لیزرتراپی

neginsalamatehakim . لیزرتراپی . نگین سلامت حکیم

لیزرتراپی

لیزرتراپی چیست؟

لیزر تراپی یا لیزر درمانی نوعی روش درمانی غیر تهاجمی است که در آن از پرتوهای قوی با طول موج های خاص برای کاهش درد ناشی از آسیب دیدگی استفاده می شود. کلمه لیزر (LASER) مخفف عبارت انگلیسی (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) و به معنای “تقویت نور به روش گسیل القایی تابش” می باشد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به شما می گوییم که استفاده از لیزر به پزشکان این امکان را می دهد که با تمرکز روی یک ناحیه کوچک و خاص، با دقت بیشتری عمل کنند و به بافت های سالم اطراف آسیب کمتری برسانند. اگر به جای استفاده از روش های درمانی سنتی و معمولی لیزر درمانی را انتخاب کنید، درد، تورم و جای زخم کمتری را نیز تجربه می کنید؛ اما باید بدانید که معمولا لیزر درمانی به چندین جلسه متوالی نیاز دارد و جزو روش های درمانی گران قیمت هم محسوب می شود.

انواع لیزر تراپی

معمولا لیزر درمانی به یکی از سه روش زیر انجام می شود:

  • لیزر درمانی سرد یا لیزر درمانی کم توان (LLLT)
  • لیزر درمانی پر توان (HPLT)

لیزر تراپی سرد یا کم توان چطور عمل می کند؟

طی این روش، طول موج ها و خروجی های مختلف نور با شدت و میزان کم مستقیما روی یک منطقه از بدن بیمار اعمال می شوند. سپس بافت بدن این پرتوها را به خودش جذب می کند. نور قرمز و مادون قرمز در این مناطق باعث ایجاد واکنش می شوند و سلول های آسیب دیده ناحیه با واکنش فیزیولوژیکی به آن پاسخ می دهند و عمل بازسازی و احیای بافت انجام می گیرد.

معمولا بافت های سطحی با پرتوهایی با طول موج 600 تا 700 نانومتر درمان می شوند و برای نفوذ بیشتر و عمیق تر به داخل بافت از طول موج بین 780 تا 950 نانومتر استفاده می شود.

با اینکه حین انجام لیزر تراپی سرد دستگاه لیزر را روی پوستتان احساس می کنید، اما این روش کاملا غیر تهاجمی و بدون درد است. علاوه بر این، در طول درمان هیچ گونه صدا، لرزش و یا گرمایی هم در پوست ایجاد نمی شود. معمولا هر جلسه درمان لیزر تراپی سرد چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

لیزر تراپی سرد در چه مواردی استفاده می شود؟

پزشکان، دندانپزشک ها، فیزیوتراپیست ها و سایر متخصصان از لیزر درمانی برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. عمده ترین کاربرد لیزر درمانی ترمیم بافت ها و از بین بردن درد و التهاب است.

 لیزر درمانی پر توان (HPLT) چیست؟

HPLT یا لیزر درمانی پر توان نوعی روش درمانی با استفاده از لیزر است که اغلب برای درمان صدمات اسکلتی عضلانی و کاهش درد بیمارانی که درد زیادی را تحمل می کنند استفاده می شود. افرادی که در تصادفات اتومبیل دچار سانحه و مجروحیت شده اند و همینطور کسانی که در ناحیه شانه، گردن و زانو دچار مصدومیت هستند می توانند از این روش درمانی برای کاهش درد و ناراحتی شان استفاده کنند. علاوه بر این، لیزر درمانی پر توان برای کاهش درد ناشی از صدمات ورزشی، آسیب دیدگی های فشاری مکرر و سایر شرایط مشابه مفید است.

قدرت بالا و موج مناسب در این روش درمانی، امکان نفوذ عمیق در بافت ها را فراهم می کند و به این ترتیب روشی کاملا موثر و غیر اعتیاد آور برای تسکین و از بین بردن درد برای بیماران فراهم می سازد.

لیزر تراپی پر توان چطور عمل می کند؟

این روش گردش خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می دهد و با بهبود روند اکسیژن رسانی باعث اثر بخشی می شود. فوتون های نوری فعالیت های متابولیک درون سلولی را افزایش می دهند و از روند بهبودی بافت آسیب دیده پشتیبانی می کنند. از آنجایی که در این روش خونرسانی افزایش می یابد، مواد مغذی بیشتری نیز به سلول ها منتقل می شود و مواد زائد سریعتر و بیشتر از بدن خارج می شوند. این مساله باعث کاهش التهاب و تورم، توقف اسپاسم عضلانی و از بین رفتن گرفتگی و درد می شود. لیزر تراپی پر توان جزو روش های درمانی بدون استفاده از داروهای مخدر، غیر اعتیاد آور و بدون درد است و در اکثر موارد نیز عارضه جانبی خاصی ایجاد نمی کند.

لیزر درمانی پرتوان در چه مواردی استفاده می شود؟

درمان صدمات ورزشی

صدمات و آسیب های ورزشی یکی از رایج ترین اتفاقیست که برای هر ورزشکاری پیش می آید. این صدمات شامل کشیدگی عضلات و رباط ها، پارگی و یا رگ به رگ شدن اندام های مختلف است. بررسی های اخیر انجام شده روی 294 بیمار تحت درمان با لیزر درمانی پر توان نشان دهنده نتایج بسیار عالی و مثبت این نوع روش درمانی بوده است.

ساعات کار