لایه برداری

لایه برداری

لایه برداری

لایه برداری شیمیایی چیست؟ لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از ترکیبات شیمیایی در سطح پوست جهت از بین بردن خارجی‌ترین لایه آن است. میزان پوست برداشته شده در این فرایند به نوع مواد شیمیایی استفاده شده، قدرت آن و مدت زمانی که بر روی پوست استفاده شده است بستگی دارد.

مزایای لایه برداری

 • بازگردانی جوانی و طراوت به پوست
 • کاهش منافذ باز و بزرگ شده پوست
 • بهبودی بافت پوست
 • روشن‌تر شدن رنگ پوست
 • صاف و هموار کردن پوست
 • اثرگذاری طولانی مدت بر پوست
 • فرایندی سریع

متقاضیان انجام لایه‌برداری شیمیایی

اگر هر کدام از مشکلات و نگرانی‌هایی که در ادامه به آن اشاره شده است را دارا هستید می‌توانید برای رفع آن‌ها از لایه‌برداری شیمیایی استفاده کنید.

 • پوست خشک
 • پوست چرب
 • جوش و آکنه
 • جای جوش
 • چین‌وچروک صورت
 • تجمع رنگ‌دانه‌ها در پوست
 • آسیب ناشی از نور خورشید
 • پوست کدر و مرده

انواع لایه‌ برداری

سطحی یا سبک

لایه‌برداری سطحی یا سبک، ملایم‌ترین نوع لایه‌برداری است. این نوع لایه‌برداری، لایه بالایی پوست که به آن پوست بیرونی گفته می‌شود را از بین می‌برد و باعث ظاهری روشن‌تر، صاف‌تر و هموارتر در پوست می‌شود.

این نوع لایه‌برداری سبب رفع چین‌وچروک، آسیب‌های نور خورشید، جای جوش و اسکار، لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌گردد. آن‌ها معمولاً از اسیدهای هیدروکسی آلفا یا هیدروکسی بتا که به آن AHA یا BHA گفته می‌شود ساخته شده و شامل اسیدگلیکولیک، اسید لاکتیک و اسید سالیسکیلیک است.

این نوع لایه‌ برداری از ذرات فعال برای نفوذ در پوست و رساندن آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها به عمق پوست جهت تحریک پوست به ساختن سلول‌های جدید و رشد سریع‌تر، قوی‌تر و سالم‌تر استفاده می‌کند. معمولاً یک دوره 6 تا 10 درمانی جهت حصول به نتیجه نهایی و مطلوب پیشنهاد می‌گردد. لایه‌برداری سطحی باعث ناراحتی و بروز درد در بیمار نمی‌گردد.

بیمار ممکن است قدری احساس سوزش در قسمت‌های تحت درمان داشته باشد. در این روش به زمان بهبودی نیازی نیست. بعد از لایه‌برداری پوست ممکن است پوستتان قدری صورتی‌رنگ شود یا اینکه کمی پوسته‌پوسته گردد. هر دو مورد فوق می‌تواند با کمک آرایش صورت پنهان شوند.

 

لایه برداری با عمق متوسط در مقایسه با لایه‌برداری سطحی نتایج چشمگیرتری دارد. این نوع محلول معمولاً از TCA(اسید تری کلرواستیک) گرفته شده و به طور عمیق‌تر در پوست نفوذ پیدا کرده و می‌تواند جهت درمان آفتاب‌سوختگی، تجمع رنگ‌دانه‌ها و چین‌وچروک مورد استفاده قرار گیرد. نکته منفی در این نوع لایه‌برداری، طولانی‌تر بودن دوره بهبودی و عوارض بیشتر است. ممکن است در طول مدت درمان با ناراحتی‌های بیشتری نسبت به لایه‌برداری سطحی شامل سوختگی و سوزش مواجه شوید.

لایه برداری عمیق

 

لایه برداری عمیق، قوی‌ترین نوع لایه‌برداری شیمیایی است. با انجام این روش به نتایج بسیار چشمگیری در رفع آفتاب‌سوختگی، رفع جای زخم و رفع چین‌وچروک‌های عمیق دست خواهید یافت. البته پس از انجام این روش انتظار مشاهده جای زخم در مناطق تحت درمان را داشته باشید. در لایه‌برداری عمیق از اسید کربولیک (پیلینگ فنول) یا TCA قوی جهت نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر یا لایه درمال پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی دردناک بوده و بهبودی کامل آن‌ها ماهها طول می‌کشد.

روش درمان

 

روش درمان با توجه به نوع لایه برداری شیمیایی انتخاب شده متفاوت است. ابتدا پوست توسط یک ماده شیمیایی فاقد چربی شسته می‌شود تا اطمینان حاصل شود هیچ چربی بر روی پوست وجود نداشته باشد. سپس ماده شیمیایی به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی پوست قرار داده می‌شود. بیشتر بیماران در این دقایق قدری احساس سوزش در پوست خواهند داشت که موقتی بوده و پس از چند دقیقه از بین می‌رود. برخی از انواع مواد پیلینگ خود خنثی بوده و به مدت 2 تا 4 ساعت بر روی پوست بیمار قرار داده می‌شوند.

بهبودی

زمان بهبودی با توجه به نوع و قدرت لایه‌برداری انجام شده متفاوت است. معمولاً بلافاصله پس از لایه‌ برداری پوست سفت شده و قرمز می‌شود. هر پوسته‌پوسته شدن نمایان با استفاده از مرطوب‌کننده قابل کنترل خواهد بود. معمولاً لایه‌برداری بین 3 تا 5 روز به طول می‌انجامد. در طول این مدت و پس از آن، استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم، مرطوب‌کننده ها و کرم ضد آفتاب بسیار پراهمیت بوده و باعث کمک به بهبودی بهتر و سریع‌تر می‌شود.

معمولاً پس از انجام لایه برداری پوست می‌توان فعالیت‌های عادی روزمره را از سر گرفت ولی بهتر است به مدت 2 تا 3 روز از انجام فعالیت‌های زیاد و تعریق شدید خودداری کرد. پوست درمان شده نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد. همچنین از در معرض گرمای شدید قرار دادن پوست نیز می‌بایست جلوگیری کرد زیرا باعث بروز تورم، قرمزی و در لایه‌برداری‌های عمیق باعث بروز تاول در زیر پوست می‌شود.

لایه‌های پوست باید به طور طبیعی برداشته و جدا شوند از دستکاری و برداشتن لایه‌های پوسته‌پوسته شده پوست خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد لکه و جای زخم گردد. استفاده از پمادهای تجویزشده برای 3 تا 5 روز پس از انجام پیلینگ ممنوع است.

چه تعداد جلسه لایه برداری مورد نیاز است؟

تعداد جلسات لایه برداری و میزان آن به شدت وضعیت پوست بستگی دارد. به طور کلی جلسات لایه‌برداری شیمیایی هر دو تا سه هفته انجام می‌شود و تا زمانی که نتیجه دلخواه حاصل شود ادامه پیدا می‌کند. سپس لایه‌برداری نگهداشت نتیجه، ماهی یک‌بار انجام می‌شود.

نتیجه تا چه مدتی ماندگار است؟

با محافظت صحیح از پوست در مقابل نور خورشید نتیجه لایه برداری پوست تا ماه‌ها و حتی سال‌ها ماندگار خواهد بود. این مسئله به عمق لایه برداری انجام شده نیز بستگی دارد. لایه برداری های عمیق‌تر نتایج ماندگارتری را در پی خواهد داشت.

خطرات و عوارض احتمالی

 • تجمع رنگ‌دانه‌ها (لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ بر روی پوست)
 • پوست قرمز و برافروخته
 • ناهموار بودن  پوست

ساعات کار