جراحی بینی(رینوپلاستی)

جراحی بینی

جراحی بینی(رینوپلاستی)

رینوپلاستی (Rhinoplasty) یک اصطلاح کلی است که برای جراحی های مختلف بینی مانند: تغییرشکل دادن بینی، اصلاح فرم بینی برای از بین بردن انسدادهای آن و… استفاده می شود.

جراحی زیبایی بینی (nose job) معمولا به نوعی از جراحی گفته می شود که در آن باعث تغییر شکل غضروف، استخوان و گاهی اوقات تغییر بافت بینی برای ایجاد ظاهری زیباتر در فرد می باشد و این درحالی است که به عملکرد بینی آسیبی وارد نشود.

با جراحی بینی می توان باعث افزایش یا کاهش سایز بینی در فرد، از بین بردن و  صاف کردن برآمدگی روی بینی، تغییرشکل نوک یا خود بینی، کوچک کردن سوراخ های بینی و یا تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی فرد شد. این جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی و به همراه آرامبخش و یا با بیهوشی عمومی انجام گیرد. بیشتر افراد یک یا دو هفته پس از جراحی می توانند به کارهای روزمره خود باز گردند و پس از چند هفته فعالیت‌های طبیعی خود را از سر گیرند.

برای مشاوره رایگان حتما با ا در ارتباط باشید

 

جراحی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

(Rhinoplasty) یک اصطلاح کلی است که برای جراحی های مختلف بینی استفاده می شود و یکی از انواع جراحی های بینی که امروزه بسیار در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی زیبایی بینی می باشد.

بینی از دو جزء اصلی تشکیل شده که شامل: استخوان و غضروف می‌باشد. استخوان قسمت بالای بینی را شامل می شود و قسمت پایینی بینی از غضروف تشکیل شده است. داخل بینی یک حفره توخالی به نام حفره بینی است که توسط دیواره داخلی بینی به دو قسمت تقسیم شده است و دو راه خروجی را توسط سوراخ های بینی مشخص می کند.

در بعضی از افراد دیواره داخلی جداکننده بینی کج می باشد و باعث می شود غضروف های تقسیم شده به صورت کج شکل گیرند. و این موضوع باعث اختلال در تنفس و دمیدن فرد می شود. در بسیاری از موارد برای حل این موضوع و صاف کردن دیواره داخلی بینی، جراحی توصیه می شود. در نتیجه مشکل تنفس فرد برطرف خواهد شد که این جراحی با نام سپتوپلاستی (septoplasty) شناخته می شود.

جراحی زیبایی بینی(nose job یا cosmetic rhinoplasty)، معمولا به جراحی که باعث تغییر شکل غضروف، استخوان و گاها بافت بینی برای ایجاد ظاهری بهتر در فرد می شود، گفته می شود.

بینی هر فرد دومین ویژگی برجسته بر روی صورت و در کنارچشمانش می باشد بنابراین اندازه و شکل آن ممکن است واضح ترین ویژگی صورت فرد را نشان دهد.

با این حال برای عمل جراحی بینی پزشک و بیمار باید هر دو موضوع ظاهر و عملکرد بینی را در نظر بگیرند. دلیل این موضوع این است که ممکن است با تغییر دادن سایز بینی مجاری تنفسی فرد نیز کاهش یابد. بعضی از پزشکان باتجربه می توانند فرم بینی را با استفاده از فیلرهای پرکننده اصلاح کنند. (اصلاح ظاهرکج بینی با تزریق ژل)

با انجام جراحی زیبایی بینی می توان باعث افزایش یا کاهش سایز بینی، برداشتن و صاف کردن برامدگی های بینی، تغییر شکل نوک بینی و یا خودبینی، کوچک کردن سوراخ های بینی و یا تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی فرد شد.

 

چه کسانی می‌توانند جراحی بینی (رینوپلاستی) انجام دهند؟

برای انجام جراحی بینی شما باید در سلامت کامل باشید و انتظارات واقع گرایانه از عمل خود داشته باشید، زیرا بینی هر شخص متفاوت بوده و برحسب نوع بینی فرد نتیجه جراحی مشخص می گردد.

افرادی که مستعد زخم کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی هستند نباید از این روش استفاده کنند.

 

نحوه انجام جراحی بینی (رینوپلاستی) چگونه است؟

دقت کنید انجام جراحی زیبایی بینی به دلیل مهم بودن این عضو در تغییر چهره و زیبایی فرد بسیار مهم می باشد. بنابراین انتخاب پزشک با تجربه و تعیین هدف نهایی شما از جراحی و مشخص شدن آن برای پزشک بسیار اهمیت دارد. انجام این روش توسط جراحان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک در بیمارستان و یا مراکز جراحی محدود صورت می گیرد.

دقت کنید انجام این روش از ظرافت و دقت خاصی برخوردار می باشد. بنابراین فریب افراد با دستمزدهای بسیار پایین و یا تبلیغات کاذب را نخورید و برای انتخاب پزشک به تجارب کاری و حرفه ای وی و یا مشاهده نتایج دیگر بیماران او دقت نمایید.

مرحله اول- بیهوشی

جراحی زیبایی بینی هم می تواند با بی حسی موضعی و دادن آرام بخش و هم می توان با استفاده از بیهوشی عمومی انجام گیرد. به دلیل اینکه در هر عمل جراحی انجام بی هوشی با ریسکهایی همراه است، پزشک برای انجام بی هوشی شما را مطلع کرده و در جریان پروسه جراحی خواهد گذاشت.

مرحله دوم- جراحی

جراحی بینی بنابر نظر پزشک می تواند در یک مرکز جراحی محدود و یا در بیمارستان انجام گیرد. زمان جراحی بینی معمولا بین 1-2 ساعت خواهد بود اما بسته به وسعت درمان و نوع جراحی ممکن است زمان بیشتری نیز به طول بیانجامد. درصورت انجام چند جراحی زیبایی با هم شب را باید در بیمارستان بستری شوید. درغیراین صورت چند ساعت پس از جراحی و بهوش آمدن مرخص خواهید شد.

ابتدا جراح لبه های داخلی سوراخ های بینی را برش می دهد دلیل اینکار باقی نماندن اثر برش های جراحی روی بینی است. با این حال برای جراحی های پیچیده تر روش “جراحی باز” انجام می گیرد. به این صورت که با یک برش سرتاسری بر روی بافت فوقانی بینی زده می شود و سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.

در روش جراحی باز ممکن است اثرات برش جراحی درون بینی باقی بماند، البته این اثرات دیده نمی شود. انجام جراحی باز بیشتر برای افرادی که انجام جراحی در حالت عادی برای پزشک سخت بوده صورت می گیرد و در بیشتر موارد “جراحی بسته” با برش های داخلی برای افراد انجام می‌شود.

پس از انجام برش، بافت بینی از استخوان و غضروف های زیرین بینی جدا می شود. سپس استخوان ممکن است برش خورده و تغییر شکل داده شود و یا غضروف ها برای رسیدن به نتایج دلخواه فرد تغییرشکل پیدا کنند. جراح با ایجاد تغییرات دلخواه بر روی بینی فرد کارش به پایان می رسد. بر روی بینی آتل مخصوص گذاشته می شود و سوراخ های بینی با گازهای استریل پانسمان می گردد.

اگر تغییر خاصی در سایز بینی وجود نداشته باشد بنابراین نیازی به بخیه زدن نیست و تنها با زدن چسب بر روی بینی پس از جراحی کار به اتمام می رسد. همچنین در صورتی که برای بستن برش های داخلی از بخیه استفاده شود نیازی به کشیدن آنها نخواهد بود و بخیه ها جذبی می باشند، ولی برای بستن برش های روش جراحی باز، بخیه های اعمال شده جذبی نمی باشند و نیاز به کشیدن توسط پزشک دارند.

دقت کنید از هر ده نفر یک نفر ممکن است نیاز به جراحی مجدد و ترمیمی پیدا کند. جراحی ترمیمی برای اصلاح بدفرمی ها و کجی های خفیف احتمالی پس از جراحی است. این موضوع غیرقابل پیش گیری بوده و ممکن است حتی برای پزشکان با تجربه نیز اتفاق بیوفتد.

مدت زمان بهبود جراحی بینی (رینوپلاستی) چقدر است؟

بیشتر افراد یک تا دو هفته پس از جراحی به کارهای خود بازمی گردند. وچند هفته طول می کشد تا بیمار فعالیت های طبیعی خود را از سر گیرد.

نتایج درمان جراحی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

جراحی زیبایی بینی برای بهبود ظاهر بینی افراد و تقویت اعتماد به نفس و زیبایی چهره فرد انجام می گیرد. در صورتی که به دنبال انجام این جراحی هستید باید انتظارات واقع بینانه از درمان داشته باشید و دقت کنید بینی هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد و نتایج باهم متفاوت خواهد بود.

از آنجایی که نتایج جراحی های زیبایی بستگی به بیمار و مهارت جراح دارد بنابراین انتخاب جراح حاذق برای این نوع درمان بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات افراد بلافاصله پس از جراحی از نتایج جراحی خود راضی نیستند باید دقت داشت صبور بودن در سه ماه اول پس از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در این مدت بینی شما دچار تغییر خواهد بود و برای مشاهده نتایج نهایی حتی تا یکی دو سال ممکن است زمان لازم باشد.

 

قبل از درمان جراحی بینی (رینوپلاستی) چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 • قبل از جراحی از آسپرین یا داروهای ضد التهاب استفاده نکنید (2 هفته قبل و بعد از عمل)؛
 • اگر شما سیگاری هستید، سیگار کشیدن را برای حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی بینی ترک کنید و برای سیگار نکشیدن در دوره ریکاوری پس از عمل جراحی برنامه ریزی کنید(حداقل 2 هفته)؛
 • روز قبل از عمل با یک نفر برای رساندن شما به بیمارستان یا مطب و برگرداندن شما به خانه بعد از عمل جراحی هماهنگ کنید؛
 • شب قبل از عمل بینی فضای لازم برای ریکاوری در خانه را مهیا کنید؛
 • قبل از عمل باید ناشتا باشید. به مدت هشت ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید تا معده شما کاملا خالی باشد؛
 • آزمایشات لازم قبل از عمل را که توسط پزشک گفته می شود باید انجام دهید؛
 • گرفتن عکس های آتلیه ای قبل از عمل، از زوایای مختلف چهره نیاز می باشد که باید گرفته شود. اینکار برای نحوه درمان مقایسه های پس از جراحی بسیار مفید می باشد.

پس از درمان جراحی بینی (رینوپلاستی) چه مراقبت‌هایی لازم است؟

 • در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ روی چشم‌ها استفاده شود؛
 • طی چند هفته پس از عمل برای بهتر شدن تنفس می‌توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شست‌وشو داد؛
 • تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود؛
 • رفتن به مسافرت بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است؛
 • در هفته‌های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود؛
 • طی روزهای اول پس از عمل از هرگونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به‌عنوان مثال هنگام خواب باید طاق باز (رو به بالا) خوابید؛
 • هنگام خوابیدن سعی شود نیم‌تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود؛
 • در هفته‌های اول پس از عمل لازم است از فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین اجتناب شود؛
 • از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند در هفته‌های اول باید پرهیز شود؛
 • در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت هنگام خنده و نیز از گریه اجتناب شود؛
 • شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است؛
 • استفاده از لنزهای تماسی چشم و مواد آرایشی روز بعد از عمل بلامانع است.

سوالات متداول جراحی بینی (رینوپلاستی)

 1. آیا این روش با بی هوشی انجام می گیرد؟

امروزه جراحی زیبایی بینی هم می تواند با بی حسی موضعی و دادن آرام بخش به بیمار انجام گیرد و هم می توان با استفاده از بیهوشی عمومی درمان را انجام داد. براساس نوع درمان و تشخیص پزشک و شرایط بیمار نوع آن تعیین می گیرد. البته بیشتر افراد این روش را با بی هوشی عمومی انجام می دهند.

 1. عوارض جراحی زیبایی بینی چیست؟
 •  پس از جراحی زیبایی بینی، معمولا تورم در بینی، چشم ها وگاهی اوقات صورت دیده می شود و این تورم ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا کند؛
 • در صورتی که طی جراحی، استخوان بینی تغییر شکل پیدا کرده باشد ممکن است باعث ایجاد سیاهی و یا کبودی دور چشم برای مدتی ظاهر شود؛
 • پس از جراحی احساس ناراحتی در ناحیه بینی و سردرد در بعضی بیماران نیز ممکن است به وجود آید؛
 • پس از جراحی کمی خونریزی از بینی طبیعی است و ممکن است اتفاق بیافتد. درصورتی که خونریزی شدید تر گردد باید به پزشک اطلاع داده شود و معمولا با قراردادن گازهای استریل برروی بینی برطرف می گردد؛
 •  همانطور که تمامی جراحی های زیبایی دارای ریسک ها و خطرات مخصوص به خود می باشند، بنابراین پس از جراحی بینی احتمال ایجاد عوارضی مانند عفونت، خونریزی بینی، عوارض بی هوشی، آسیب های عصبی، متقارن نشدن ظاهر بینی و… وجود خواهد داشت. به دلیل وجود تورم بینی پس از جراحی، باید مدتی صبر کرد تا بتوان نتایج جراحی را مشاهده کرد بنابراین نگران ورم و بزرگی بینی و یا متقارن نبودن آن در چند روز پس از جراحی نباشید؛
 •  استخوان ها و غضروف بینی برای بهبود پس از جراحی رفتار غیرقابل پیش بینی خواهند داشت به طوری که ممکن است باعث ایجاد مشکلات و ناتقارنی در ظاهر بینی گردد، این مشکل ممکن است پس از چند ماه از جراحی و توسط خود فرد احساس گردد؛
 •  در صورتی که برای چندمین بار جراحی بینی را انجام می دهید ممکن است بر روی پوستتان قرمزی خفیفی ایجاد گردد که البته این حالت بسیار نادر می باشد.
 1. بینی گوشتی چیست و آیا پس از عمل بازگشت پیدا می کند؟

وقتی که پوست بینی ضخیم و غضروف های آن نازک باشد بینی را گوشتی می نامند. در روش های قدیم با برش غضروف و نازک کردن آن در بینی های گوشتی باعث کوچک شدن آن می شدند که البته با گذشت زمان و فعل و انفعالات زیر پوستی بینی خودش را به سمت پایین کشیده و ظاهری افتاده پیدا می کرد و گفته می شد بینی برگشت پیدا کرده است.

اما در روش های جدید با تقویت غضروف بینی های گوشتی، بینی فرم داده شده و اصلاح می گردد بنابراین احتمال بازگشت در روش های جدید بسیار کم و در حد صفر می باشد.

 1. بینی استخوانی (عقابی یا غضروفی) چیست و نتایج عمل آن چگونه خواهد بود؟

اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) می گویند. نتایج جراحی این بینی ها بسیار رضایت بخش خواهد بود و نتایج بسیار خوبی به همراه دارد.

قوز بینی در واقع یک برآمدگی در پل بینی است که عمدتاً از نمای نیم‌رخ قابل مشاهده است. از طریق عمل جراحی، این برآمدگی می‌تواند برداشته شود. این برآمدگی ممکن است توسط تروما یا آسیب به بینی ایجاد ‌شود و یا می‌تواند ژنتیکی باشد.

 1. تفاوت جراحی بینی باز و بسته چیست؟

برای جراحی بینی دو روش وجود دارد، روش اول آن است که یک برش بین سوراخ های بینی زده شده و پوست بینی از روی بافت بلند می شود که به این روش جراحی باز گفته می شود. اما در روش بسته تنها برش های داخلی زده شده و پوست برش های بزرگ نمی خورد البته در هر دو روش پوست از استخوان جدا می گردد.

مزیت جراحی بسته در دوران نقاهت کم و ترمیم های بهتر و بدون ایجاد زخم بخیه و حتی ایجاد نتایج بهتر می باشد. بسته به اینکه جراح در کدام روش ماهر تر باشد یکی از این دو روش در جراحی زیبایی انجام می گیرد.

 1. آیا روشی برای زیبایی بینی بدون جراحی نیز وجود دارد؟

بله روش هایی برای اصلاح فرم برخی بینی ها بدون نیاز به جراحی وجود دارد. یکی از این روش ها تزریق فیلر یا ژل‌ها برای اصلاح غیر قرینگی ها، رفع و یا کم کردن قوز بینی، بالاکشیدن نوک بینی و… می باشد . البته روش هایی نیز برای کوچک کردن بینی به روش غیر جراحی وجود دارد که هنوز زیاد کارایی آنها اثبات نشده است.

بنابراین می توان بدون انجام جراحی بینی فرم بینی را اصلاح کرد این روش بسیار مناسب برای کسانی است که از جراحی می ترسند و بدنبال هزینه کمتر و اصلاح بینی بدون دوره نقاهت هستند. دقت کنید نتایج این روش با جراحی قابل قیاس نیست و حتی این روش ها می تواند پس از جراحی نیز انجام گیرد.
گروه پزشکی نگین سلامت حکیم

ساعات کار