ایمونولوژیست

neginsalamatehakim . ایمونولوژیست. نگین سلامت حکیم

ایمونولوژیست

ایمونولوژیست کیست و چه کارایی برای ما انجام می‌دهد؟

ایمونولوژیست یک متخصص پزشکی است که در مدیریت مشکلات مربوط به سیستم ایمنی مانند آلرژی و بیماری های خود ایمنی آموزش دیده است. پزشکان و متخصصان بیمارانی که دچار مشکلات مربوط به سیستم ایمنی هستند را به این متخصصان ارجاع می دهند.

تعداد کمی از ایمونولوژیست ها بصورت مستقیم با مدارک عالی مشغول انجام تحقیقات و مطالعات بر روی سیستم ایمنی و مشکلات مربوط به آن هستند. عمده تلاش این متخصصان در زمینه تحقیقات و انجام مطالعات برای بالا بردن درک پزشکان دیگر و مردم عادی درباره عملکرد سیستم ایمنی ما است. آنها همچنین درباره اینکه اگر سیستم ایمنی بدن ما درست کار نکنند چه اتفاقی می‌افتد، تحقیقات زیادی انجام می دهند. از جمله مهمترین وظایف و دغدغه های این متخصصین تلاش برای پیدا کردن راه های درمان مشکلات ایمونولوژیک است.

ایمونولوژی چیست؟

ایمونولوژی به مطالعه سیستم دفاعی انسان یا همان سیستم ایمنی بدن گفته می شود. بسیاری از میکرو ارگانیسم ها و موجودات مضر مانند ویروس ها، باکتری ها و انگل ها به طور مداوم در تلاش برای  ورود و دسترسی به بدن انسان هستند. اگر این ذرات موذی و مضر موفق شوند به داخل بدن ما نفوذ کنند، می‌توانند منجر به بروز تعدادی از بیماری های جدی، خطرناک و حتی کشنده شوند. ایمونولوژیست ها در بسیاری از زمینه های تحقیق زیست پزشکی، و همچنین در مراقبت های بهداشتی، کشاورزی و نظارت بر محیط زیست کار می کنند.

متخصصان ایمنی شناسی در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه مدام در حال همکاری با یکدیگر برای کمک به پیشگیری و درمان مشکلات عمده مرتبط با سلامت جهانی هستند.

موارد همکاری این متخصصان شامل:

شغل ایمونولوژیست و نقش آن، اغلب به نوع سازمان هایی که برای آنها کار می کنند بستگی دارد:

  • ایمونولوژیست هایی که در خدمات بهداشتی استخدام می‌شوند، معمولا دکترهایی مجرب و متخصص در مطالعه بیماری ها (آسیب شناسی) یا مطالعه آلرژی هستند. آنها همچنین می‌توانند دانشمندان و متخصصین مجربی در یک آزمایشگاه بالینی باشند.
  • ایمونولوژیست‌هایی که در صنعت داروسازی و زیست فناوری مشغول به کار هستند، به توسعه محصولات و درمان های جدید پزشکی کمک می‌کنند. آنها معمولا با دیگر دانشمندان همکاری می‌کنند تا محصولات جدیدی تولید کنند یا حتی آنها را بهبود بخشند.
  • ایمونولوژیست‌هایی که در دانشگاه ها مشغول به کار هستند، تقریبا در هر بخش تحقیقاتی مربوط به ایمنی شناسی فعالیت می‌کنند. این ها همان متخصصانی هستند که درک ما را از سیستم ایمنی را افزایش می‌دهند. آنها همچنین می توانند به عنوان استاد دانشگاه کار کنند، عمده تلاش ان ها در مدارس و دانشگاه ها آشنایی دانشجویان و دانش آموزان با مسائل بهداشت و تقویت سیستم ایمنی است.
  • ایمونولوژیست هایی که در زمینه علوم دامپزشکی فعالیت می کنند به عنوان ایمونولوژیست های دامپزشکی شناخته می شوند. این متخصصان روش های تخصصی برای بهبود و حفظ سلامت و ایمنی حیوانات ارائه می دهند. علاوه بر این در پیشگیری از توسعه بیماری های منتقله از دام به بدن انسان که سیستم ایمنی را مورد حمله قرار می دهند نیز اقداماتی انجام می دهند.

 

بسیاری از بیماری ها زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن عملکرد درستی در محافظت از بدن و بافت های ما ندارد. در واقع سیستم ایمنی اهداف خود برای نابودی را یا پیدا نمیکند، یا اشتباها به اندام های خودی حمله می کند و یا توان مقابله ندارد.  ایمونولوژیست هایی که روند تحقیقاتی و مطالعاتی دارند، تلاش می کنند تا بدانند که چرا و چگونه سیستم ایمنی بدن کار می کند و چگونه بیماری های سیستم ایمنی را غافلگیر میکنند.

متخصصان ایمنی شناسی بطور عمده با سه حالت سیستم ایمنی مواجه هستند که به واسطه هر کدام تعدادی بیماری در بدن انسان ایجاد می شود:

  • فقدان ایمنی (Immunodeficiency): این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که بخش‌هایی از سیستم ایمنی بدن قادر به پاسخگویی به یک ماده خارجی یا ارگانیسم مضر خارجی نیستند.
  • خود ایمنی (Autoimmunity): بیماری های خود ایمنی زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی به بافت های خودی حساس می شود و به آن ها آسیب میزند.
  • افزایش حساسیت (Hypersensitivity): زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به ترکیباتی که هیچ ضرری ندارند یا به راحت قابل حذف شدن هستند حساس شده و به شدت بر علیه آن ها اقدام می کند.

بطور کلی متخصص ایمونولوژی به پیشگیری و درمان این ۳ حالت کمک می کند.

ساعات کار