فیلر

فیلر

ژل ها یا فیلرها نوعی پرکننده های پوستی هستند که از مواد مختلف طبیعی، انسانی (از مواد بدن انسان) و یا مصنوعی ساخته می‌شوند و در طول سالها برای تزریق در زیر پوست گسترش یافته اند.

آنها برای کمک به بازگشت پوست ما به ظاهر جوان خود، به عنوان ماده ای برای پرکردن پوست و بالا کشیده شدن دوباره پوست استفاده می شوند تا پوست جوان تر و بدون افتادگی دیده شود.

فیلرها دارای غلظت های مختلف می باشند. ولی به طور کلی، ژل های غلیظ تر برای پرکردن چین وچروک ها و خطوط عمیق تر پوست کاربرد دارند. مانند خطوط نازولابیال (خطوط خنده)، پرکردن اسکارها یا زخم‌های پوستی، برجسته کردن گونه ها، فرم دهی چانه و یا حجم دهی لب استفاده می شود.

فیلرها به دو دسته غیر دایمی (قابل جذب) و دایمی (غیر قابل جذب) دسته بندی می شوند.

درسال 1980 میلادی فیلر کلاژن به عنوان اولین پرکننده غیردایمی شناخته شد. دیگر فیلرهای غیر دایمی پرکاربرد فیلرهای هیالورونیک اسید، فیلرهای پلی لاکتیک اسید و فیلرهای هیدروکسی آپاتاید می باشند.

امروزه در کشورما استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید بسیار گسترده و پرکاربرد می باشد. فیلرهای دایمی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا در کیس های خاص اما ماندگاری بالاتر و حتی دایمی دارند.

جهت اطللاع از قیمت به روز انجام این درمان به آدرس پیج اینستاگرام ما مراجعه و یا از بخش درخواست مشاوره با ما در ارتباط باشید.

هزینه و قیمت فیلرها

هزینه تزریق فیلر بسته به نوع فیلر مصرفی و دست مزد پزشک بسیار متنوع می باشد. به طور کل هزینه هر 1 سی سی فیلر دارای مجوز وزارت بهداشت بین 150 تا 450 هزار تومان متنوع بوده که این عدد باید به هزینه تزریق پزشک اضافه گردد.

فیلرها چیست؟

ژل ها یا فیلرها نوعی پرکننده های پوستی هستند که از مواد مختلف طبیعی، انسانی (از مواد بدن انسان) و یا مصنوعی ساخته شده اند و در طول سال‌ها برای تزریق در زیر پوست گسترش یافته اند.

این روش درمان جدیدی نیست به طوری که از سال 1890 میلادی، پزشکان چربی های موجود در بازوی فرد را خارج کرده و در صورت خود فرد تزریق می کردند. در واقع امروزه نیز تزریق چربی محبوبیت خاص خود را داشته و برخی پزشکان با برداشت چربی اضافی از نواحی بدن و تزریق آن به نقاط دیگر باعث فرم دادن و اصلاح آن قسمت می گردند.

در اواسط سال 1990 میلادی پزشکان از پارافین و پس از آن از سیلیکون به عنوان پرکننده، استفاده می کردند اما به دلیل برخی گزارشات و به خطر افتادن سلامت افراد، استفاده از این مواد را کنار گذاشتند.

درسال 1980 میلادی در آمریکا، دانشمندان یک نوع از کلاژن (به عنوان فیلر) را که به طور طبیعی در پوست گاو وجود دارد و برای انسان بی خطر می باشد را کشف کردند. از این زمان به بعد استفاده از این فیلر جدید از تزریق چربی پیشی گرفت.

براساس گزارش جامعه جراحان پلاستیک آمریکا (ASAPS)، تزریق کلاژن (فیلرcollagen) چهاردهمین درمان زیبایی شایع با بیش از 53،000 تزریق در سال 2010 در آمریکا می باشد. با این حال این رقم با کاهش شدید روبرو شد به طوری که در سال 2011 تولید و استفاده از این نوع فیلر بسیار کاهش پیدا کرد و عملا متوقف گردید. علت این قضیه را می توان افزایش استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (hyaluronic acid) و یا دیگر انواع محصولات را نام برد.

مانند فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتاید (calcium hydroxlapatite)، پلی لاکتیک اسید (polyllactic acid)، فیلرهایPMMA (polymethyl-methacrylate) و…

این فیلرها دارای تاییدیه های سازمان های بهداشتی مانند سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) بوده و تولید و مصرفشان روبه افزایش می باشد.

استفاده از فیلرهای اسید هیالورونیک مانند ژوویدرم (Juvéderm) ورستیلن (Restylane)، دومین درمان زیبایی شایع درآمریکا با بیش از2.1 میلیون نفر درسال 2015 می باشد.

استفاده از این نوع فیلر(هیالورونیک اسید) درکشور ما نیز بسیار گسترده شده و با برندهای مختلف دربازار موجود می باشد. دقت در انتخاب فیلر دارای مجوز بهداشت و تاییدیه های بین المللی در هنگام خرید و یا درمان بسیار حایز اهمیت می باشد.

عملکرد فیلرها‌ به چه شکلی است؟

با پیرشدن پوست، به تدریج پوست برخی ازکلاژن و چربی خود را از دست می دهد که این مواد از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری می کنند، بنابراین با بالارفتن سن، پوست ما می تواند نازک تر، چروکیده تر و شل تر گردد.

این محصولات به بازگرداندن پوست ما به ظاهر جوان سابق خود کمک می کنند. این مواد در قسمت هایی از پوست که نیاز به کشیده شدن و حجم دهی دارند، تزریق شده و موجب قوام و جوانسازی در آن مناطق می‌گردند.

این محصولات در غلظت های مختلف وجود دارند. به طور کلی، هرچه ژل غلیظ تر باشد در عمق های بیشتر پوست تزریق می شوند ( لایه میانی پوست). با تزریق فیلر، خطوط و چین وچروک های ضعیف تا عمیق را رفع می کنند.

فیلرها دارای دو نوع دایمی و غیر دایمی بوده که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

– فیلرهای  غیردائمی بسیار پرکاربرد می باشند. این فیلرها در بدن جذب شده و معمولا دارای ماندگاری بین 6 تا 15 ماه می باشند.  دارای انواع زیر می باشند :

 • فیلرهای هیالورونیک اسید (hyaluronic acid)

اگر شما به دنبال کاهش خطوط و چین و چروک های صورت هستید، اسید هیالورونیک یک انتخاب خوب و سازگار با بدن می باشد. در حقیقت این ماده در هرجانداری دیده می شود. در انسان، این ماده به عنوان شبکه ایست که مواد مغذی را از جریان خون به سلول های پوست می رساند.

اسیدهیالورونیک یک ماده طبیعی در بدن ما بوده که در بافت های هم بند، مایع دور چشم، مفاصل و مایعات درون آنها وجود دارد. بنابراین دانشمند با استفاده از فرمول این ماده در بدن آن را ساخته‌اند که به عنوان محبوب ترین پرکننده و فیلر شناخته شده است واز برندهای معروف این فیلر می توان به فیلر فرانسوی ژوویدرم (Juvéderm ) که از جنس هیالورونیک اسید است اشاره کرد.

تزریق این فیلر در بافت پوست موجب حجم دهی و تورم بافتی شده که حجم و الاستیسیته خود را براثر پیری از داده است. همچنین این ماده باعث آبرسانی به سطح پوست وجوانسازی آن می شود. علاوه بر آن باید دانست که هیالورونیک اسیدها از مواد حیوانی ساخته نشده اند.

 • فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتاید(calcium hydroxlapatite)

کلسیم هیدروکسی آپاتاید سنگین ترین پرکننده پوستی صورت می‌باشد. این ماده یک ترکیب معدنی بوده و به طور طبیعی در استخوان انسان وجود دارد. معمولا از این ماده برای چین وچروک های متوسط تا شدید از جمله خطوط خنده، خطوط گوشه دهان (Marionette lines)،خطوط اخم، حجم دهی گونه و پرکردن دیگر خطوط صورت استفاده می کنند.

کلسیم هیدروکسی آپاتاید یک محصول بیوسنتتیک (biosynthetically) است. یعنی در ترکیب آنها از حیوانات یا هرچیز وابسته به آنها استفاده شده است. بنابراین خطر آلرژی و حساسیت به فیلر را کاهش می دهد. این نوع از محصولات نتیجه بسیار طبیعی، بدون عارضه و تغییر حالت خواهند داشت.

 • فیلرهای کلاژن (collagen)

تزریق کلاژن باعث جوانسازی و احیا پوست های آسیب دیده براثر آفتاب وافزایش سن می‌شود. پوست ما از 3 لایه تشکیل شده است. لایه دوم پوست درم (Derm)  نام دارد که درست زیر لایه سطحی پوست (اپیدرم) قرار گرفته است. در لایه درم، عروق خونی، اعصاب و فولیکول های مو قرارگرفته اند، اما این لایه عمدتا از پروتئینی به نام کلاژن تشکیل شده است.

کلاژن، ماده اصلی برای قوام پوست ما می باشد که با ایجاد شبکه ای از فیبرها باعث رشد سلول های پوستی و رگهای خونی درپوست می شود. همچنین این ماده در دندان‌ها، غضروف و استخوان های ما نیز وجود دارد.

علم پزشکی با درک ارزش این ماده، از آن استفاده های متنوعی برای احیا زخم ها، جوانسازی و به عنوان پرکننده و حجم دهنده زیر پوست می‌کند. یکی از درمان های محبوب تزریق کلاژن برای حجم دهی لب می باشد. مواد کلاژن از پوست انسان و یا حیوانات مانند پوست گاو یا خوک گرفته می شود.

– فیلرهای  دایمی که در بدن دیرتر جذب می شوند. این فیلرها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و ماندگاری بالاتری دارند.

 • فیلرهای PMMA (polymethyl-methacrylate)

این نوع محصول پرکننده نیمه دائمی محسوب می شوند و اغلب برای درمان چین وچروک های متوسط و عمیق، خطوط و شیارها و یا خطوط نازولیبیال استفاده می شود. همچینین می توان برای پرکردن جای خالی اثرات زخم ها و یا حجم دهی لب از این فیلرها استفاده کرد.

هنگامی که به دنبال یک درمان دائمی برای پرکردن چین وچروک ها هستید. PMMA ها را جایگزین خوبی برای فیلرهای هیالورونیک اسید و یا کلاژن هستند. یکی از نکات منفی این محصول تعداد جلسات متعدد برای تزریق به منظور حجم دهی مناسب و مدت زمان بال ا(تقریبا سه ماه) برای رسیدن به نتیجه مطلوب می باشد. همچنین احتمال مشاهده این فیلر زیر پوست نیز وجود دارد.

برای گرفتن نتیجه مطلوب و همچنین ماندگاری بالا از این نوع فیلرها نیازمند تزریق با تکنیک صحیح زیر پوست خواهید بود. بنابراین انتخاب پزشک کاربلد و ماهر برای تزریق این نوع فیلرها بسیار مهم می باشد.تنها نام تجاری این نوع از محصولات که دارای تاییدیه FDA می باشند، فیلرArtefill است.

 • فیلرهای پلی لاکتیک اسید(polyllactic acid)

فیلرهای پلی لاکتین اسید نوعی پرکننده مصنوعی محسوب می شوند که برای تزریق صورت کاربرد دارند و باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن می شوند. از این ماده بیش از 40 سال برای ساخت نخ بخیه استفاده می شده است. این نوع محصول برای نیمه پایینی صورت مانند خطوط خنده، حجم دهی لب وپرکردن خطوط عمیق کاربرد زیادی دارد. این نوع محصول ها برخلاف دیگر فیلرها نتایج فوری ندارد و با تحریک بدن برای تولید کلاژن پس از چند ماه نتایج مطلوب دیده خواهد شد.

این نوع محصولات نیمه دائم می باشند با این حال شما نیازمند تزریق فیلر در هر ماه هستید و این کار را تا 3 ماه اول درمان باید انجام دهید تا فرم مناسب و نتیجه دلخواه ایجاد گردد. تزریق این محصول به تبهر خاص پزشک برای گرفتن اثر مناسب و طولانی مدت دارد. تنها فیلر پلی لاکتین اسید دارای FDA ، فیلر Sculptra Aesthetic می باشد.

چه کسانی می‌توانند فیلرها انجام دهند؟

این روش بی خطر بوده و افراد مختلف می توانند تحت درمان آن قرار گیرند با این حال موارد زیر توصیه می‌شود:

 • مانند دیگر درمان های پوستی، از تزریق فیلر در نواحی متورم و دارای عفونت مانند آکنه های فعال باید اجتناب شود. این کار باعث کاهش خطر عفونت در این نواحی می باشد؛
 • درصورت داشتن آلرژی یا حساسیت به نوع خاصی از پرکننده ها باید آن را با پزشک درمیان بگذارید و نوع محصول خود را عوض کنید؛
 • توصیه می شود خانم های باردار از انجام تزریق این محصول اجتناب کنند.
موارد کاربرد:

تزریق این محصول به طور کلی برای پرکردن و ازبین بردن خطوط، فرورفتگی ها، برجسته سازی قسمت های مختلف بدن استفاده می گردد. از این روش برای درمان های زیر استفاده می شود:

 • برای از بین بردن جای جوش ها(Acne scars)؛
 • درمان پیری پوست(Aging skin)؛
 • ازبین بردن خطوط پنجه کلاغی(Crow’s feet)؛
 • از بین بردن خطوط اخم و پیشانی(Frown lines and forehead furrows)؛
 • ازبین بردن جای اسکار و زخم(Scars)؛
 • درمان چین وچروک ها(Wrinkles).
نحوه انجام فیلرها چگونه است؟

پس از انتخاب پزشک و یا یک کلینیک با تجربه و ماهر، انجام مشاوره با پزشک برای درمان بسیار مهم می باشد. همچنین پزشک ممکن است آزمایش پوست (درصورت نیاز) و یا حتی یک درمان اولیه برای جلسه اول به شما پیشنهاد کند تا نوع فیلر،جواب دهی آن برای شما و احتمال داشتن آلرژی به آن را بررسی کند.

برای درمان خطوط و چین و چروک ها یک کرم بی حس کننده 20 دقیقه قبل از درمان بر روی ناحیه مورد نظر اعمال می گردد. البته بعضی فیلرها همراه با 0.3% ماده لیدوکایین(بی حسی) می باشند که درهنگام تزریق ایجاد بی حسی برای فرد می کنند. این محصولات معمولا برای تزریق لب استفاده می شوند. تکنیک های مختلفی برای تزریق براساس نوع محصول و ناحیه درمان استفاده می شود که در ادامه برخی از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

 • برای پرکردن چین وچروک دو روش اصلی عبارتند از:

– روش خطی، در این روش با زاویه مشخص، طول کامل سوزن را به وسط عمق چین وچروک ها فرستاده و در حالی که سوزن را بیرون می کشند تزریق انجام می گیرد.

– روش سوراخ های متعدد، دراین روش چندین تزریق بر روی یک خط از چین و چروک ها برای پر کردن و حجم دادن آن ها انجام می گیرد.

 • برای تزریق ناحیه های با وسعت زیاد مانند گونه ها، حجم دادن چهره، سینه و… از تکنیک های دیگری مانند هاشورزنی متقاطع استفاده می کنند.

میزان تزریق براساس مشاوره قبل از درمان و در خواست بیمار انجام می‌گیرد. دقت کنید بسته به نوع محصول ، ناحیه درمان و میزان حجم دهی مورد نیاز شما باید بعد از دوره زمانی مشخصی برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه نمایید.

مدت زمان بهبود فیلرها چقدر است؟

بسته به ناحیه تحت درمان و نوع محصول مورد استفاده، زمان تزریق می تواند بین 30 دقیقه تا یک ساعت متغیر باشد. زمان ریکاوری نیز می تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. با این حال بسیاری از افراد بلافاصله پس از تزریق و بدون نیاز به استراحت خاصی، به کارهای روزمره خود باز می‌گردند.

نتایج درمان فیلرها چیست؟

تمامی فیلرهای اسیدهیالورونیک موقتی بوده و بسته به نوع فیلر و روش تزریق دارای ماندگاری بین شش ماه تا دو سال می باشند. بعضی از بیماران برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به تزریق های مجدد و ترمیم دارند که انتظارات هر فرد از این درمان متفاوت می باشد.

 • تزریق لب:

فیلرها می توانند شکل، ساختار و حجم لب را به مدت بیش از شش ماه بهبود ببخشند. البته انتظارات هر فرد برای میزان حجم دهی متفاوت می باشد. بنابراین میزان حجم تزریقی ژل متفاوت بوده اما معمولا برای هرلب تا حجم 1 سی سی فیلر، تزریق می گردد.

پس از تزریق می توان از یخ برای کاهش تورم و درد استفاده شود. از فشار وارد کردن به ناحیه تزریق و استفاده از رژ لب یا سایر مواد آرایشی پس از تزریق باید اجتناب کرد.

 • رفع خطوط و چین وچروک ها:

با تزریق فیلر این خطوط و فرورفتگی های سطح پوست، پر می گردند و پوست شما صاف و جوان می شود. میزان تزریق بسته به وسعت ناحیه تحت درمان متفاوت می باشد.

پس از درمان قرمزی و کبودی و تورم ممکن است به وجود آید و تا یک هفته طول بکشد. استفاده از یخ برای کاهش تورم و درد، اجتناب از اعمال فشار ناحیه درمان توصیه می گردد.

قبل از درمان فیلرها چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 • گرفتن عکس قبل و بعد برای مشاهده نتیجه درمان توصیه می شود؛
 • انتخاب پزشک با تجربه و متخصص در این زمینه بسیار مهم می باشد؛
 • همچنین انتخاب فیلر مناسب بسیار مهم می باشد.

هرگز از محصولات بدون برچسب وزارت بهداشت استفاده نکنید و از پزشک خود حتما این مساله را جویا شوید. محصولات تقلبی و ارزان قیمت (قیمتی پایین تر از 100 هزارتومان برای هر سی سی) که فاقد مجوز و برچسب وزارت بهداشت می باشند، دارای عوارض جبران ناپذیر برای افراد خواهند بود. زیرا از محتویات درون این فیلرها، نحوه نگهداری وشرکت سازنده آنها اطلاع درستی در دسترس نیست.

پس از درمان فیلرها چه مراقبت‌هایی لازم است؟

 • درصورت بروز ورم، استفاده از کمپرس یخ یا بسته های یخ برای کاهش ورم؛
 • درصورت داشتن درد، برای چند روز استفاده از مسکن ها توصیه می شود؛
 • کبودی و تورم باید پس از چند روز کاهش پیداکند در غیر این صورت به پزشک خود مراجعه نمایید؛
 • پس از تزریق در صورتی رضایت شما انجام نگیرد ممکن است عمل ترمیم و یا تزریق مجدد توسط پزشک انجام گیرد.

سوالات متداول فیلرها

 1. آیا تزریق فیلر با درد همراه است؟

اینکار معمولا با بی حسی موضعی انجام می گیرد تا بیمار احساس درد نکند. تزریق در نقاطی مانند لب و اطراف بینی حساس تر و دردناک تر خواهد بود که با بی حسی موضعی کاهش می یابد.

 1. درچه مواردی می توان تزریق این محصول را انجام داد؟

از این محصول در موارد متعددی که نیاز به پرکردن و حجم دهی قسمت های مختلف بدن داشته باشیم توسط پزشکان استفاده می شود. به عنوان مثال برای:

 • پرکردن خطوط و چین وچروک های صورت؛
 • حجم دهی گونه ها ولب ؛
 • پرکردن گودی زیرچشم؛
 • فرم دهی واصلاح شکل صورت و مدلینگ کردن آن؛
 • اصلاح فرم و شکل بینی؛
 • افزایش حجم نقاط دیگر بدن مانند سینه ها و باسن در خانم ها؛
 • جوانسازی و حجم دهی دست ها جهت جلوگیری از پیری؛
 • پرکردن جای زخم های کهنه و اسکارها؛
 1. عوارض تزریق فیلر چیست؟

استفاده از محصول اصل و دارای مجوز در صورت تزریق صحیح توسط پزشک، عوارض و مشکلات خاصی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت. البته اتفاقات ناگوار در تزریق ژل های تقلبی و ارزان قیمت نیز دیده و شنیده می شود که مسئولیتش با پزشک معالج و خود بیمار خواهد بود.با این حال به طور کل، عوارض تزریق عبارتند از:

 • خونریزی اندک در ناحیه تزریق به دلیل ورود سوزن و همچنین کبودی خفیف، حساسیت به لمس، قرمزی و تورم که ممکن است در اطراف محل تزریق رخ دهد که پس از مدت 2-3 روز برطرف خواهند شد.
 • به ندرت ممکن است واکنش های آلرژیک اتفاق بیوفتند. نشانه های آن قرمزی طولانی مدت، تورم، خارش و یا برجستگی در پوست است. این علائم می تواند در تمام یا بعضی از نقاط تزریق ظاهر شود. گاهی اوقات، آنها می توانند برای چند ماه یا بیشتر طول بکشد، اما این حالت بسیار غیر معمول است.
 • گاهی اوقات عوارض ممکن است پس از چند ماه دیده شوند و به صورت توده های قرمز زیر پوست دیده شوند. این حالت بیشتر در تزریق محصولات دائمی رخ می دهد.
 1. ماندگاری این محصول چقدر می باشد؟

ماندگاری این محصول بسته به جنس آن و مواد تشکیل دهنده آن متفاوت می باشد. اما غالبا محصول های موقتی مانند فیلرهای هیالورونیک اسید تا یکسال ماندگاری دارند. نوع دیگری از این ها با نام فیلرهای نیمه دائمی نیز وجود دارد که ماندگاری بیش از 3 سال دارند. دقت کنید فیلرهای تقلبی و چینی موجود در بازار نهایتا ماندگاری تا 6 ماه خواهند داشت.

 1. آیا می شود از این روش به همراه روش¬های دیگر زیبایی بهره برد؟

بله، استفاده از این روش به همراه بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین وچروک ها بسیار کاربرد دارد و نتیجه بسیار خوبی را به همراه دارد.

 1. کدام فیلرها دارای مجوز وزارت بهداشت هستند؟

توجه کنید چند راه برای تشخیص محصول اورجینال قبل از خرید وجود دارد.

 • اولا: تمامی محصولات 10 سی سی که برای صورت استفاده می شوند تقلبی هستند. چرا که تمام کمپانی های تولید کننده فیلر صورت، دارای بسته بندی 1و2 و یا به ندرت3 سی سی دارند.
 • دوما: برچسب وزارت بهداشت که نوع محصول و کد فرآوری روی آن مشخص شده است، حتما روی بسته بندی محصول وجود داشته باشد.
 • سوما: خرید این محصول از مراکز معتبر مانند داروخانه ها که اطمینان داریم کالای اصلی در معرض فروش می گذارند. توجه کنید خرید محصول از پزشک لزوما به معنی با کیفیت بودن و یا اصل بودن محصول نیست چرا که متاسفانه عده ای از پزشکان ناخواسته و یا عمدا از این محصولات استفاده می کنند.

درصورتی که محصول اصل نباشد

 • مواد تشکیل دهنده موجود در محصول مشخص نیست و ممکن است هرگونه عارضه آلرژیک و… به وجود آید که منجر به تخلیه ژل از بدن و مشکلات جبران ناپذیری برای فرد می گردد.
 • نحوه حمل و نگهداری این محصولات مشخص نیست. این محصولات نحوه نگهداری خاص دارند و درصورتی که قاچاق باشند از نحوه نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست و ممکن است قبل از تزریق خراب شده باشند.

ساعات کار