جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک باعث افزایش جوانسازی چهره می شود درواقع در این روش افتادگی های پلک، پف زیر چشم و چربی های انباشته شده زیر چشم برداشته و پوست این نواحی کشیده می شود. دقت کنید از این روش نمی توان برای رفع گودی زیر چشم، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، صاف کردن چین وچروک ها و بالا کشیدن ابروها استفاده کرد.

معمولا در ابتدا این پلک های ما هستند که نشانه هایی از پیری را در صورت ما بروز می دهند، بنابراین جراحی پلک اولین قدم در آقایان و خانم ها برای بازگشت جوانسازی و زیبایی چهره‌شان می باشد. جراحی پلک بطور کلی با بی حسی موضعی انجام می گردد با این حال برای بعضی از بیماران ممکن است با بی هوشی عمومی انجام گیرد. بیشتر افراد پس از یک هفته تا ۱۰ روز قادر خواهند بود در ملا عام حاضر شوند.

جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک بالا یا پایین چشم، بلفاروپلاستی(Blepharoplasty) نامیده می شود. براساس آمار جراحان پلاستیک آمریکا، این روش سومین جراحی رایج زیبایی در امریکا می باشد.

با بالاتر رفتن سن، پوست ما خاصیت کششی خود را از دست داده و نازک تر می شود. عضلات ما ضعیف شده و چربی هایی که مردمک چشم را درجای خود نگه داشته اند به سمت اطراف چشم حرکت کرده که این موضوع موجب به وجود آمدن پف زیر چشم در افراد می گردد. افتادگی پلک بالای چشم باعث دیده شدن ظاهری خسته در فرد شده و در موارد شدیدتر حتی موجب مشکل دیداری در افراد می شود.

معمولا پلک ها و چشمان ما اولین نشانه های افزایش سن و پیری را در چهره ما نمایان می کنند. بنابراین جراحی زیبایی پلک جزو اولین اقدامات برای بازگرداندن جوانی در چهره خانم‌ها و آقایان می باشد. در این روش با برش و کشیدن پلکهای افتاده (droopy or hooded eyelids)، بازسازی و صاف کردن خط چشم، حذف یا جابجاکردن توده های چربی زیر چشم (eyebags) باعث کمک به جوانسازی چهره فرد می شوند.

بعضی از افراد دارای پف زیر چشم (eyebags) هستند، دلیل این مشکل ناشی از حرکت چربی های دیواره عضلات چشمی در سنین جوانی ناشی می شود. این موضوع ارثی بوده و با جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینی برطرف می شود.

با این وجود جراحی بلفاروپلاستی نمی تواند تیرگی های زیر چشم که ناشی از رنگدانه های تیره پوست یا پوستهای شفاف و نازک می باشد را رفع کند. همچنین این روش خطوط و چین وچروک‌های دور چشم، خطوط پنجه کلاغی، افتادگی های ابرو را نمی تواند درمان کند.

این روش می تواند همراه با جراحی های دیگر زیبایی مانند لیفت صورت، لیفت ابرو و… انجام گردد. همچنین برای از بین بردن چین وچروک های دور چشم می توان به همراه این روش از بوتاکس، لیزر جوانساز و … بهره برد.

چه کسانی می‌توانند جراحی پلک انجام دهند؟

برای انجام این درمان شما باید از سلامت عمومی کامل برخوردار باشید و نسبت به نتیجه درمان انتظارات واقع بینانه داشته باشید. با این حال افراد زیرنباید از این درمان استفاده کنند:

 • افراد مبتلا به گلوکوم (یک نوع بیماری چشمی که منجر به از دست دادن بینایی فرد می شود)، یا کسانی که خشکی چشم دارند و چشمانشان اشک تولید نمی کند؛
 • اگر تجربه ایجاد مشکل خاص در بدنتان پس از جراحی های قبلی دارید؛
 • ویا اگر مستعد ابتلا به کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی هستید. توصیه می شود برای اینکه اثرات برش ها مشخص نشود از انجام این روش خودداری کنید.

نحوه انجام جراحی پلک چگونه است؟

پس از انتخاب پزشک مناسب و با تجربه برای جراحی پلک، حتما انتظارتان پس از جراحی و میزان تغییر دلخواهتان را با وی درمیان بگذارید. پزشک براساس تجربیات خود می تواند میزان بهبودی را برای شما مشخص کند.

همچنین ممکن است پزشک سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و توصیه به انجام آزمایش های لازم قبل از جراحی بکند تا خطرات عمل را برای شما کاهش دهد. مراحل زیر نحوه انجام جراحی در روز عمل را توضیح می دهد:

 

مرحله اول- بی حسی موضعی

بطور کلی این روش با بی حسی موضعی انجام می گیرد. البته در موارد نادر ممکن است از بی هوشی عمومی نیز استفاده شود.

درهر جراحی که با بی هوشی عمومی انجام می گیرد ریسک کار بالا می رود. بنابراین پزشکان ترجیح می دهند با بی حسی موضعی بسیاری از جراحی های سرپایی را انجام دهند و این موضوع را با شما قبل از جراحی درمیان می گذارند.

معمولا ابتدا با قطره های چشمی، چشم ها را بی حس کرده سپس به وسیله داروهای بی حسی (مانند لیدوکایین) پلک ها را بی حس می کنند.

 

مرحله دوم: جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

برش ها در این جراحی طوری زده می شوند که کمتر اثراتشان پس از عمل دیده شود. این برش ها را می توان با استفاده از تیغ جراحی و یا لیزر انجام داد. استفاده از لیزرها برای برش، خونریزی و کبودی کمتری را به وجود می آورد.

پلک بالایی:

برای پلک های فوقانی برش ها معمولا در امتداد چین های طبیعی پوست پلک زده می شود. سپس پوست اضافی برداشته شده و یک نوار نازک از عضلات و بافت های چربی پلک نیز خارج می گردد . پس از این کار، ناحیه برش خورده بخیه زده شده و برای دیده نشدن، خط برش در لابلای چین های پوست مخفی می گردد.

پلک پایینی:

برای جراحی پلک پایین دو روش مرسوم است:

با انجام یک برش زیر مژه های پلک پایینی، پوست ها و عضلات اضافی پلک بریده شده و بافت چربی اضافی خارج می گردد. در نتیجه پوست پلک پایینی را کشیده و لیفت می دهند.

درصورتی که فرد دارای افتادگی پلک نمی باشد و تنها دارای پف زیر چشم (fat pad eye) باشد .از تکنیک خاصی(Transconjunctival Blepharoplasty) برای خروج این بافت های چربی استفاده می کنند. این روش بیشتر در افراد جوان که پوست های افتاده و شل ندارند و تنها دارای چربی اضافی زیر چشم هستند انجام می شود. این روش بدون اسکار(جای برش) می باشد و به این صورت است که با یک برش داخلی در زیر پلک، چربی های زیرین را خارج می کنند، بدون اینکه جای برش بعدا دیده شود.

پزشکان در این ناحیه نمی توانند از یک مقدار مشخص شده چربی های بیشتری را تخلیه کنند زیرا باعث ایجاد گودی چشم زیر پلک فرد می شود و ممکن است تا سالها باقی بماند بنابراین پزشکان در این ناحیه بسیار محتاط عمل می کنند.

تکنیک دیگری نیز برای رفع پف زیر چشم وجود دارد که البته جدیدتر می باشد. در این روش بافت چربی از پلک خارج نمی گردد بلکه این چربی ها که حاصل حرکت از دیواره عضلانی چشم به پایین بوده اند، دوباره به جای اول خود یعنی پشت دیواره عضلات چشم باز می گردند. این روش Sub Orbicularis Oculi Fat)SOOF) نامیده می شود.

زمان انجام این روش برای پلک بالا و پایین بین ۲ تا ۲.۵ ساعت در هرچشم می باشد. در صورتی که شما این روش را به همراه روش های دیگر مانند جراحی لیفت صورت انجام دهید باید شب در بیمارستان بمانید درغیر این صورت جراحی پلک روشی سرپایی است و بیمار می تواند در همان روز مرخص گردد.

مدت زمان بهبود جراحی پلک چقدر است؟

بیشتر افراد پس از مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی می توانند در ملاء عام حاضر شوند. و بسیاری از آثار تورم و کبودی پس از این زمان از بین خواهند رفت.

نتایج درمان جراحی پلک چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بالا و پایین، یک روش رایج برای جوانسازی چهره و افزایش اعتماد به نفس در فرد می باشد که می تواند تفاوت چشمگیری در ظاهر شما به وجود آورد. مخصوصا اگر شما دارای پف زیر چشم باشید.

محل برش معمولاً تا ۶ ماه رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می شود. نتایج این روش نیز برای سال‌های متمادی و گاهی تا پایان عمر باقی می ماند.

قبل از درمان جراحی پلک چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 • انجام آزمایشات لازم قبل از جراحی؛
 • نکشیدن سیگار قبل از عمل جراحی؛
 • اجتناب ازمصرف آسپرین ،داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی که باعث افزایش خطر خونریزی میشوند؛
 • گرفتن عکس قبل و بعد از عمل می تواند برای مشاهده نتایج مناسب باشد.

نکات لازم برای شب قبل عمل و صبح آن توسط پزشک گفته می شود و مراقبت های لازم بعد از عمل به شما توصیه میشود. اگر جراحی بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود حتما یک نفر همراه داشته باشید تا برای همراهی شما در بردن به منزل و حداقل یک شب مراقبت از شما آماده باشد.

پس از درمان جراحی پلک چه مراقبت‌هایی لازم است؟

 • مراجعه مرتب به پزشک معالج پس از درمان اهمیت دارد. و توصیه های زیر انجام میگیرد؛
 • در صورت نیاز استفاده از مسکن ها برای کاهش درد توصیه می گردد؛
 • استفاده از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم دور چشم پس از درمان؛
 • شستن اطراف چشم برای تمیز نگه داشتن آن، و همچنین استفاده از قطره های چشم برای افرادی که خشکی چشم یا خارش چشم دارند پیشنهاد می شود؛
 • استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت در ناحیه درمان توصیه می شود؛
 • زمان انجام ورزش ها و فعالیت های شدید پس از درمان توسط پزشک معالجتان مشخص می گردد. ممکن است این فعالیتهای شدید باعث افزایش زمان بهبودی گردد؛
 • درصورت مشاهده عفونت، خونریزی یا درد ناگهانی با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

معمولاً تا ۳-۴ هفته پس از جراحی چشم ها شدیداً به آفتاب، باد شدید و گرد و غبار حساس هستند. در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده گردد.

سوالات متداول جراحی پلک
 1. آیا جراحی پلک با بی هوشی انجام می گیرد؟

خیر، این روش با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود و در موارد بسیار نادر از بیهوشی برای این روش استفاده می گردد.

 

 1. موارد درمانی بلفاروپلاستی چیست؟

از این روش برای درمان افتادگی ها و شلی های دور چشم بهره می گیرند. همچنین افرادی که دارای پف زیر چشم نیز می باشند برای برداشتن چربی اضافی زیر چشم می توانند از جراحی پلک استفاده کنند.

دقت کنید این روش برای ازبین بردن چین وچروک ها و خطوط دور چشم استفاده نمی شود.

 

 1. عوارض بلفاروپلاستی چیست؟

پس از جراحی ممکن است احساس ناراحتی و تورم در چشم ها به وجود آید که امری طبیعی است. احساس ناراحتی و درد پس از چند روز از بین می رود اما تورم پس از جراحی تا دو هفته و یا بیشتر باقی می ماند.

خطرات و عوارض دیگر بلفاروپلاستی شامل برخی از مشکلات جزئی و موقتی زیر می باشد:

 • تاری موقتی دید، خشکی و خارش چشم، اشک آمدن از چشم، بسته نشدن موقتی کامل چشم ها که البته به مرور زمان برطرف می شود.
 • در موارد نادر نیز ممکن است عفونت، کبودی و تورم، واکنش ها به بی حسی، آسیب های عصبی و یاعدم تقارن در پلک ها پس از جراحی اتفاق بیافتد.
 • عارضه جدی تر ولی بسیار نادر نیز ایجاد خونریزی در پشت چشم می باشد.

ساعات کار