غدد-رشد ومتابولیسم

neginsalamatehakim . غدد رشد ومتابولیسم. نگین سلامت حکیم

غدد-رشد ومتابولیسم

متخصص غدد و متابولیسم کار درمان چه بیماری هایی را برعهده دارد؟

متخصص غدد و متابولیسم چه وظایفی دارد؟

به پزشکانی که در زمینه ی تشخیص بیماری هایی که روی غدد تاثیر می گذارد تخصص دارند، متخصص غدد و متابولیسم گفته می شود.

متخصصان غدد کار درمان اختلالات هورمونی نظیر دیابت را برعهده دارند که توانایی بدن در عملکرد درست را تحت الشعاع قرار می دهد. اهمیت دیابت از این جهت است که روی افراد زیاد اعم از کودک و بزرگسال تاثیر می گذارد. متخصصان غدد ما به تشخیص و درمان بیماری تیروئید، اختلالات متابولیزم و تولید بیش از اندازه یا کم هورمون هم می پردازند. در ادامه به برخی از بیماری های شایع که توسط متخصصان غدد   درمان می شود، اشاره شده است.

دیابت

بیمار مبتلا به دیابت دارای قند خون بالاست. تحقیقات اخیر نشان می دهد که کنترل قند خون به پیشگیری از مشکلات حاد، که در اثر دیابت بروز می کند، کمک می کند.

این مواد شامل بروز مشکل در چشم، کلیه و اعصاب می شود که می تواند منجر به نابینایی، دیالیز یا در برخی موارد قطع عضو شود.

بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت آمریکا مبتلا به دیابت هستند. بیش از ۴۰ میلیون نفر در آمریکا دچار پیش دیابت شده اند.

هنگام هضم غذا، چند مرحله اتفاق می افتد: قندی به نام گلوکز وارد جریان خون می شود. گلوکز منبع سوخت بدن است. اندامی به نام لوزالمعده انسولین تولید می کند. انسولین وظیفه دارد گلوکز موجود در خون را به سلول های عضلانی، چربی و کبد برساند تا در آن جا از آن به عنوان سوخت استفاده شود.

لوزالمعده انسولین تولید می کند تا قند خون کنترل شود. قند خون در افراد مبتلا به دیابت از این جهت بالاست که لوزالمعده به اندازه ی کافی انسولین تولید نمی کند، سلول های عضلانی، چربی و کبد واکنش طبیعی به انسولین نشان نمی دهد یا هردو.

پزشک متخصص غدد و متابولیسم به کمک تغذیه و دارو، شامل انسولین، دیابت را درمان می کند. او همچنین با پزشک اولیه ی شما همکاری نزدیک دارد تا به منظور پیشگیری از بروز مشکل در سلامت جسمانی شما، قند خون را کنترل کند.

به علاوه، پرستارانی که گواهی آموزش در زمینه ی دیابت دارند و در امتداد کار متخصص غدد و متابولیسم رفتار می کنند، به آموزش و درمان بیماران کمک می کنند تا با تغذیه ی سالم به نتیجه ی مطلوب برسند.

بیماری تیروئید

بیماران مبتلا به تیروئید اغلب در زمینه ی میزان انرژی به مشکل برمی خورند. همچنین ممکن است دچار مشکلاتی در قدرت عضلات، احساسات، کنترل وزن و تحمل سرما یا گرما شوند.

متخصص غدد و متابولیسم کار درمان بیمارانی را برعهده دارد که در اثر پرکاری یا کم کاری غده ی تیروئید، هورمون تیروئید در بدن آن ها بیش از اندازه یا کم تر از میزان طبیعی تولید می شود. دکتر متخصص غدد و متابولیسم با جبران یا مسدود کردن هورمون تیروئید به بیمار کمک می کند به تعادل هورمونی برسد.

غده ی تیروئید جلوی گردن، درست زیر حنجره، واقع شده است و کار تولید هورمونی را برعهده دارد که به سوخت و ساز بدن کمک می کند. هورمون تیروئید در واکنش به هورمون دیگری که توسط غده ی هیپوفیز تولید می شود، ترشح می شود.

بیماری تیروئید چهار نوع اصلی دارد:

 • پرکاری تیروئید هورمون تیروئید بیشتر از حد طبیعی تولید می شود.
 • کم کاری تیروئید هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید می شود.
 • بیماری تیروئید خوش خیم (غیرسرطانی)
 • سرطان تیروئید

بیماری استخوان

نرمی استخوان، که بیشتر با نام ریکت شناخته می شود، باعث نرم شدن استخوان ها می شود درحالی که پوکی استخوان باعث تضعیف اسکلت می شود. این هردو بیماری استخوانی است که متخصص غدد و متابولیسم کار تشخیص و درمان آن را برعهده دارد.

پوکی استخوان شایع ترین نوع بیماری استخوان است. تخمین زده شده تقریبا ۱۰ میلیون نفر از افراد آمریکا به پوکی استخوان مبتلا هستند و ۱۸ میلیون دیگر از تراکم پایین استخوان، یا استئوپنی، رنج می برند که اگر درمان نشود درنهایت منجر به پوکی استخوان می شود.

زمانی که بدن نتواند به اندازه ی کافی استخوان جدید بسازد، استخوان قدیمی توسط بدن دوباره جذب شود یا در هردو حالت، پوکی استخوان رخ می دهد.

هورمون های خاصی در جهت محافظت از بافت استخوان عمل می کنند و اگر میزان هورمون غیرطبیعی باشد، استخوان کلسیم از دست می دهد و ضعیف می شود. یائسگی در زنان، از دست دادن عملکرد بیضه در مردان و بالا رفتن سن باعث می شود برخی از افراد در معرض شکستگی استخوان قرار بگیرند.

اصلی ترین علت بروز پوکی استخوان در زنان پایین آمدن میزان استروژن هنگام یائسگی و در مردان کاهش میزان تستسترون است. زنان، به خصوص زنان بالای ۵۰ سال، بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می شوند.

متخصصان غدد در  به درمان سایر بیماری هایی که روی استخوان تاثیر می گذارد، مانند میزان زیاد هورمون پاراتیروئید و مصرف بلندمدت استروئید، می پردازند.

کلینیک پوکی استخوان ، کار درمان بیمارانی را برعهده دارد که درمان پوکی استخوان یا استئوپنی آن ها در گذشته موفقیت آمیز نبوده است.

چاقی

متخصصان غدد بیمارانی را که گاهی به خاطر اختلال سوخت و ساز یا هورمونی دچار چاقی یا اضافه وزن هستند درمان می کنند.

اختلالات تیروئید، آدرنال، تخمدان و هیپوفیز به ندرت باعث چاقی می شود. متخصصان غدد عوامل مرتبط به چاقی، مانند مقاومت انسولینی و مشکلات ژنتیکی، را نیز تشخیص می دهند.

غده ی هیپوفیز

اغلب به هیپوفیز غده ی اصلی بدن می گویند چون کار کنترل سایر غدد و تولید چند هورمون مهم را برعهده دارد.

اگر هورمون غده ی هیپوفیز کم تر از حد طبیعی یا بیشتر از آن تولید شود، تعادل هورمون به هم می خورد که ناباروری، اختلال قاعدگی، اختلال رشد و تولید بیش از اندازه ی کورتیزول (سندرم کوشینگ) را در پی دارد.

متخصص غدد و متابولیسم با تجویز دارو و جراحی برای برخی از بیماران، به کنترل این وضعیت کمک می کند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا عاملی خطرناک برای بروز بیماری قلبی است. بیش از ۱۰ درصد از افراد به خاطر میزان بالای آلدوسترون، هورمونی که در غده ی آدرنال تولید می شود، دچار فشار خون بالا هستند. حدود نیمی از این موارد به دلیل رشد اتفاق می افتد که با جراحی قابل حل است.

اگر اعضای خانواده سابقه ی ابتلا به فشار خون بالا را داشته باشند، خطر بروز آن در شما بیشتر می شود. فشار خون بالا در بین افراد آفریقایی آمریکایی نسبت به سفیدپوستان بیشتر شایع است. مصرف سیگار، چاقی و دیابت همگی باعث بروز فشار خون بالا می شود.

بیماری هایی نظیر سندرم سوخت و ساز یا رشد نادر آدرنال به نام فئوکروموسیتوما هم باعث به هم خوردن تعادل هورمونی و درنتیجه فشار خون بالا می شود.

متخصص غدد و متابولیسم می تواند این بیماری ها را هم درمان کند.

اختلال لیپید

افراد مبتلا به اختلال لیپید نمی توانند میزان مناسب چربی را در بدن حفظ کنند.

متخصصان غدد در زمینه ی تشخیص عواملی که ممکن است به اختلال لیپید مربوط باشد، مانند کم کاری تیروئید (به هم خوردن تعادل هورمون ها به دلیل اختلال تیروئید)، مصرف مواد مخدر یا عوامل ژنتیکی و سوخت و ساز، آموزش دیده اند.

ممکن است در چند بیماری که به مدیریت ویژه احتیاج دارد، مانند سندرم سوخت و ساز، سندرم تخمدان پلی کیستیک و چاقی، شاهد بروز اختلال لیپید باشیم.

برای کنترل هایپرلیپیدمی و سایر اختلالات لیپید، تغذیه ی خاص، ورزش و دارو تجویز می شود.

کار دکتر غدد چیست و متخصص غدد کیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، غدد موجود در بدن به دو بخش درون ریز و برون ریز تقسیم می گردند. عملکرد هر یک از این غدد تحت تاثیر موارد مختلفی تنظیم می گردد، از طرفی محصولات تولیدی آن ها نیز بر عملکرد اندام های مختلف تاثیر گذاشته و هر شرایطی می تواند عملکرد آن ها را تغییر دهد. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید و یا مبتلا به آن هستید ممکن است پزشک تان از شما بخواهد که تحت نظر یک متخصص غدد برای پیگیری روند درمانی خود قرار بگیرید:

 • بیماری هایی مانند دیابت نوع یک و دو، دیابت حاملگی
 • اختلالات قاعدگی و عادت ماهیانه در زنان مانند یائسگی زودرس، نامنظمی و یا خونریزی های شدید
 • مشکلات زنانه مانند پرمویی یا هیرسوتیم، برخی از مشکلات هورمونی
 • بیماری های تیروئیدی مانند کم کاری و پرکاری غدد تیروئید، بیمای های خود ایمن تیروئیدیت هاشیموتو، گواتر، سرطان، ندول های تیروئیدی و …
 • مشکلات و ناتوانی های جنسی در مردان
 • برخی اختلالات غدد هیپوفیز مانند آکرومگالی، سندرم کوشینگ و نامنظمی های هورمون پرولاکتین
 • اختلالات مربوط به غدد فوق کلیوی مانند نارسایی آدرنال و یا شرایطی مانند فشار خون هورمونی
 • اختلالات مربوط به رشد مانند کوتاهی قد، بلوغ زودرس یا بلوغ دیررس

نحوه درمان بیماری های غدد

معمولا دکتر غدد در ارتباط با سایر متخصصین فعالیت می کند البته این بدین معنا نیست که این متخصصین دوره پزشک عمومی خود را نگذرانده باشند بلکه برای برخی تکمیل برخی از پروسه های درمانی نیاز به متخصصین دیگر می باشد.

 • به عنوان مثال در مقوله نازایی، پزشکان اورولوژی و زنان برای حل نمودن برخی از مشکلات هورمونی زوجین با متخصصین غدد در ارتباط خواهند بود.
 • در صورتی که برخی از ندول ها و سرطان های غدد تیروئید نیازمند عمل های جراحی باشند معمولا متخصصین غدد، بیماران را به پزشکان جراح قفسه سینه و توراکس یا پزشکان جراح عمومی ارجاع خواهند داد.
 • در صورتی که بیماران دیابتی دارای مشکلات و عوارض جانبی ناشی از این بیماری مانند چشم، قلب و عروق یا کلیه قرار بگیرند، دکتر غدد برای ادامه فرآیند درمانی از متخصصین مربوط به این حوزه ها، مشاوره های لازمه را دریافت خواهند کرد.
 • اکثر مشکلات غدد در زنان می تواند به کمک متخصصین زنان و زایمان و غدد درمان گردد.

ساعات کار