چشم پزشکی

neginsalamatehakim . چشم پزشکی . نگین سلامت حکیم 1

چشم پزشکی

جراحی لیزیک چیست؟

جراحی لیزیک، جراحی انکساری رایج برای درمان مشکلات رایج بینایی از جمله نزدیک بینی، دوربینی، و آستیگمات می باشد.

جراحی آب مروارید چیست؟

آب مروارید یا کاتاراکت نوعی بیماری چشمی است که به دلایل مختلف به وجود می‌آید و باعث تار شدن عدسی چشم می شود، و به مرور زمان باعث از بین رفتن بینایی می شود، و نیز با عینک قابل درمان نیست.

جراح چشم پزشک شما آزمایش های متعددی انجام می دهد تا مطمئن شود شما آب مروارید دارید. این آزمایش ها شامل تست حساسیت بینایی، معاینه lit-lamp، و معاینه شبکیه می باشند.

درمان آب مروارید برای بعضی افراد اورژانسی و فوری نیست. با این حال، در افرادی که از دیابت رنج می برند، آب مروارید می تواند سریع تر پیشرفت کند.

جراحی: برای درمان آب مروارید، جراح چشم پزشک عدسی کدر شده را خارج می کند و آن را با عدسی مصنوعی دائمی جایگزین می کند.

جراحی درمان آب مروارید سرپایی، و با بی حسی موضعی انجام می شود.

جراحی لوچی چشم چیست؟

جراحی: برای درمان استرابیسموس از طریق جراحی، جراح شما ماهیچه های چشمی را قوی یا ضعیف می کندیا آنها را به موقعیت دیگری جابجا می کند تا هم راستایی را بهبود بخشد. این فرآیند تنها چندساعت طول می کشد، و برای کودکان با بیهوشی عمومی انجام میشود، درحالیکه برای کودکان ممکن است با بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود. برای بهبود بازیابی دید طبیعی دو چشمی، جراحی زودهنگام برای بعضی از کودکان توصیه می شود. پیش از جراحی برای ارزیابی هم راستایی چشم ها و تعیین اینکه کدام ماهیچه ها باید جابجا شوند، جراح چشم پزشک درجه انحراف چشم ها را اندازه میگیرد.

برای کاهش خونریزی در طی جراحی، به شدت توصیه می شود تا از مصرف داروهای حاوی آسپرین و داروهایی که خون را رقیق می کنند، خودداری کنید.

پیوند قرنیه چیست؟

جراحی پیوند قرنیه، که به کراتوپلاستی نیز معروف است، یکی از رایج ترین عمل های جراحی در ایران است. این عمل برای جایگزین کردن قرنیه آسیب دیده یا بیمار با بافت قرنیه اهدا شده می باشد.

جراحی: مانند هر جراحی دیگر، باید هفته ها قبل از جراحی برای کاهش خونریزی از مصرف آسپرین خودداری کنید. برای جلوگیری از عفونت، روز قبل از پیوند باید قطره های آنتی بیوتیک مصرف کنید.

جراح قسمتی از یا تمام قسمت های بیمار یا آسیب دیده قرنیه را بر میدارد، و آن را با بافت اهدا شده سالم جایگزین می کند. بافت اهدا شده از افرادی برداشته می شود که بنا به خواست خود پس از مرگ خواهان اهدا قرنیه بوده اند. جراحی پیوند قرنیه معمولا به طور سرپایی و با بیهوشی موضعی انجام می شود، و معمولا بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول میکشد.

درمان آب سیاه چیست؟

آب سیاه یا گلوکوما آسیب به عصب بینایی است، و می تواند باعث کوری شود که برگشت ناپذیر است.

دارو: رایج ترین درمان اولیه برای آب سیاه استفاده از قرص و قطره چشمی که می توانند فشار چشم را پایین بیاورند و مایع چشمی را خشک کنند.

لیزر: این اقدام ممکن است در هر زمانی توسط جراح شما تجویز شود تا به خشک شدن مایع چشمی کمک شود. قبل از درمان با لیزر در مطب پزشک یا کلینیک، قطره های چشمی بی حس کننده به چشمان تان ریخته می شوند. لیزر سوختگی های متعددی ایجاد می کند که باعث تخلیه بهتر مایع می شود. اگر هر دو چشم به درمان لیزر نیاز داشته باشند، درمان برای چند هفته پس از بهبودی چشم اول برنامه ریزی می شود.

جراحی: اگر درمان دارویی برای کنترل فشار روی چشم موثر واقع نشود، جراحی توصیه می شود. در این روش، جراح شما برای بی حس کردن چشم ها، تزریق هایی کوچک دور چشم ها انجام میدهد، و سپس با استفاده از ابزار جراحی روزنه تخلیه کوچکی ایجاد می کند. این جراحی سرپایی است و با بیهوشی موضعی انجام می شود.

درمان رتینوپاتی چیست؟

با پیشرفت بیماری دیابت در بدن، قندخون بالا باعث ایجاد تغییراتی در رگ های خونی بسیار کوچکِ شبکیه و در نتیجه باعث خونریزی می شود. رتینوپلاستی دیابتی آسیبی دیابتی به شبکیه حساس به نور در پس چشم است. طبق تحقیقات انجام شده، درمان با لیزر برای ورم ماکولا، کاهش قوه بینایی را در دوره ای 3 ساله تا 15 درصد کاهش می دهد.

جراحی پلک چیست؟

چشم ها به عنوان بارز ترین ویژگی زیبایی صورت در نظر گرفته می شوند.

با این حال، برخی عوامل نظیر بالا رفتن سن و وراثت باعث می شوند چشم ها پیر و نه چندان جذاب به نظر برسند. در نتیجه پلک های آویزان نه تنها باعث می شود شما پیرتر به نظر برسید، بلکه همچنین باعث مختل کردن بینایی نیز می شوند.

خوشبختانه هزاران نفر جراحی پلک، یا بلفاروپلاستی، را انتخاب میکنند تا ظاهر خود را بهتر کنند و مشکلات احتمالی ناشی از پلک های افتاده را از بین ببرند.

جراحی پلک اساسا موارد زیر را درمان می کند:

  • پف زیر چشم ها
  • افتادگی پلک های زیرین
  • پوست اضافی و چروک های پلک زیرین
  • پف و افتادگی پلک بالا

.بدفرمی پلک ها

جراحی: جراحی پلک معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح با در نظرگرفتن شرایط بیمار، تصمیم می گیرد جراحی را روی پلک پایین، پلک بالا، یا هردو پلک انجام دهد. برای تعیین مقدار پوست اضافی که باید برداشته شود، جراح شما علامت های دقیقی روی پوست شما می گذارد. سپس برش های ظریف کوچکی در پلک های بالایی یا پایینی ایجاد می کند که هیچ زخم واضحی به جا نمی گذارد.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب همچنین توصیه می شود که جراحی پلک را با جراحی های زیبایی دیگر نظیر فیس لیفت یا لیفت ابرو همراه کرد.

ساعات کار