خطوط پوستی

خطوط پوستی

خطوط پوستی

خطوط پوستی چیست؟ هنگامی که لایه میانی پوست به سرعت کشیده می‌شود، برخی از الیاف کلاژن شکسته می‌شوند. این باعث می‌شود که رگ‌های خونی زیرین نمایان شده و خطی قرمز یا مایل به بنفش از خود به جا می‌گذارند.

با گذشت زمان و بهبود رگ‌های خونی ، خطوط پوستی به رنگ سفید یا نقره رنگ تبدیل می‌شوند. معمولا، این خطوط به طور کامل از بین نمی‌روند.

علل

خطوط پوستی اغلب به دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

بارداری

در دوران بارداری، هورمون‌هایی تولید می‌شوند که رباط‌های لگن را نرم‌تر می‌کنند تا هنگام تولد رباط‌ها انعطاف‌پذیرتر باشند. رباط‌ها، نوارهای بافتی قوی هستند که مفاصل را به هم متصل می‌کنند. با این حال، هورمون‌ها فیبرهای پوست شما را نیز نرم کرده و باعث می‌شوند که پوست مستعد ایجاد خطوط پوستی شود.

افزایش سریع وزن

اگر در مدت کوتاهی مقدار زیادی از وزن خود را کم کنید، ممکن است خطوط پوستی روی پوست شما ایجاد شود. حتی گاهی اوقات این خطوط حتی پس از کاهش وزن نیز باقی می ماند، اما در نهایت باید از بین بروند. رژیم دائمی می تواند باعث افزایش خطوط پوستی شود زیرا وزن شما کم و زیاد می‌شود. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، وزنتان را به آرامی و به طور پیوسته کاهش دهید، به طوری که پوست شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

بلوغ

در دوران بلوغ، بدن اغلب به سرعت رشد می‌کند. در پسران ممکن است خطوط پوستی روی شانه ها و کمر، و در دختران بر روی باسن ، ران‌ها و سینه‌ها ایجاد شوند.

سابقه خانوادگی

اگر یکی از افراد نزدیک خانواده شما، مانند مادرتان، خطوط پوستی داشته باشند، احتمال اینکه شما نیز به این خطوط دچار شوید زیاد است.

شرایط بهداشتی اساسی

گاهی اوقات ممکن است  به شرایط نادر یا سندرم‌هایی مانند سندرم کوشینگ و سندرم مارفان مربوط باشد.

کورتیکواستروئیدها

در مواردی نادر، خطوط پوستی پس از استفاده طولانی مدت یا نامناسب از کورتیکواستروئیدهایی مانند کرم‌ها یا لوسیون‌هایی که برای درمان بیماری‌های پوستی، از جمله اگزما، استفاده می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

عوامل خطر

این خطوط ممکن است در هر کسی ایجاد شود، اما بعضی از عوامل احتمال ابتلا به آنها را افزایش می‌دهند، از جمله:

 • مونث بودن
 • داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی
 • بارداری، به خصوص برای زنان جوان‌تر
 • اضافه وزن یا چاقی
 • کاهش یا افزایش وزن سریع در کوتاه مدت
 • استفاده از داروهای کورتیکواستروئید
 • انجام جراحی بزرگ شدن سینه

علائم

این خطوط در همه قسمت‌های بدن یکسان نیست. آنها بسته به مدت زمان پیدایش آن، علت به وجود آمدن آن، محل ایجاد در بدن و نوع پوست شما متفاوت است. انواع مختلف خطوط پوستی عبارتند از:

 • رگه‌ها و یا خطوط تو رفته بر روی پوست
 • رگه‌های صورتی، قرمز، سیاه، آبی یا بنفش
 • رگه‌های روشن که در قسمت انتهایی در یک رنگ روشنتر محو می‌شوند
 • خطوط روی شکم، سینه، باسن، باسن یا ران
 • خطوطی که قسمت‌های زیادی از بدن را پوشانده است

انواع 

خطوط پوستی رنگ‌ها و ظاهر متفاوت دارند. با این حال، آنها را می‌توان به دو گروه طبقه بندی کرد:

خطوط قرمز رنگ

خطوط پوستی قرمز به دلیل کشیدگی لایه درمال پوست ایجاد شده و باعث می‌شوند رگ‌های خونی لایه زیرین از روی پوست نمایان شود.

خطوط آبی رنگ

خطوط پوستی سفید نشان می دهند که رگ‌های خونی از بین رفته‌اند و چربی‌های زیر پوست نمایان شده‌اند. به همین علت است که این خطوط  سفید نقره‌ای هستند.

درمان

لایه برداری

 

می‌توانید از لایه‌ بردارهای شیمیایی مختلف برای رفع خطوط پوستی استفاده کنید. لایه بردار اسید تریکلورواستیک (TCA) اگر با غلظت مناسب (معمولا 20% TCA ) و توسط متخصص پوست یا یک متخصص جراحی زیبایی که در استفاده از این نوع لایه بردار مهارت دارد استفاده شود، می‌تواند در بهبود ظاهر پوست کشیده شده موثر باشد.

به دلیل اینکه قدرت نفوذ لایه بردارهای TCA بیشتر از لایه بردارهای AHA یا  BHA است، اعتقاد بر این است که لایه بردارهای TCA توانایی بیشتری برای تحریک ایجاد الاستین و کلاژن در قسمت‌های عمقی آسیب دیده‌ی خطوط پوستی دارند.

ساعات کار