اصلاح فرم گوش

neginsalamatehakim . اصلاح فرم گوش. نگین سلامت حکیم

اصلاح فرم گوش

در حالی که  در مکتب بودا داشتن گوشهای بیرون زده و  به اصطلاح خودشان بادبانی نشان از هوش بالا می باشد در فرهنگ های دیگر اغلب موردی برای  تمسخرکردن این اشخاص به خصوص کودکان در مدرسه می باشد. همین امر باعث خجالت کشیدن و شرمندگی کودکان و گاها حتی باعث زده شدن آنها از محیط مدرسه و تنزل در قابلیت های آنها در درس خواندن می  شود. از این روی انجام جراحی تصحیح فرم گوش در همان سنین کودکی (۱۴ ـ ۴ سالگی) توصیه می شود.

بزرگسالانی که از فرم گوش خود ناراضی هستند و برای استتار آن از موی سر و یا پوشاندن آنها توسط  روسری استفاده می کنند نیز می توانند با انجام این عمل به یک راه حل دایمی برای رفع این مشکل دسترسی پیدا کنند.

پی آمدهای جراحی زیبایی گوش:

از آنجا که با انجام این نوع جراحی یک نافرمی قابل رويت تصحیح می گردد در مجموع بیماران از نتیجه عمل بسیار راضی می باشند. اصلاح فرم گوش تاثیر به سزایی در بهبود ظاهر شخص دارا می باشد. تلاش در دسترسی به یک تقارن صد در صد باعث غیر طبیعی به نظر رسیدن گوش ها می شود. هیچ گاه هر دو گوش کاملا شبیه به هم نیستند حتی در افرادی که از دید شما دارای گوشهای زیبایی می باشند و به هیچ وجه نیازی به جراحی ندارند.

 ریسکهای نهفته در جراحی زیبایی گوش:

ریسک های نهفته در جراحی تصحیح فرم گوش اندک می باشند مشروط بر آنکه این جراحی توسط پزشک متخصص( جراح پلاستیک) که دارای تجربه کافی در این جراحی می باشد انجام پذیرد.

از ریسکهای شایان ذکرمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

کبودی،  هماتوم، تاخیر و اختلال در بهبود زخم، کلویید،  عفونت، آسیب اعصاب حسی.

 

توصیه های پیش از جراحی:

پیش از  انجام جراحی برای معاینه به گوش پزشک مراجعه کنید و در صورت وجود هر گونه بیماری جراح خود را از آن مطلع کنید.

حداقل ۱۴ روز پیش از تاریخ جراحی می بایست با مشاوره پزشک معالج استفاده از داروهایی که خواص جلوگیری کننده از انعقاد خون را دارند قطع نمود.

به حداقل رسانیدن مصرف نیکوتین و الکل ۴ هفته قبل از تاریخ عمل

در صورت وجود آلرژی و یا بیماری در حال معالجه حتما جراح خود را مطلع کنید.

اگر به سرعت و بر اثرضربات کوچک دچار کبودی می شوید حتما جراح خود را مطلع کنید.

توصیه های پس از جراحی:

به مدت یک هفته بانداژ دور سر خواهید داشت و پس از آن می بایست برای ۲-۴ هفته شبانه روز از هدبند استفاده کنید.

از  مصرف مسکن هایی که خاصیت ضد انعقاد خون دارند پرهیز کنید.

شب های نخست پس از جراحی را به کمر و به حالت نیمه نشسته بخوابید.

نخ بخیه روز ۷ کشیده می شود.

تا کشیده نشدن بخیه از خیس شدن زخم جلوگیری نمایید.

 

PRP

PRP (پی آر پی) چیست؟

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

 • هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.
 • پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر. نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت‌ها که لخته کردن خون و جلوگیری از خونریزی است، آشنا هستید. علاوه بر این، پلاکت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

 • باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
 • باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
 • باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

استفاده‌های پی آر پی

پلاکت درمانی یا PRP استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

رشد مو

پزشکان از تزریق پی آر پی به پوست سر برای کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها، تزریق PRP است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود. البته این روش برای درمان این بیماری تاثیر تایید شده قطعی ندارد.

نکته : برای درمان ریزش موی ارثی آقایان نتایج PRP قطعی و کاملا اثبات شده نیست.

کاشت مو

در کاشت مو، پی آر پی به صورت تزریق یا اسپری برای ناحیه‌ی گیرنده‌ی مو استفاده می‌شود. به این ترتیب فرآیند جای‌گیری گرافت‌‌ها در پوست سر با سرعت بیشتری انجام شده و زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده نیز زودتر بهبود می‌یابد. همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی آر پی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند.

اگر رشد موهای شما بعد از کاشت مو ضعیف باشد، می‌توان از PRP برای بهبود آن استفاده کرد.

prp در کاشت مو

ترمیم بافتی

استفاده‌های دیگر پلاکت درمانی برای ترمیم بافت‌ها و تسریع بهبودی آسیب‌ها است. این شیوه‌ی درمانی برای آسیب دیدگی‌های تاندون، رباط و عضلات کاربرد دارد.

کاهش التهاب

در برخی از بیماری‌های مزمن مانند استئوآرتریت، التهاب‌هایی در مفاصل ایجاد می‌شود. تزریق پی آر پی برای کاهش این التهابات استفاده می‌شود.

بهبود وضعیت پوستی

یکی دیگر از کاربردهای پلاکت درمانی که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده، درمان بیماری‌های پوستی و جوان‌سازی پوست است. از این روش می‌توان برای درمان خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و … استفاده کرد.

توصیه های قبل، حین و بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

 • دو روز پیش از درمان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدن و پوست شما کاملاً پرآب و هیدراته شود.
 • یک یا دو هفته پیش از دریافت درمان، چربی کمتری بخورید و میزان مصرف کافئین را نیز کاهش دهید.
 • اگر دارو یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً راجع به مصرف آن‌ها پیش از PRP با پزشک مشورت کنید. برخی از مکمل‌ها باعث افزایش خطر کبودی می‌شوند و نباید ۲ تا ۳ هفته پیش از درمان مصرف کنید.

حین درمان پی آر پی

درمان PRP از زمان دریافت نمونه‌ی خون تا پایان تزریقات، حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیق طول می‌کشد. برای برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان

 • تا چهار ساعت پس از درمان، پوست خود را لمس نکنید. صبر کنید تا محل‌های تزریق بهبود یابند.
 • مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد، گرد و خاک و دستان نشسته باشد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.
 • برای خوابیدن، چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.
 • تا یک ماه پس از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.
 • در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی PRP

چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود، معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت، درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند، می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، حتماً پیش از دریافت پی آر پی، تمامی بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج اطلاع دهید. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیر نباید از درمان پی آر پی برای ریزش مو استفاده کنند:

 • افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند.
 • کسانی که به طور سنگین دخانیات مصرف می‌کنند.
 • کسانی که سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.

همچنین اگر دچار بیماری‌های زیر هستید، ممکن است این درمان برای شما مناسب نباشد:

 • سرطان
 • بیماری‌های مزمن کبد
 • بیماری‌های مزمن پوستی
 • تعداد کم پلاکت‌های خونی
 • بیماری‌های تیروئیدی

تکرار تزریقات PRP

بسته به علت دریافت درمان، تکرار تزریقات پی آر پی نیز متفاوت است. معمولاً دو یا سه بار درمان به فواصل ۶ هفته انجام می‌شود. البته ممکن است برای مشاهده‌ی بهتر نتایج درمان، تا ۵ بار تزریق نیاز باشد. اگر درمان پی آر پی روی شما نتایج خوبی داشته باشد، انجام دو تزریق سالیانه به شما توصیه خواهد شد.

PRP

پی آر پی روشی طبیعی است که با استفاده از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

چند سی سی از خون بیمار گرفته می شود و با استفاده از کیت های خاص,  غلظت پلاکت را به ۳ تا ۵ برابر مقدار اولیه خواهند رساند.

این پلاکت ها حاوی عوامل رشد بافتی(Growth Factor) هستند که می توانند عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی بافت ها را به بدن ارائه نمایند.این عوامل سبب رشد, تکثیر و تمایز سلول های مختلف پوستی و بافتی شده و منجر به افزایش کلاژن، الاستین،  ماده بین سلولی و تولید رگ های جدید می شود.

در نهایت سلول های بنیادی به سلول های بافت آسیب دیده تبدیل می شوند.

این فرایند توسط مواد ترشح شده از پلاکت ها هدایت شده و موجب ترمیم بافت آسیب دیده می شود.

پلاکت ها دارای ظاهری کروی شکل هستند که از ریز شدن سیتوپلاسم سلول های مگاکارپوسیت در مغز استخوان به وجود می آید.

پلاکت های خون باعث می شود زمانی که آسیبی به بافت ها وارد می شود از خونریزی رگ ها جلوگیری کرده و با به وجود آوردن  پلاک پلاکتی و با ترشح پروتئین های خاص بافت را ترمیم  کند.

با این فرآیندی که انجام می گیرد بافت ها بازسازی می شوند.

برای درمان درد با پی آر پی پلاکت ها همراه با مواد موثر دیگر در بازسازی بافت ها  ترکیب می شود و در داخل سرنگ های مخصوص ریخته می شود و بعد از تزریق بافت تحریک شده و ترمیم آغاز می شود.

PRP یک فراورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی یک فرایند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می گردد.

PRP یک روش نسبتا نوین و بنیادین سلول های درمانی در علم پزشکی است که از اوایل دهه ۹۰ میلادی در رشته های مختلف پزشکی مانند علم و جراحی زیبایی، فک و صورت جراحی قلب، ارتوپدی و … مورد استفاده قرار می گیرد

نحوه انجام پی آرپی:

PRP از نمونه خون بیماران به صورت اوتولوگ بدست می آید.

خون وریدی 30-20 سی سی بسته به تعداد پلاکت پایه یک فرد، با استفاده از کیت  مناسب  و تکنیک مورد استفاده ، 3-5 سی سی پلاسمای غنی از پلاکت  به دست می آورد. گرفتن  خون با افزودن یک  ماده ضد انعقادی مانند سیترات دکستروز A برای جلوگیری کلات شدن خون جهت بدست اوردن پلاسما  استفاده می شود.

در روش PRP ، سانتریفیوژ اولیه برای جدا کردن گلبول های قرمز از سایر سلول های خونی و سانتریفیوژ دوم برای تغلیظ  پلاکت ها انجام  می شود،Whole Blood یا همان خون کامل در ابتدا در لوله هایی که حاوی ضد انعقاد هستند جمع می شود.

مرحله اول سانتریفیوژ با شتاب ثابت انجام می شود تا RBC ها از حجم WB باقیمانده جدا شوند.

پس از اولین مرحله چرخش ، خون کامل به سه لایه از هم جدا می شود: یک لایه فوقانی که پلاسمای  حاوی   پلاکت هااست، یک لایه نازک متوسط ​​که به نام  بافیکت معروف است و سرشار از WBCs است، و یک لایه پایین که بیشتر از RBC ها تشکیل شده است.

برای تولید PRP خالص P-PRP ، لایه حاوی پلاسما  و سطح ناحیه بافیکت به یک لوله استریل خالی منتقل می شود.

برای تولید PRP غنی از لکوسیتها L-PRP ، کل لایه از بافیکت  جدا می شود.

دردور دوم  چرخش، پلاسمای خالی از پلاکت از پلاکت ها جدا می شود و با توجه به میزان برداشت پلاسمای خالی از پلاکت از پلاسمای غنی از پلاکت میتوان پلاکت را به سه تا ۵ برابر تغلیظ کرد.

متد و یا روش تهیه پی آر پی :

 • دریافت خون وریدی  در لوله های حاوی ضد انعقاد خون .
 • به هیچ وجه قبل یا حین جداسازی پلاکت خون را خنک نکنید.
 • استفاده از  سانتریفیوژ مناسب کیت دور اول به صورت  چرخش آهسته
 • انتقال پلاسمای رویی حاوی پلاکت ها به یک لوله استریل دیگر (بدون ضد انعقاد)
 • سانتریفیوژدوم  با سرعت بالاتر (چرخش سریع ) برای به دست آوردن کنسانتره پلاک
 • لایه تحتانی 1/3 پایین لوله حاوی پلاسمای غنی از پلاکت   PRP و 2/3 فوقانی پلاسمای خالی از پلاکت PPPاست.
 • PPP را جدا کرده و پلاکت را در حداقل مقدار پلاسما (2-4 میلی لیتر) با تکان دادن لوله به حالت سوسپانسیون  در آورید.

درمان طاسی و ریزش مو با استفاده از PRP

مطالعات مختلف کلینیکی نشان داده اند که استفاده از PRP در طاسی سر می تواند موجب رویش مجدد و طبیعی مو در مناطق طاس پوست سر شود.

این کار موجب تقویت شکل و قوام و کیفیت فولیکول های موجود، طولانی تر کردن دوره آنازن و افزایش عمر موهای موجود می شود.

از مزایای استفاده از PRP در درمان طاسی آن است که برای انجام آن نیازی به کوتاه کردن موی شخص نیست و هیچگونه آثار اسکار جراحی و خونریزی ایجاد نمی شود.

برنامه درمانی با روش پی آرپی چگونه است؟

تعداد جلسات و فواصل آن ها بر حسب شرایط بیمار تعیین می شود و ممکن است در هر شخص با شخص دیگر فرق داشته باشد.

اگر PRP به منظور کمتر شدن درد در ناحیه ای تزریق می شود، برای اینکه نتیجه ای بهتر حاصل شود باید تمامی مراحل تزریق PRP به طور کامل انجام شود.

در ضمن مدت زمان لازم جهت ترمیم کامل ناحیه ی آسیب دیده حداقل یک دوره زمانی ۶ ماهه خواهد بود.

به نظر می رسد پاسخ بیولوژیکی  بیمار بهترین آیتم برای تنظیم برنامه وی است . نکته مهم این که کیفیت نتایج درمانی علاوه بر اجرای دقیق و صحیح توسط پزشک متخصص به واکنش های سلولی بیمار نیز بستگی دارد.

این بخش بسیار مهم و تاثیر گذار در نتیجه درمان به وسیله ی بیمار یا پزشک  معالج قابل کنترل نیست.

بنا براین ممکن است در بیماران مشابه به نتایج متفاوتی دست یافت و بیماران نباید انتظار داشته باشند نتایج درمان در مورد آنها دقیقا مشابه بیماران دیگر باشد.

نواحی درمان  با پی آر پی  در پوست و مو:

 • درمان تیرگی دور چشم
 • خطوط ریز اطراف چشم (پنجه کلاغی ) و خطوط ریز اطراف لب ها
 • کل ناحیه ی صورت به جز نواحی که به تازگی تزریق فیلر و یا بوتاکس شده اند
 • جهت جوانسازی در کلیه نواحی صورت
 • جوانسازی در دست ها
 • موثر در درمان اسکار ناشی از آکنه  و جراحی
 • در درمان آلوپشیا  و ریزش مو

مزایای استفاده از پی آر پی :

جهت درمان با پی آر پی چون از خون خود فرد استفاده می شود احتمال به وجود آمدن عوارض و منتقل شدن بیماری های دیگر به حداقل می رسد.

 • احتمال به وجود آمدن حساسیت های پوستی و عفونت در روش پی آر پی وجود ندارد
 • با توجه به کیت های مخصوص پروسه کار بسیار ساده و کاملا استریل خواهد بود
 • چون  روش غیر تهاجمی بوده و عوارض کمتر از دیگر روش هاست
 • ماندگاری اثر آن طولانی بوده ونسبت به روش های مشابه ( مثل جراحی ) هزینه کم تری دارد
 • درمان با پی آر پی نیاز به بستری و استراحت ندارد
 • این روش تقریبا بی درد است و به راحتی برای بیمار قابل تحمل است
 • در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد

محدودیت های استفاده از پی آر پی در بیماران بااین علائم:

 • ابتلا بیمار به انواع سرطان به خصوص سرطان های پوستی
 • سندرم نقص عملکرد پلاکتی
 • بیماری های مزمن مثل دیابت درمان نشده
 • نقص ایمنی
 • ناپایداری همودینامیکالی
 • مصرف داروهای ضد انعقاد

چه کاری قبل از درمان پی آرپی می توانیم انجام دهیم؟

 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات
 • اطمینان از نداشتن هرگونه عفونت  فعال در بدن از جمله سرماخوردگی – تب و آنفولانزا

مراقبت های پس ازانجام پی آر پی:

 • لطفاً بعد از درمان PRP، این دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و دنبال کنید. بعد از تزریق  PRP به مدت کوتاهی محدودیت هایی دارید که سبب می شود نتیجه درمان بسیار بهتر باشد و تقریباً بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردید.
 • به مدت حداقل 8 ساعت پس از درمان با پی آر پی مناطق  درمان شده را لمس ، فشار ، مالش یا دستکاری نکنید.
 •  پرهیز استفاده ازAdvil، Aleve، Aspirin، Ibuprofen، Motrin، Naprosyn،همه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) ، ویتامین A ، ویتامین E ، گینکو بیلوبا ، سیر ، روغن کتان ، روغن  کبد ماهی ،اسید چرب  اسنشیال(EPA ، DHA )، حداقل به مدت 1 هفته قبل و 2 هفته بعد از درمان.
  به یاد داشته باشید، هدف ما ایجاد التهاب است. این داروهای ذکر شده باعث کاهش یا جلوگیری از التهاب می شوند که می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • اگر به دلایل قلبی باید آسپرین مصرف کنید ، مطمئناً می توانید این کار را انجام دهید ، اما این ممکن است نتایج شما را محدود کند. طبیعی است که کبودی ، قرمزی ، خارش ، تورم و یا درد را تجربه کنید که ممکن است تا 2 روز بعد از تزریق  شما طول بکشد.
 • در صورت بروز هرگونه درد و ناراحتی ، ممکن است Tylenol  یا سایر محصولات حاوی استامینوفن را طبق دستورالعمل مصرف کنید. ترجیحا اگر می توانید از اعمال یخ در منطقه تزریق شده خودداری کنید زیرا یخ به عنوان  یک فرایند ضد التهابی عمل می کند.
 • حداقل 3 ساعت بعد ازانجام پی آر پی برای مو   ناحیه ی تزریق در سر وموهای خود را خیس نکنید. برای 3 روز اول از شامپویی استفاده کنید که دارای pH متعادل باشد.
 • از سونا خشک و بخار ، 2 روز بعد از معالجه خودداری کنید.
 • از تمرینات شدید ، آفتاب  گرفتن و گرما برای حداقل 2 روز پس از درمان خودداری کنید.
 • از مصرف الکل ، کافئین و سیگار به مدت 3 روز پس از درمان خودداری کنید.
 • اگر از این متد جهت درمان آلوپشیا  ااستفاده کرده اید از مصرف   مجدد مینوکسیدیل یا رنگ کردن  یا صاف کردن مو به مدت 3 روز جلوگیری کنید.

کاربردهای پی آر پی:

۱پوست و زیبایی

کاربرد پی آر پی در جوانسازی و ضد پیری پوست:

غلظت پلاکت ها منبع غنی از سیتوکین های مختلف و فاکتورهای رشد هستند که پس از تزریق آن در بافت هدف فعال می شوند.

پلاکت ها توسط عوامل انعقادی درون زا فعال می شوند (در بعضی از روش های تهیهPRP ، PRP فعال شده به بافت تزریق می شود).

پس از اتصال آنها به گیرنده های ویژه روی سطوح سلولی ، برخی از فرآیندهای داخل سلول فعال می شوند که تجمع ماتریکس خارج سلولی (ECM) را تسهیل کرده و تکثیر سلولی و تمایز را بهبود می بخشد.

بازسازی بافت در نتیجه تکثیر سلولی، آنژیوژنز و مهاجرت سلولی انجام می شود پروتئینی به نام ماتریکس متالوپروتئینین (MMP) با تخریب کلاژن و سایر پروتئین های ماتریکس خارج سلولی (ECM) در فرآیند پیری نقش دارند، آنها می توانند با از بین بردن قطعات کلاژن که برای بافت همبند پوستی مضر هستند، به بازسازی درم کمک کنند و بنابراین، پایه مناسبی برای رسوب کلاژن جدید ایجاد می کنند.

بنابراین، PRP ممکن است از طریق تحریک جهت  حذف اجزای ECM آسیب دیده به عکس و القای سنتز کلاژن جدید توسط فیبروبلاست، که به نوبه خود با تحریک آنها تکثیر می یابد ، باعث بازسازی ECM شود.

مطالعات نشان داده اند که غلظت بالای PRP باعث افزایش بیان کلاژن نوع I ، MMP-1 و MMP-2 در فیبروبلاستهای پوست انسان می شود.

علاوه بر مکانیسم های فوق ، بهبود پیری پوست از طریق PRP که دارای  یک رابطه بین  دوز-پاسخ است بین پلاکت غلیظ و تکثیر سلول های بنیادی مزانشیمی شناخته شده است.

مکانیسم دیگر PRP برای جوان سازی پوست از طریق تسریع در تولید اسید هیالورونیک است.

اسید هیالورونیک آب را جذب می کند و باعث می شود ماتریکس اسید هیالورونیک متورم شود که باعث افزایش حجم پوست و ترشح می شود.

همچنین باعث تقویت تکثیر سلولی، سنتز ماتریکس خارج سلولی می شود و به تنظیم قطر الیاف کلاژن کمک می کند.

به طور کلی، این  فرآیند می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد. تمام این فرآیندها به جوان سازی بافت از طریق PRP کمک می کنند.

اثرات بالینی:

مطالعات اخیر نشان می دهد که تزریق PRP در صورت و گردن به منظور احیای مجدد منجر به نتایج امیدوارکننده خواهد شد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که PRP ممکن است در جوان سازی پوست های چروک و افتاده تاثیر داشته باشد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای تحریک هر دو لایه درمی سطحی و عمقی استفاده می شود.

برای تحریک سطحی ، تزریق باید درسطح  درم انجام شود. هنگام استفاده به عنوان پرکننده باید به عمق  درم یا بافتهای زیر پوستی تزریق شود.

تزریق سطحی ممکن است درست مانند تکنیک مزوتراپی به منظور بهبود بافت پوست، حجم و آب رسانی  پوست انجام شود.

این روش به راحتی قابل انجام است و هیچ عوارض جانبی ندارد.

عوارض جانبی ممکن است شامل  کبودی خفیف و تورم  و یا سوزش باشد.

کاربرد PRP جوان سازی پوست و درمان چروک های صورت و گردن:

یکی از کاربردهای پی آر پی در جوان‌سازی و رفع چین و چروک صورت، خط خنده و اطراف چشم و گردن برای مقابله با علائم پیری به طور طبیعی است.

پی آر پی  یک درمان مؤثر و بی خطر است.

در حال حاضر ، بسیاری از افراد از پلاسمائی غنی از پلاکت برای جوان سازی صورت استفاده می کنند، زیرا این یک درمان بسیار مناسب بدون عوارض جانبی است که به نتایج طولانی مدت و هم کوتاه مدت می انجامد، تا زمانی که بدن به رشد فاکتورهای رشد خود ادامه دهد و از آنها برای ایجاد بافت جدید و سالم استفاده کند.

در طی یک روز، شما می توانید نتایج چشمگیر را تجربه کنید که طولانی مدت  خواهد بود.

علاوه بر این ، این روش بسیار مقرون به صرفه تر از روش های تهاجمی و جراحی است.

علاوه بر این، شما به مراقبت های بعدی احتیاج ندارید و می توانید سریعاً به کار خود برگردید.

مزایای استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت بسیار زیاد است و خطرات آن نیز اندک است و این باعث می شود برای افرادی که می خواهند صورت و گردن خود را دوباره جوان کنند، انتخاب مناسبی باشد.

PRP باعث فعال شدن فیبروبلاست ها و کلاژن سازی و در نتیجه بافت سازی پوست می شود.

کاربرد PRP در درمان تیرگی، گودی، پف و چروک اطراف چشم:

درمان تیرگی، گودی و پف زیر چشم یکی از بهترین کاربردهای PRP بوده و شاید اگر اغراق نباشد، با یک بار PRP در ناحیه چشم، ترمیم، سلول سازی و بافت سازی در این ناحیه شروع شده و به طور فوق العاده ای باعث پر شدن گودی زیر چشم و از بین رفتن تیرگی و چروک های این ناحیه می گردد.

به تازگی، پلاسمای غنی از پلاکت  برای درمان  تیرگی  و چروک های ناحیه ی اطراف چشم (Preorbital ) مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به میزان تیرگی و چروکها تعداد جلسات درمان تعیین می شود اما به طور متوسط در یک  جلسه به میزان  1.5 میلی لیتر پلاسمای غنی از پلاکت به ناحیه  Preorbital و چروکهای پنجه  کلاغی تزریق  شده است.

اثرآن در بهبودی ناحیه ی مورد نظر  سه ماه بعد از درمان با حالت اولیه  مقایسه شد.

بهبود  در تیرگی و کاهش چروک در ناحیه ی اطراف چشم  از نظر آماری بسیار معنی دار بوده است و امروزه به عنوان یک درمان موثر و بی خطر و برای ناحیه ی مورد نظر توصیه شده است.

کاربرد PRP در درمان جوانسازی و چروک های پشت دست:

PRP جزو کارآمدترین روش ها جهت صاف کردن و پر کردن چروک های پشت دست می باشد.

این نوع پیری در پوست دستان به طور طبیعی با افزایش سن بروز می کند.

پیری در دست ها با کاهش حجم پوست ، کشسانی  کمتر پوست، بالا رفتن چین و چروک، بیرون زدگی رگ ها سفت شدن  تاندون ها و مفاصل ظاهری بیشتری پیدا می کند.

پیری بر  روی بافت عمقی دستها تأثیر می گذارد. این اتفاق در مورد لایه های فوقانی از پوست که به لایه های اپیدرمی  معروف است و سطحی ترین لایه ای پوست می باشد، ایجاد می شود که می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب ، شوینده ها کار با مواد شیمیایی سیگارکشیدن، رژیم غذایی و برخی از شیوه های زندگی خاص ایجاد شود.

بعد از بی حس کردن منطقه مرد نظر جهت تزریق، پلاسمای غنی از پلاکت به دست بیمار تزریق می شود.

این تزریق هم می تواند جهت چین و چروک های دست، یا ناحیه آرتریت یا تاندون آسیب دیده باشد.

بر خلاف یک عمل جراحی ، PRP باعث می شود تا بیمار فعالیت های روزانه خود را به سرعت از سر بگیرد. دارد.

بیشتر بیمارانی که تحت عمل تزریق PRP برای دست خود قرار گرفته اند می توانند فعالیت روزانه خود را حتی در روز بعد از عمل از سر بگیرند.

کاربرد PRP در درمان اسکارهای جراحی، سوختگی ، آکنه و اسکارهای ناشی از آن:

با توجه به مطالعاتی که اخیرا انجام پذیرفته ثابت شده است، PRP باعث درمان اسکار جراحی، سوختگی و آکنه می شود.

آکنه یک مشکل بالینی قابل توجه با پیامدهای شدید اجتماعی و روانی است.

به طور کلی یک الگوی پاسخ ژنتیکی میزبان همراه با “تحریک” باکتریایی است که به طور کلی برای فعالیت التهابی ظاهرا نامتوازن مهم است.

پلاسمای غنی از پلاکت انتخاب مناسبی برای درمان آکنه و زخم های آتروفیک است  که بهبود در روند بیماری است.

علاوه بر این،  پی آر پی به جهت اتولوگ بودن ، احتمال عوارض جانبی مانند خشکی پوست و ریجکت  آن را کاهش می دهد.

نشان داده شد که PRP روند بهبودی را تسریع می کند ، التهاب را تنظیم می کند و با مهار باکتری P. acnes ، علاوه بر ترمیم کلاژن باعث بهبودی می شود.

مکانیسم عمل PRP همچنین شامل انتشار پپتیدهای ضد میکروبی قوی از گرانولهای آلفای پلاکت ها است. اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثربخشی PRP در آکنه وجود دارد، اما این یک گزینه درمانی بالقوه در پوست و پزشکی زیبایی است.

با توجه به رشد مقاومت در میکروارگانیسم های ایجاد کننده  آکنه در برابر آنتی بیوتیک های رایج و تفاوت در گونه ها و سویه های میکروارگانیسم ها  از پی آر پی و تاثیر آن  در جهت درمان استفاده می شود.

2) پی آر پی در درمان آلوپشیا و رویش مجدد مو:

آلوپسی اندروژنتیک (AGA) نوعی بیماری پوستی و ارثی و وابسته به آندروژن است که با کم شدن  موهای سر در یک الگوی تعریف شده مشخص می شود.

درچرخه  رویش  مو تغییری ایجاد  که منجر به تغییر در فولیکولهای مو می شود. نگرانی متخصص پوست در سراسر جهان با توجه  به محدودیت در درمان این بیماری است.

گزینه های درمانی پزشکی مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای مدیریت AGA مینوکسیدیل موضعی و فیناستراید خوراکی است.

در کنار گزینه های تأیید شده توسط FDA ، روشهای درمانی دیگری نیز مورد آزمایش قرار گرفته است.

بسیاری از گزینه های درمانی موجود نسبتاً کند عمل می کنند، به همین دلیل یک جستجوی مداوم برای روش درمانی جدیدتر وجود داشته است که در میان آنها پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده است.

که در واقع آماده سازی اتولوگ پلاسمای غنی از پلاکت  است.

پی آر پی  حاوی بیش از 20 عامل رشد (GF) است که مهمترین آنها شامل فاکتورهای رشدی مشتق از پلاکت ، تبدیل GF-ß ، عروق اندوتلیال عروقیVFGF و GF-1 مشابه انسولین وPDGF به همراه ایزوفرمهای آنها است.

در AGA ، PRP تمایز سلولهای بنیادی را افزایش می دهد، عمر سلولهای درمال  پاپیلا را طولانی تر می کند، فاز آناژن چرخه مو را طولانی تر می کند و عروقی محیطی را با مکانیسم های مختلف از طریق GF های مختلف افزایش می دهد.

در واقع پی آر پی یک روش مورد قبول و رایج در درمان آلوپسی – ریزش مو و کمک به رویش مجدد مو می باشد.

PRP همراه با لیپوترانسفر

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی نواحی پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم (حدود ۲۰ الی ۳۰ سی سی) خارج کرده و پس از جداسازی سلول های زنده چربی، آنها را به عنوان یک فیلر بیولوژیک مشتق از بدن خود فرد، به منظور حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت، پر کردن نقص پوستی و اغلب با هدف جوان‌سازی صورت، در نواحی مورد نظر تزریق می کنند.

سلول های چربی را می توان با PRP مخلوط کرده و سپس در محل های مورد نظر تزریق نمود.

این کار موجب تحریک رگ سازی شده و به تبع آن، منجر به زنده ماندن سلول های چربی و پیوند خوردن آنها با بافت های اطرافشان می شود.

با این عمل ماندگاری نتایج درمان، دو تا سه برابر افزایش یافته ونتیجه حاصله زیباتر و ماندگارتر می شود

ساعات کار