لیفت سینه

neginsalamatehakim . لیفت سینه. نگین سلامت حکیم

لیفت سینه

لیفت سینه (breast lift) یا ماستوپکسی (mastopexy)، به روش های مختلفی گفته می شود که در آن ظاهر سینه را بهبود می بخشند. در این روش می توان بافت سینه و حجم آن را افزایش و همچنین آرئولا (areola- ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه) و نوک سینه (nipple) را جابه جا کرده و نهایتا فرم کلی سینه را اصلاح نمود. اگر آرئولا در طول زمان کشیده شده و سایز آن بزرگ شده باشد می توان سایز آن را کوچک کرد. با افزایش سن، کاهش وزن یا زایمان، سینه های خانم ها ممکن است شکل و بافت خود را از دست بدهد. بنابراین بافت سینه ها شروع به افتادن کرده و نوک آن به سمت پایین تغییر شکل پیدا می کند.

معمولا خانم هایی که تقاضای لیفت سینه دارند به دنبال افزایش سایز سینه های خود با پروتز هستند. جراحی لیفت سینه با بیهوشی انجام می گردد. بعضی افراد پس از جراحی بین 1 الی 2 روز به کارهای روزمره خود برمی گردند اما انجام کارهای شدید تا 2 هفته پس از عمل توصیه نمی شود.

لیفت سینه چیست؟

در جامعه امروز یکی از فاکتورهای جوانی، سلامت، سرزندگی و زیبایی در خانم ها داشتن فرم مناسب سینه هاست. با این حال با افزایش سن، کاهش وزن و بارداری به مرور زمان سینه ها افتاده شده و فرم خود را از دست می دهند.

به کمک جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی (mastopexy)، ظاهر سینه را می توان با روش های مختلفی بهبود بخشید. به کمک این روش می توان سینه ها را بالا کشیده و آرئولا (areola- ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه ها یا هاله سینه) و نوک سینه ها (nipple) را جابه جا کرده و نهایتا فرم کلی سینه ها را اصلاح کرد. همچنین خانم ها میتوانند با انجام این روش سایز سینه های خود را به کمک ایمپلنت ها تغییر داده و زیاد کنند.

طبق آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASAPS)، بیش از 160 هزار جراحی ماستوپکسی در سال 2016 میلادی در آمریکا انجام شده که این میزان رشد چشم گیری نسبت به سال های گذشته در این کشور داشته است. آمار رسمی مبنی بر تعداد این جراحی در کشور ما جود ندارد اما طبق شواهد و بررسی های تیم آی نبض این روند در کشور ما نیز رو به افزایش است.

روش های قدیمی جراحی لیفت سینه نتایج چشمگیر و قابل توجهی را به دنبال داشته که به همین دلیل برای سال ها مورد استفاده قرار گرفته است. به تازگی جراحان تلاش کرده اند تا با حفظ نتایج گذشته، زخم ها و آثار پس از جراحی را کاهش دهند. از این رو تکنیک های جراحی زیادی که شامل ایجاد برش های کوچک با اسکالپ هستند، به طور فزاینده ای توسط جراحان برای ایجاد سینه هایی سفت و گرد در بیماران به وجود آمده است.

چه کسانی می‌توانند لیفت سینه انجام دهند؟

اکثر خانم ها می توانند جراحی لیفت سینه را انجام دهند. فرد باید از سلامت عمومی برخوردار بوده و نسبت به نتایج جراحی مایوس نشده و انتظارات واقع گرایانه داشته باشد.

اگر مستعد ابتلا به کلویید یا التهاب زخم هستید و یا دارای سابقه مشکلات دیگری نظیر دیر خوب شدن زخم ها و بهبودی طولانی مدت هستید. جراح شما ممکن است شما را از انجام این روش باز داشته و یا هشدار دهد که اثر زخم هایتان ماندگار بماند.

نحوه انجام لیفت سینه چگونه است؟

پس از ملاقات با جراح باید به روشنی نوع درمان و انتظار از درمان خود را مشخص کنید و پزشکتان می بایست میزان بهبودی و تغییر را برای شما مشخص کند. مشاوره و صحبت های دقیق تر برای دلایل انجام لیفت سینه در این مرحله بسیار مهم می باشد.

سپس پزشک شروع به معاینه و اندازه گیری ناحیه درمان کرده و نحوه کار را به شما توضیح می دهد و مواردی که ممکن است بر روی نتیجه نهایی اثر منفی بگذارد مانند سن، سایز و شکل سینه ها، شرایط بدن و شرایط پوست شما را به شما خواهد گفت. همچنین اینکه آیا از پروتز برای شما می توان استفاده کرد یا خیر نیز به شما گفته می شود. علاوه بر این باید نسبت به محل قرارگیری نوک سینه ها و آرئولا (areola- ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه ها) نیز با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از انجام این عمل شما نیاز به اطلاعات زیادی راجع به انجام لیفت سینه خواهید داشت که این اطلاعات را به کمک پزشکتان بدست خواهید آورد. ممکن است پزشک شما برای انجام ایمپلنت به طور همزمان با جراحی لیفت سینه به شما پیشنهاد دهد. ایمپلنت ها معمولا برای سفت شدن و افزایش سایز سینه کاربرد دارند. برای بدست آورن اطلاعات بیشتر بخش پروتزسینه (ایمپلنت سینه) را مطالعه فرمایید.

 

مرحله اول- بیهوشی

جراحی لیفت سینه معمولا با بیهوشی انجام می گردد. در بعضی موارد ممکن است با توجه به توصیه جراح این روش با بی حسی موضعی و آرامبخش صورت پذیرد به طوری که شما در طول عمل هشیار بوده و احساس درد کمی نیز خواهید داشت.

بیاد داشته باشید که انجام بی هوشی خطراتی نیز به دنبال خواهد داشت که پزشک جراحتان به شما این عوارض  و خطرات را یادآور خواهد شد.

 

مرحله دوم- جراحی

جراحی لیفت سینه معمولا در بیمارستان یا مراکز جراحی انجام می گیرد و معمولا نیازی به بستری وجود ندارد. این جراحی بین 1.5 تا 3.5 ساعت به طول خواهد انجامید. تکنیک های مختلفی برای اینکار وجود دارد که مورد استفاده قرار خواهند گرفت که در زیر توضیح داده شده است.

 

 • تکنیک لنگر شکل (anchor)

برای اینکار برشی در زیر سینه ها و به طول هلال سینه توسط جراح صورت می گیرد. سپس جراح برش دیگری از نوک سینه به سمت پایین سینه ایجاد می کند. این برش ها شبیه کشیدن یک لنگر (anchor) ایجاد می گردند.

برش ها از قسمت هایی خواهند بود که پوستهای اضافی سینه از آنجا حذف خواهند شد. زمانی که پوست های اضافی برداشته می شود، نواحی آرئولا و نوک سینه به سمت بالا کشیده شده و تغییر مکان می دهند. سپس پوست اطراف آرئولا را جمع کرده و به سمت پایین می کشند تا سینه ها را فرم دهند. در نهایت ناحیه های برش خورده اطراف آرئولا و نوک سینه ها به سمت پایین و زیر سینه ها جمع شده و بخیه زده می زنند.

 

 • تکنیک دوناتی شکل (doughnut)

بعضی از بیماران بخصوص آنهایی که دارای سینه های کوچک تر و با افتادگی کم هستند می توانند از روشهای دیگری که نیاز به برش های کمتر دارد استفاده کنند که نهایتا جای بخیه کوچکتری برایشان ایجاد خواهد شد. یکی از این روش ها ماستوپکسی دوناتی شکل یا متمرکز(doughnut mastopexy ) نامیده می شود، که در آن برشی دایره ای شکل در اطراف آرئولا ایجاد شده و یک ناحیه شبیه دونات از پوست برداشته می شود.  این لیفت به لیفت اطراف هاله سینه نیز مرسوم می باشد که برای برطرف کردن عدم تقارن نوک سینه مورده استفاده قرار می گیرد.

 

 • تکنیک هلالی شکل (crescent)

روش دیگری به نام تکنیک هلالی (crescent) وجود دارد که برشی هلالی شکل را در بالای ناحیه آرئولا ایجاد کرده و پوست را از آن ناحیه به سمت بالا می کشند. این روش باعث ایجاد لیفت کوچکی بر روی سینه ها می گردد و برای کسانی که افتادگی سینه کمی دارند کاربرد دارد.

 

 • تکنیک آبنبات چوبی (lollipop)

یکی دیگر از روش هایی که نیاز به برش کوچکی دارد تکنیکی به نام آبنبات چوبی (lollipop) است و دلیل این نامگذاری ایجاد برشی دایره ای شکل اطراف نوک سینه و امتداد آن به سمت پایین سینه می باشد. در صورت استفاده از این روش برش سوم که در جراحی های قدیمی مرسوم می باشد (برش به طول هلال سینه) نیاز نخواهد بود. در این تکنیک بافت پستان به شکل مخروطی در وسط سینه ها ایجاد می گردد و این بافت از اطراف سینه ها به وسط هدایت می گردد. در نتایج این روش معمولا سینه ها بیشتر جلوآمده و برامده می شوند.

 

 

مدت زمان بهبود لیفت سینه چقدر است؟

زمان ریکاوری و بهبود در هر نفر متفاوت بوده به طوری که بعضی افراد بین یک الی دو روز پس از جراحی بهبود می یابند. با این حال توصیه می گردد تا یک الی دو هفته پس از جراحی به سراغ فعالیت های شدید باز نگردید.

نتایج درمان لیفت سینه چیست؟

با انجام این جراحی ظاهر فرد بهبود یافته و اعتماد به نفس پیدا خواهد کرد. به یاد داشته باشید نتایج جراحی لیفت سینه ها تا ابد باقی نمی ماند و عواملی مانند افزایش سن و گرانش زمین باعث افتادن مجدد آنها می گردد. این نتایج برای خانم هایی که پروتز سینه نیز انجام داده اند ماندگار تر و طولانی تر خواهد بود.

بهترین کاندیدها برای جراحی ماستوپکسی، زنان دارای سلامت کامل فیزیکی و ذهنی می باشند که نگاهی واقع بینانه به نتایج جراحی دارند. بهترین نتایج در افراد دارای سینه های کوچک و افتاده اتفاق می افتد. لیفت و بالاکشیدن برای تمامی سایزهای سینه قابل انجام خواهد بود اما ماندگاری نتایج در سایزهای بزرگ تر سینه کم تر می باشد.

بسیاری از خانم ها به دنبال انجام ماستوپاکسی یا بالاکشیدن سینه های خود هستند که دلیل این موضوع نیز اثرات حاملگی و دوران شیردهی پس از آن بر روی کشیدگی پوست و افتادگی سینه ها می باشد. بنابراین توصیه می گردد اگر به دنبال انجام این جراحی هستید و در عین حال خواهان فرزند آوری بیشتر نیز می باشید تا پایان تکمیل تعداد خانواده خود این جراحی را به تعویق بیاندازید تا ماندگاری نتایج افزایش پیدا کند.

قبل از درمان لیفت سینه چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 • در مورد داروهای مصرفی خود حتما با پزشک خود مشورت نمایید، داروهایی مانند آسپرین دو هفته قبل از درمان باید متوقف شوند چرا که باعث ایجاد خطر خونریزی خواهند شد؛
 • حداقل چهار هفته قبل از درمان از کشیدن سیگار دست بکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ایجاد لخته های خونی و درنتیجه سکته های قلبی و مغزی برای فرد می شود؛
 • اگر روز عمل مریضی خاصی مانند سرماخوردگی، تب یار… دارید با پزشک خود تماس گرفته و زمان عمل را به عقب بندازید؛
 • هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل ماستوپکسی لازم می باشد؛
 • گرفتن عکس های قبل و بعد از جراحی برای مشاهده نتایج درمان توصیه می شود.
 • علاوه بر موارد ذکر شده آماده کردن آزمایشات و ارزیابی های توصیه شده از سوی جراح تان باید صورت گیرد.

پس از درمان لیفت سینه چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بسیار مهم است که پس از عمل لیپوساکشن و تزریق چربی به توصیه های پزشک خود گوش کنید چرا که اینکار باعث کاهش ریسک عمل و افزایش احتمال موفقیت در نتایج آن می گردد. این توصیه های پس از درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از دارو های مسکن درد مانند پاراستامول (paracetamol) توصیه می شود؛
 • پس از جراحی با استفاده از گاز و باند زخم های جراحی پوشیده شده و سوتین های مخصوص جراحی بر روی آنها استفاده می گردد. پس از چند روز این سوتین جراحی با یک سوتین نرم معمولی جایگزین می شود. به مدت 3 تا 4 هفته پس از جراحی باید از این سوتین ها به همراه یک لایه از باند و گاز استفاده کنید؛
 • پس از یک الی دو هته باید برای بیرون کشیدن بخیه های خود به پزشک مراجعه کنید؛
 • توصیه می شود به مدت یک الی دو هفته پس از جراحی از انجام رابطه جنسی اجتناب کنید زیرا این قبیل هیجانات باعث تحریک شدن سینه ها و متورم شدن آنها می گردد. علاوه بر آن توصیه می شود برای شش هفته از هرتماسی مگر تماس آرام با سینه ها خودداری گردد؛
 • پزشکتان زمان مناسب برای انجام ورزش و فعالیتهای عادی را به شما خواهد گفت؛
 • تا 2 روز بعد از لیفت سینه حمام نکنید. دو روز بعد از برداشتن ابزار تخلیه خون و مایعات از بدن (در صورت وصل بودن به بدن بیمار) می توانید حمام کنید .در زمان استحمام حتما از یک نفر برای این کار کمک بگیرید؛
 • محل زخم های جراحی را دستکاری نکرده و بگذارید خشک بماند ولی نرم کردن اطراف محل زخم در سینه مشکلی ندارد؛
 • در هنگام خواب سر و قسمت بالاتنه را در موقعیتی بالاتر از سایر بدن قرار دهید تا فشاری به محل جراحی سینه وارد نیاید؛
 • درصورت مشاهده عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول لیفت سینه

 1. آیا جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) با بیهوشی انجام می شود؟

بله این روش معمولا با بی هوشی صورت می گیرد مگر در موارد خاص که پزشک با بی حس کردن موضعی و دادن آرام بخش جراحی را انجام می دهد که کمی درد قابل احساس خواهد بود.

 

 1. آیا جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) نیاز به بستری دارد؟

معمولا این روش بدون نیاز به بستری انجام می گردد مگر در شرایطی که پزشک جراح صلاح بداند.

 

 1. موارد درمانی جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) چیست؟

از این روش برای بالاکشیدن سینه های افتاده و سرپایین استفاده می کنند، در این روش علاوه بر تغییر فرم پستان و حذف بافت ها و پوست اضافه، محل قرارگیری هاله سینه یا آرئولا و نوک سینه نیز تغییر داده می شود تا سینه ها فرم زیباتری به خود بگیرند. همچنین خانم ها می توانند با انجام این روش سایز سینه های خود را به کمک ایمپلنت ها (پروتز) تغییر داده و زیاد کنند.

 

 1. عوارض جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) چیست؟
 • سینه ها پس از جراحی حساس شده و متورم می گردند. بسته به بدن هر فرد میزان کبودی و تورم متفاوت بوده و گاهی اوقات تورم در برخی افراد ممکن است چندین هفته به طول بیانجامد؛
 • مانند تمام جراحی ها، همیشه ممکن است عوارض جانبی مانند عفونت، واکنش به بیهوشی، خونریزی و آسیب عصبی در این عمل نیز وجود داشته باشد؛
 • خطر ابتلا به عفونت کم است، اما اگر این اتفاق بیافتد جراح شما آنتی بیوتیک های مناسب را تجویز خواهد کرد؛
 • خونریزی و عفونت ناشی از پستان نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد، می تواند سبب گسترش زخم ها شود؛
 • جراحی لیفت سینه باعث به وجود آمدن دائمی اسکارها و اثرات برش ها پس از جراحی می گردد. این اسکارها اغلب به صورت قرمز رنگ و ناهموار در ماه های اول دیده می شوند و به مرور زمان محو شده و نهایتا به صورت خطوط سفید رنگی باقی می مانند. این زخم ها معمولا در افرادی که سیگار مصرف می کنند دیرتر خوب شده و گسترده تر می باشند؛
 • ایجاد عدم تقارن در نوک سینه ها و یا ازدست دادن حس در نوک سینه یکی دیگر از عوارض این جراحی می تواند باشد.

 

 1. آیا درجراحی لیفت سینه عمل کاشت پروتز به طور همزمان وجود دارد؟ یا خیر؟

بله، ممکن است پزشک برای انجام ایمپلنت به طور همزمان با جراحی لیفت سینه به شما پیشنهاد بدهد. ایمپلنت ها معمولا برای سفت شدن و افزایش سایز سینه کاربرد دارند. برای بدست آورن اطلاعات بیشتر بخش پروتز سینه (ایمپلنت سینه) را مطالعه فرمایید.

 

 1. آيا نتايج جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) دايمي است و برگشت ندارد؟

نتایج جراحی لیفت سینه دایمی نخواهد بود و مواردی مانند گرانش زمین، بارداری، افزایش سن و نوسانات وزن فرد می تواند نهایتا باعث ازبین رفتن نتایج جراحی لیفت سینه گردد. زنانی که همزان با این جراحی عمل کاشت پروتز را نیز انجام می دهند معمولا اثرات ماندگار تری را تجربه می کنند.

 

 1. آیا با باردار شدن مشکلی در سیتم شیردهی  مادرانی که قبلا جراحی لیفت سینه انجام داده اند به وجود می اید؟

خیر، دقت کنید با انجام این جراحی مشکلی در نحوه شیردهی و تغذیه به نوزاد به وجود نمی آید. چرا که پزشکان به مجاری شیر و نوک سینه ها در این جراحی آسیبی نمی زنند و تنها نوک پستان ها را جابجا می کنند.

دقت کنید بهتر است پس از بارداری و تکمیل فرزند آوری، مادران اقدام به انجام این جراحی بکنند زیرا اثرات جراحی ماندگار تر خواهد بود.

ساعات کار