش استرسی ناشی از ارتعاش با فرکانس بالای ذرات باردار تولید می‌شود.

هنگامی که پوست ما یک جریان الکتریکی با فرکانس بالا را دریافت می‌کند، سلول‌های بدن این جریان را به عنوان یک منبع انرژی فرض کرده، لایه‌های پوست ما مانند یک سد مقاوم نسبت به جریان الکتریکی عمل کرده و بسته به سطح مقاومت، به درجات مختلف گرم خواهد شد.

این روند گرمایشی به سفت شدن و جوانسازی پوست کمک کرده، ظاهر آن را صاف و چربی‌های موضعی را کاهش می‌دهد. این گرمای ناشی از روش RF است که باعث تحریک کلاژن شده، موجب سفت شدن و انقباض آن گشته و در عین حال سلول‌های چربی مقاوم را از بین می‌برد.

مزایا شکاف لب یا لب شکری

 • سریع بودن روش
 • مؤثر در از بین بردن مقادیر کوچک چربی موضعی
 •  آسایش حین انجام این روش

متقاضیان درمان شکاف لب و لب شکری

لاغری با آر اف یک راه غیر جراحی برای از دست دادن چربی در افرادی است که قادر به انجام این کار تنها با رژیم غذایی و ورزش نیستند. این روش برای کسانی کارآمد است که مایل به کاهش چربی موضعی بوده یا مناسب کسانی که مایل به تغییر شکل و کانتور برخی از مناطق انباشته شده با چربی‌های مقاوم که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده‌اند، می‌باشد.

این روش برای اکثر افراد مناسب است اما در افراد مسن به دلیل کاهش سوخت و ساز مقدار کاهش چربی کمتر است. بنابراین، این درمان برای افراد بالای 60 سال توصیه نمی‌شود. آن چه بیماران باید به خاطر داشته باشند، این است که این درمان وزن را کاهش نمی‌دهد، بنابراین حتی بعد از انجام این عمل شما نیاز به یک شیوه‌ی زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب خواهید داشت.

نواحی درمان شکاف لب یا لب شکری

لاغری با آر اف برای تمام سنین و هر نوع پوستی مناسب بوده و می‌توان از آن در هر ناحیه از بدن استفاده نمود. این روش برای کاهش چربی در نواحی زیر بسیار موفقیت آمیز است:

 • شکم
 •  ران‌ها (قسمت‌های درونی و بیرونی)
 •  ران و باسن
 •  غبغب
 •  بازوها

قبل از درمان پزشک نیازهای شما را ارزیابی کرده و در خصوص هدف شما از انجام این عمل گفتگو می‌کند. هر منطقه در بدن شما برای مدت 20-30 دقیقه تحت درمان قرار می‌گیرد. پزشک از یک لوبریکانت ژل مانند روی پوست به عنوان یک سد حفاظتی بین شما و میله الکترود که می‌تواند کاملاً داغ شود، استفاده می‌کند. سپس میله الکترود روی سطح پوست مالش داده شده و روی مناطقی که چربی‌ها در آن جا تجمع یافته‌اند، متمرکز می‌شود.

درجه حرارت می‌تواند به 43 درجه سانتی گراد برسد، بسیاری از افراد نگران هستند که پوست آن‌ها آسیب ببیند. در طول درمان، قطعه دستی در هر قسمت از دستگاه که در تماس مستقیم با پوست است، سرد می‌شود. به همین دلیل، گرما تنها به بافت هدف می‌رسد. بیماران از بیرون احساس سرما کرده اما از درون گرما را احساس می‌کنند.

 • آیا درمان بی خطر است؟

لاغرسازی با دستگاه لاغری Rf (آر اف) ایمن و آرامش بخش است.

 • چه تعداد جلسات درمانی مورد نیاز است؟

بسیاری از بیماران به بهترین نتایج بعد از 6 تا 12 جلسه‌ی درمانی دست پیدا می‌کنند. این حالت بستگی به وزن و توده بدن و اندازه‌ی دور بدن، سن، تعادل هورمونی، داروها و اهداف مورد نظر دارد. درمان مجدد برای پایداری نتایج به‌دست آمده هر 6 ماه یک بار نیز توصیه می‌شود.

 • چه مقدار چربی را می‌توانید از دست دهید؟

درمان با آر اف نشان داده است که امکان از دست دادن چربی از 2.5 تا 3 سانتی متر در جلسه اول وجود دارد و پس از یک دوره‌ی 8 جلسه‌ای تا 11 سانتی متر چربی از دست می‌رود.

بهبودی در شکاف لب یا لب شکری

ممکن است بلافاصله پس از درمان کمی پوست قرمز شود؛ با این حال بهبودی پس از درمان‌های آر اف بسیار سریع و با آسیب کم یا بدون آسیب است. شما قادر به بازگشت به کار یا فعالیت‌های عادی خود بلافاصله پس از درمان هستید. از آن جا که موضع در طول درمان کاملاً داغ می‌شود، بنابراین معمولاً استفاده از یک لوسیون یا کرم برای تسکین و خنک کردن ناحیه‌ی تحت درمان به شما توصیه می‌شود. در حین درمان شما باید از انجام هر کاری که ممکن است موجب آسیب یا تحریک پوست شما شود مانند آفتاب گرفتن خودداری کنید.

دستورالعمل‌های مراقبت پس از درمان شکاف لب یا لب شکری

ورزش ملایم (برای مثال 20 دقیقه پیاده روی) انجام دهید. به خصوص پس از درمان برای تحریک غدد لنفاوی و سیستم ادراری می‌توانید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت چربی می‌تواند دوباره در همان منطقه تجمع یابد. دو تا سه روز طول کشیده تا نتایج واقعی درمان مشاهده شود.

 • نوشیدن حداقل 2 لیتر آب تا 3 روز پس از درمان
 •  از یک رژیم کم چربی، حاوی مقدار متوسطی از پروتئین، با قند کم پیروی کنید.
 •  پوست خود را هیدراته و مرطوب نگه دارید.

چه مدت طول می‌کشد تا شما نتایج را ببینید؟

این درمان برای از دست دادن چربی در کوتاه مدت بسیار عالی بوده و تقریباً بلافاصله پس از آن نتایج مشاهده می‌شود و شما باید برای به دست آوردن پیشرفت‌های بیشتر در طرف چند روز به استفاده از این روش ادامه دهید. تعداد جلسات درمان بستگی به نیازهای شما دارد، به همین دلیل ما به شما پیشنهاد رزرو مشاوره تلفنی رایگان داده تا بتوانید در مورد اهداف خود با ما صحبت کنید.

برای دستیابی به نتایج پایدار و طولانی‌تر، یک جلسه کافی نیست. به طور معمول، تعداد جلسات بیشتر و 1 تا 3 بار در هفته و در کل 4 تا 8 درمان مورد نیاز است. این مورد به نتایج مورد نظر شما و توصیه‌ی پزشک معالج بستگی دارد. برای حفظ اثرات تلاش کرده و یک شیوه‌ی زندگی سالم با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم را در پیش گیرید، در غیر این صورت سلولیت به راحتی باز می‌گردد.

خطرات و عوارض جانبی

این روش درمانی غیر تهاجمی است، تا زمانی که تداخلی وجود ندارد، خطرات واقعی کمی نیز به همراه این روش وجود دارد. گهگاه بیماران ممکن است دچار ناراحتی یا تورم شوند که این موارد به آسانی قابل مدیریت هستند.

هزینه‌ شکاف لب یا لب شکری

هزینه‌ی درمان بر اساس اندازه‌ی مناطق تحت درمان و تعداد جلسات مورد نیاز تعیین می‌شود.

ساعات کار