اعصاب و روان

neginsalamatehakim . اعصاب و روان. نگین سلامت حکیم

اعصاب و روان

کار متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) چیست؟ کی باید به روانپزشک مراجعه کنیم؟

کار متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) چیست؟ کی باید به روانپزشک مراجعه کنیم؟

متخصص اعصاب و روان کیست ؟

متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک  یا Psychiatrist) کسی است که به تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند.به عبارت دیگر روانپزشک ،پزشکی است که متخصص تشخیص و درمان  بیماری‌های روانی یا روان‌درمانی است.

همه روانپزشکان برای سنجش و درمان بیماری‌های روانی آموزش می بینند. روانپزشکان و متخصصان بهداشت روانی تنها کسانی هستند که مرجعیت تجویز دارو برای درمان بیماری‌های روانی را  دارند.

کار متخصص اعصاب و روان چیست؟

  • ارزیابی وضعیت ذهنی و فیزیکی بیماران برای تعیین ماهیت و حد اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی
  • ارزیابی تاریخچه و سوابق پزشکی و روانپزشکی بیماران به منظور تشخیص بهتر بیماری و امکان تجویز بهترین درمان
  • انجام تست های مختلف برای تشخیص بیماری و یافتن بهترین راه درمان
  • تجویز دارو و برگزاری جلسات درمانی لازم تا بهبودی بیمار
  • همکاری با سایر متخصصان از جمله پزشکان، روانشناسان و… برای درمان همه جانبه بیمار تا رسیدن به بهبودی کامل او

متخصص اعصاب و روان یا روانپزشک

فرق بین روانپزشک و اعصاب و روان وجود دارد؟ باید گفت که در واقع روانپزشک همان متخصص اعصاب و روان است.

روان‌شناس دانش‌آموخته روان‌شناسی است که از علوم انسانی محسوب می‌شود. موضوع روان‌شناسی عبارت است از بررسی رفتار طبیعی و انگیزه‌های آن. بنابراین لازم است عموم مردم از تفاوت بین روان‌پزشک و روان‌شناس آگاه باشند. درواقع روان‌شناسی، با پزشکی به‌طور عام و روان‌پزشکی به‌طور خاص ارتباطی ندارد. درضمن، فارغ‌التحصیل روان‌شناسی، اجازه تشخیص و درمان بیماران را نخواهد داشت.

همچنین بهتر است مردم از تفاوت بین متخصص اعصاب و روان و نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) نیز آگاه باشند. متخصص مغز و اعصاب به کار تشخیص و درمان بیماری‌های مغزی مانند سکته و خونریزی‌های مغزی، فلج اندام‌ها، مولتیپل اسکلروزیس (یا بیماری ام‌اس) می‌پردازد. معمولا روان‌پزشکان به متخصص اعصاب و روان هم معروف هستند.

درمان بیماری اعصاب و روان

در روان پزشکی این نکته که باید بیمار را درمان کرد نه بیماری را، بیش از هر تخصص پزشکی دیگری در این رشته صادق است. در این رشته پزشکی روان‌پزشک می‌کوشد حتی اطرافیان و محیط زندگی بیمار را نیز درمان کند زیرا می‌داند جامعه ناسالم خود باعث بیماری است.

اگر متخصص قلب، گوارش بتواند درمانی را که درباره بیمار اروپایی یا آمریکایی یا آفریقایی یا چینی به نتیجه رسیده است، با موفقیت درباره بیمار ایرانی نیز به کار گیرد، انتظاری جز این نمی‌رود زیرا قلب، معده و کبد انسان‌ها همه به یکدیگر شبیه است و به یک نحو کار می‌کند، اما درباره مسایل روان پزشکی انسان‌ها این امر صادق نیست. تجربه‌های زندگی انسان‌ها، محیط پرورشی، رفتار والدین، تاثیر آموزگاران، وضعیت اجتماعی، تعلق به گروه‌های گوناگون قومی، دینی، فرهنگی و زبانی، همه در ایجاد، تخفیف یا تشدید، نحوه ابراز نشانه‌ها، چگونگی پذیرش درمان و پاسخ به درمان روان‌پزشکی موثر است.

دارودرمانی، روان‌درمانی، بستری در بیمارستان و الکتروشوک از روش‌های درمانی است که روان‌پزشک باتوجه به نوع بیماری آن را به کار می‌گیرد و در انجام آنها دانش و تجربه کافی دارد

جراحی مغزواعصاب

متخصص جراح مغز و اعصاب چه کارهایی انجام می دهد؟

متخصص جراح مغز و اعصاب پزشکی است که مشکلات سیستم عصبی را تشخیص می دهد و اغلب از طریق جراحی مغز یا ستون فقرات درمان می کند. او کار درمان سکته ی مغزی، تومور، انواع خاصی از نارسایی های مادرزادی، عفونت و آسیب سر یا نخاع را برعهده دارد. زندگی روزمره ی متخصص جراح مغز و اعصاب به شدت پیچیده است و وظایف و مسوولیت های او مدام تغییر می کند.

شغل و وظایف متخصص جراح مغز و اعصاب

پزشک متخصص جراح مغز و اعصاب کار جراحی مغز، نخاع و اعصاب محیطی را برای برداشتن تومور، تسکین درد مزمن و درمان جراحت ها، بیماری های عروقی و بیماری هایی نظیر پارکینسون و صرع انجام می دهد. او همچنین از جراحی برای درمان هیدروسفالی، تشکیل غیرعادی مایع مغزی نخاعی در مغز، استفاده می کند. ممکن است جراحان مغز روی اصلاح بدشکلی ها و درمان بیماری های نخاعی مانند اختلال زوال تدریجی ستون فقرات و اسکلروز تمرکز کنند. سایر حوزه های تخصصی شامل جراحی عصب کودکان و پرتوجراحی، استفاده از تشعشعات برای درمان تومور، می شود.

وظایف روزانه متخصص جراح مغز و اعصاب

روز متخصص جراح مغز و اعصاب خیلی زود، معمولا بین ۵ و نیم تا ۷ صبح، شروع می شود. اولین مسوولیت روزانه ی متخصص جراح مغز و اعصاب این است که برای حل مشکلات سیستم عصبی جراحی انجام دهد اما وظایف دیگری هم برعهده دارد. این وظایف شامل معاینه و تشخیص بیمارانی که به بیمارستان مراجعه می کنند می شود و این کار غیرقابل پیش بینی است چون نمی توان به بیماران اورژانسی وقت قبلی داد. دکتر جراح مغز و اعصاب همچنین باید با خانواده ی بیمار ملاقات کند و آخرین اطلاعات درمورد جراحی را به خانواده اطلاع دهد، سوابق بیمار را ثبت کند، نسخه بنویسد و فرم ها را کامل کند.

ساعات کار