لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن (Liposuction) یک روش جراحی برای حذف چربی های زیر پوست، در نواحی خاص بدن می باشد.

در این روش به وسیله ایجاد یک برش کوچک در ناحیه تحت درمان، کانولا (لوله فلزی تو خالی) به زیر پوست وارد شده و چربی ها را به داخل دستگاه مکنده می کشد. چربی ها از طریق لوله های متصل به کانولا به درون محفظه های دستگاه وارد شده و موجب اصلاح فرم بدن در ناحیه تحت درمان شده و چربی های آن ناحیه برای همیشه خارج می گردند.

امروزه مناطقی مختلفی از بدن نظیر چربی های پشت کمر، قفسه سینه، شکم، باسن، ران، بازو، زانو، زیرچانه وگردن را می توان با این روش تحت درمان قرار داد. بهترین افراد برای این درمان کسانی هستند که دارای وزن متوسط یا طبیعی، پوست باقوام و دارای الاستیسته (خاصیت کشسانی) بالا می باشند. افراد به شدت چاق یا کسانی که حجم چربی زیادی دارند ابتدا باید با گرفتن رژیم غذایی وزن کم کرده سپس تحت این درمان قرار گیرند. این روش جایگزینی برای رژیم های غذایی، درمان سلولیت و چربی نمی باشد.

معمولا لیپوساکشن با بی حسی موضعی و استفاده از آرام بخش ها برای بیمار انجام می گیرد. البته در بعضی موارد از بیهوشی نیز استفاده می شود.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن (Liposuction) یک روش جراحی برای تخلیه چربی های نواحی مختلف بدن بوده که خروج این چربی ها با هدف شکل دهی و فرم دهی به بدن فرد می باشد.

برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ میلادی، یک پزشک متخصص زنان ایتالیایی به نام جورجیو فیشر(Dr Giorgio Fisher) از لیپوساکشن به عنوان یک تکنیک برای خروج چربی ها استفاده کرد. پس از آن یک جراح پلاستیک فرانسوی بنام دکتر ایلوز (Dr. Illouz) به طور گسترده از این روش در اروپا استفاده کرد و در نهایت در سال ۱۹۸۰ این روش به آمریکا نیز رسید. البته برخی مشکلات و چند مرگ و میر در ابتدای این روش باعث کاهش محبوبیت آن گردید تا اینکه تکنیک جدید لیپوساکشن ایجاد گردید.

دکتر جفری کلاین (Dr Jeffrey Klein) یک متخصص پوست در کالیفرنیا، این تکنیک جدید را اختراع کرد. وی این تکنیک را tumescent anaesthesia (به معنی خروج توده چربی با بی حسی موضعی) نام گذاشت. در سال ۱۹۸۵ ثابت شد که این روش بسیار امن تر از تکنیک‌های قدیمی می باشد.

در طول سال‌های بعد این روش بسیار پیشرفت کرده و بسیار ایمن تر و آسان تر از گذشته شده است. نتیجه این پیشرفت تبدیل شدن این درمان به عنوان محبوب ترین روش جراحی زیبایی در آمریکا و دنیا شده است به طوریکه در سال ۲۰۱۵ در کشور آمریکا بیش از ۳۹۶،۰۰۰ درمان با این روش انجام شده است.

 

عملکرد لیپوساکشن‌ به چه شکلی است؟

پس از بلوغ، سلول‌های چربی جدید در بدن ما به وجود نمی آید. بنابراین تعداد این سلول ها در بدن ما ثابت شده و با افزایش وزن، تنها این سلول ها بزرگتر می شوند و نه بیشتر. تکنیک لیپوساکشن باعث حذف دائمی این سلول ها و بهبود شکل بدن می شود. در صورتی که با رعایت نکردن رژیم غذایی پس از درمان دچار چاقی شوید، رسوبات چربی در نواحی دیگر بدن که سلول‌های چرب وجود دارد انباشته می شوند و آنها را بزرگتر می کنند درحالی که ناحیه درمان شده فرم خود را حفظ خواهد کرد.

با این حال لیپوسکشن روشی برای جلوگیری از چاقی نیست. دقت کنید که این روش جایگزینی برای انجام رژیم های مناسب غذایی جهت جلوگیرری از چاقی نخواهد بود. لیپوساکشن روشی است برای خروج چربی در نواحی خاصی از بدن که نسبت به رژیم های غذایی و ورزش کردن مقاوم بوده و از بین نمی روند. بنابراین اگر می خواهید با لیپوساکشن وزن کم کنید باید رژیم غذایی مناسب بگیرید. برخلاف تفکرعموم لیپوساکشن درمانی برای حذف سلولیت (توده های چربی) نیز نمی باشد.

امروزه دستگاه‌های مختلفی با مکانیزم های متفاوت (التراسوند، لیزر، ویبره و…) برای خروج چربی ها از بدن وجود دارد و در کلینیک های کشور از آنها استفاده می شود. البته اساس کار تمامی این دستگاه‌ها یکسان می باشد، بدین صورت که با ایجاد حفره هایی کوچک و ورود کانولا (لوله فلزی توخالی) چربی ها به درون دستگاه کشیده می شوند که این عمل به لیپوساکشن مشهور می باشد.

چگونگی شکسته شدن چربی ها توسط کانولا و نوع انرژی بکاررفته برای انجام اینکار مانند: انرژی لیزر، التراسوند و… باعث به جود آمدن دستگاه‌های مختلف شده است. این روش ها به طور جداگانه در قسمت روش های لاغری تهاجمی روی سایت توضیح داده شده اند.

چه کسانی می‌توانند لیپوساکشن انجام دهند؟

برای انجام این روش شما باید در سلامت عمومی کامل باشید. همچنین شناخت این روش و انتخاب آگاهانه آن بسیار می تواند در بهبودی و گرفتن نتیجه دلخواه موثر باشد.

بهترین افراد برای این درمان کسانی هستند که دارای نسبت وزن به قد طبیعی و یا دارای اضافه وزن نرمال باشند افراد خیلی چاق و چاق باید شروع به کم کردن وزن خود با رژیم کرده و سپس از این روش بهره ببرند.

اگر مستعد ابتلا به کلویید یا التهاب زخم هستید و یا دارای سابقه مشکلات دیگری نظیر دیر خوب شدن زخم ها و بهبودی طولانی مدت هستید. جراح شما ممکن است شما را از انجام این روش باز دارد و یا هشدار دهد که اثر زخم هایتان ماندگار گردد.

نحوه انجام لیپوساکشن چگونه است؟

انجام این روش زیر نظر جراح پلاستیک و در مراکز جراحی و یا بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد. شما باید قبل از عمل انتظاراتتان را به پزشک خود توضیح داده تا نتیجه دلخواه خود را پس از درمان کسب کنید. یکی از پیشنهادات های کاربردی گرفتن عکس های قبل و بعد عمل برای مشاهده نتایج می باشد.

همچنین قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان بگذارید، جراح قبل از عمل توصیه هایی مانند عدم مصرف سیگار، الکل، داروهایی مانند آسپرین و… . به شما خواهدکرد.

پس از بررسی موارد فوق و انتخاب شما برای این درمان، در روز جراحی مراحل زیر اتفاق می افتد:

مرحله اول – بیهوشی:

لیپوساکشن در گذشته با بیهوشی عمومی یا بیحسی اپیدورال (بیحسی از کمر به پایین) انجام می شده است. امرروزه بسته به میزان ناحیه درمان و شرایط بیمار از بی هوشی یا بی حسی موضعی استفاده می گردد. در تکنیک های جدید با بی حس کردن موضعی بدن درمان را انجام می دهند. که این روش به دلیل عوارض کمتر فراگیر تر شده است.

مرحله دوم – درمان:

این روش بسته به وسعت ناحیه درمان در مراکز جراحی محدود و یا بیمارستان ها انجام می گیرد. یک برش کوچک در حدود ۵ mm در اطراف ناحیه درمان زده می شود. سپس یک لوله مکش تو خالی (کانولا) از این حفره به درون ناحیه درمان فرستاده و زیر پوست حرکت داده می شود تا بافت های چربی را بشکنند. چربی شکسته شده را می توان به صورت دستی توسط سرنگ و یا به کمک دستگاه‌های مکنده خارج کرد.

در این عمل آسیبی به پوست و بافتهای دیگر نمی رسد و تنها چربی های اضافی خارج می گردند. در نهایت لایه نازکی از چربی زیر پوست باقی می ماند تا از ایجاد ناهمواری در پوست جلوگیری کند.

روش اصلی لیپوساکشن همان است که ذکر شد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تکنیک های مختلفی برای خارج کردن چربی از بدن فرد استفاده می شود. این تکنیک ها در زیر معرفی شده اند.

 • تزریق مایع (Fluid injection)

در این روش قبل از انجام لیپوساکشن ترکیبی از لیدوکایین (ماده بی حسی) و آدرنالین (دارویی برای کاهش خونرسانی در رگهای خونی می شود) در نواحی دارای چربی تزریق می گردد. اینکار باعث آسان تر شدن تخلیه جربی ها، کمتر شدن خونریزی، کاهش تورم ،بی حس شدن موضعی ناحیه درمان قبل و بعد ازلیپوساکشن و نهایتا احساس درد کمتر در بیمار می شود.

 • لیپوساکشن با تزریق حجم زیاد مایع (Tumescent Liposuction)

در این تکنیک حجم زیادی از مایع (تقریبا سه برابر میزان چربی) به ناحیه چربی تزریق می گردد. این روش معمولا در بیماری که تنها با بی حسی موضعی درمان می شوند انجام می گیرد. اما زمان بیشتری نیز برای درمان نیاز دارد، معمولا بیش از ۵-۶ ساعت برای نواحی دارای حجم زیاد چربی زمان می گیرد.

 • تکنیک The super-wet

این روش مشابه روش بالا انجام می گیرد با این تفاوت که میزان حجم مایع تزریقی کمتر می باشد. این روش با تزریق یک آرامبخش به بدن و یا با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. زمان این روش نیز به طور معمول بین ۱-۲ ساعت به طول می انجامد.

 • لیپوساکشن به کمک امواج اولتراسوند

برای این روش از یک کانولا مخصوص (لوله مکش تو خالی) که امواج اولتراسونیک تولید می کند، استفاده می شود. انرژی این امواج باعث ذوب کردن سلول های چربی شده و این چربی های ذوب شده توسط دستگاه مکش به بیرون از بدن کشیده می شوند. این روش باعث سهولت و موفقیت بیشتر لیپوساکشن در نواحی از بدن که دارای فیبروز است مانند قسمت فوقانی پشت فرد و یا پستان بزرگ مردان که شکستن چربی ها در آن سخت تر است، مناسب می باشد. این روش بسیا دقیق تر از سایر روش ها برای تخلیه چربی می باشد و به زمان بیشتری نیز نیاز دارد.

پس از جراحی نواحی سوراخ شده بسته شده و پانسمان می گردد همچنین ممکن است یک لوله برای خروج مایع های اضافی درون شکم کارگذاشته شود.

درصورتی که شب شما در بیمارستان بستری نشدید باید کسی را برای بازگرداندن شما به منزل و مراقبت از شما به مدت دو روز پس از جراحی با خود به همراه داشته باشید.

اگرچه نتایج بدست آمده در صورت داشتن رژیم مناسب و ورزش دائمی می باشد با این حال در بعضی از بیماران نیاز به انجام تکرار یک جلسه دیگر برای رسیدن و یا حفظ  نتایج درمان مورد نیاز خواهد بود.

مدت زمان بهبود لیپوساکشن چقدر است؟

بسته به وسعت ناحیه جراحی، بین چند روز تا چند هفته نیاز به استراحت دارید وپس از آن می توانید به انجام کارهای خود بازگردید.

به‌طور معمول بیمار تا ۴۸ ساعت در بستر مانده، سپس تحرک آغاز شده و فعالیت‌های عادی خود را ۵ تا ۷ روز پس از عمل از سر می گیرد. ورزش را پس از ۳ هفته، از نرمش و حرکت‌های سبک‌تر می‌توان آغاز کرد. به‌طور معمول، تورم تا ۶ هفته ادامه داشته و پس از آن کم کم فروکش می‌کند. کبودی ۳ تا ۴ هفته ممکن است طول بکشد.

نتایج درمان لیپوساکشن چیست؟

امروزه از این روش برای برداشتن توده های چربی قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. برش های کوچک، دوره نقاهت کوتاه و کاهش خطرات جراحی از مزیت های این روش محسوب می شود. بسته به میزان حجم چربی برداشتی و ناحیه درمان این روش می تواند به سورت سرپایی و یا با بستری انجام گیرد.

حذف دائمی چربی های ناحیه درمان شده فرم بسیار خوب و ایده الی به بدن فرد می دهد. دقت کنید این روش جایگزین روش های کنترل چاقی نیست و در صورتیکه رعایت رژیم غذایی انجام نگیرد احتمال چاق شدن وجود دارد.

قبل از درمان لیپوساکشن چه آمادگی‌هایی لازم است؟
 • در مورد داروهای مصرفی خود حتما با پزشک خود مشورت نمایید، داروهایی مانند آسپرین دو هفته قبل از درمان باید متوقف شوند چرا که باعث ایجاد خطر خونریزی خواهند شد؛
 • حداقل چهار هفته قبل از درمان از کشیدن سیگار دست بکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ایجاد لخته های خونی و درنتیجه سکته های قلبی و مغزی برای فرد می شود؛
 • اگر روز عمل مریضی خاصی مانند سرماخوردگی، تب یا… دارید با پزشک خود تماس گرفته و زمان عمل را به عقب بندازید؛
 • هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل لیپوساکشن لازم می باشد؛
 • آماده کردن آزمایشات و ارزیابی های توصیه شده از سوی جراح تان.
پس از درمان لیپوساکشن چه مراقبت‌هایی لازم است؟

پس از درمان بسیار مهم است تا برای کاهش عوارض وگرفتن نتایج مطلوب به توصیه های پزشک گوش دهید و با پزشک خود در ارتباط باشید. برخی از توصیه های پس از درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 • پس از درمان هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید، اینکار باعث کاهش تورم ‌و جلوگیری از لخته شدن خون می شود؛
 • استفاده از کمپرس آب سرد در ناحیه درمان برای کاهش تورم؛
 • کنترل تورم با استفاده از یک باند کششی در ناحیه درمان( یا با استفاه ازگن های مخصوص)؛
 • ویزیت منظم پزشک برای بررسی میزان درمان، کشیدن بخیه ها (در صورت لزوم) و… ؛
 • اجتناب از فعالیت شدید برای حدود یکماه؛
 • در صورت مشاهده عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول لیپوساکشن

 1. آیا لیپوساکشن با بیهوشی انجام می شود؟

بسته به میزان ناحیه درمان و شرایط بیمار از بی هوشی یا بی حسی موضعی استفاده می شود. در تکنیک های جدید با بی حس کردن موضعی بدن درمان را انجام می دهند.

 1. آیا این عمل جراحی نیاز به بستری دارد؟

بستگی به مقدار چربی‌های ساکشن شده، دارد. به‌طور معمول حجم‌های کمتر از ۵ لیتر بعد از چند ساعت، قابل ترخیص است. اگر حجم بیشتر بوده و یا فرد دچار بیماری‌هایی همراه باشد، بهتر است شب را در بیمارستان بماند.

 1. موارد درمانی لیپوساکشن چیست؟

از لیپوساکشن می توان برای خارج کردن چربی های شکم، پهلوها و ران ها و یا سایر نواحی چاق مانند باسن، پشت، سینه، بازو، ساق پا و غبغب نیز استفاده کرد. به طور کلی هر منطقه ای از بدن که دارای چربی انباشته و چاقی موضعی باشد قابل ساکشن کردن خواهد بود.

 1. عوارض لیپوساکشن چیست؟
 • درهنگام درمان با بی حسی موضعی، درفرد احساس فشار، حرکت، و سوزش دیده می شود اما به ندرت دردناک است. هر گونه درد بعد از عمل معمولا با قرص ضد درد کنترل می شود؛
 • امکان ایجاد کبودی، تورم و خروج مایعی به رنگ خون از نواحی درمان شده وجود دارد؛
 • ایجاد عفونت، بی حسی و یا آسیب های عصبی در ناحیه درمان شده؛
 • دیده شدن ناهمواری های پوستی، تورم های طولانی، توده های زیر پوستی، تغییر رنگ پوست و یا ایجاد زخم در ناحیه درمان؛
 • امکان ایجاد سوختگی پوست و یا بافت های عمیقتر آن در هنگام انجام لیپوساکشن با لیزر و یا امواج التراسوند؛
 • در موارد بسیار نادر ممکن است خطرات بسیار جدی تری مانند عفونت شدید، لخته شدن خون در فرد دیده شود که نهایتا منجر به مرگ فرد می شود.
 1. آیا نیاز به برداشتن پوست به طور همزمان وجود دارد؟

قوام پوست در شکل‌گیری نهائی بسیار مهم است. پوست سالم خاصیت ارتجاعی دارد و ظرف یکی دو هفته بعد از ساکشن جمع شده و به حالت نرمال برمی گردد (مانند شکم زن حامله که بعد از زایمان جمع می شود). البته پوشیدن گن های مخصوص به فرم گرفتن زودتر شکم خیلی کمک می کند.

در مواردی که به‌ علت چاق و لاغر شدن‌های پشت سر هم، قوام پوست شل شده و کاهش یافته است. برداشتن پوست، همزمان انجام نمی‌شود، بلکه ۶ تا ۹ ماه پس از عمل صبر می‌کنیم تا بیشترین جمع‌شدگی پوست رُخ دهد، سپس در نواحی که پوست آویزان می‌ماند، اقدام به برداشتن پوست اضافه با جراحی می‌کنیم.

 1. آیا لیپوساکشن به تنهائی برای تناسب اندام کافی است؟

کاهش وزن و داشتن اندام متناسب به صورت دائمی به تغییر و اصلاح همیشگی رژیم غذائی و عادت‌های خوردن بستگی دارد. با لیپوساکشن، چربی و سلول‌های حاوی آن از یک منطقه خاص برداشته می‌شود، اگر پرخوری ادامه یابد، منجر به رسوب چربی اضافی در نواحی از بدن، غیر از محل درمان شده، می‌شود.

 1. آیا نتایج لیپوساکشن دایمی است و برگشت ندارد؟

نتایج لیپوساکشن طولانی مدت است و محل ساکشن شده نسبت به چاقی مجدد مقاوم است. البته اگر افراد بعد از لیپوساکشن مجددا اضافه وزن پیدا کنند، چربی بطور متناسب در کل بدن توزیع خواهد شد. بنابراین تاکید می شود بیماران بعد از ساکشن کنترل وزن داشته باشند و پر خوری و کم تحرکی نکنند.

ساعات کار