بالا کشیدن ابرو

بالا کشیدن ابرو

بالا کشیدن ابرو

متقاضیان مناسب بالا کشیدن ابرو

مردان و زنانی که در وضعیت جسمی سالمی هستند ولی از ابروهای صاف و پهن یا ابروهای سنگین و نافرم بالای چشم خود رنج می‌برند متقاضیان مناسبی برای بالا کشیدن ابرو هستند. بیمارانی که علاقه‌مند به بالا کشیدن ابرو هستند اغلب دوست دارند از این طریق حالت خستگی، ناراحتی یا پیری چهره خود را که ناشی از سنگینی و افتادگی پلک بالای چشم است را برطرف کنند.

بسیاری از بیماران لیفت ابرو ابتدا درباره جراحی پلک بالای چشم که به بلفاروپلاستی معروف است تحقیق می‌کنند چراکه پلک سنگین و افتاده می‌تواند به‌طور جزئی یا کامل زیبایی پلک بالای چشم را تحت تاثیر قرار دهد. بیماران می‌توانند لیفت ابرو و لیفت پلک بالای چشم را به‌طور همزمان انجام دهند. برخی بیماران به دلیل پوست اضافی بالای پلکشان و همچنین سنگینی ابروهایشان دچار اختلال بینایی محیطی می‌شوند.

بیمارانی که به فکر لیفت ابرو یا جوانسازی پلک هستند نباید مشکل ضعف عضلات پلک، خشکی چشم، اشک زیاد یا دوبینی داشته باشند.

گزینه‌های درمانی بالا کشیدن ابرو

تزریق بوتاکس باعث می‌شود، عضلاتی که باعث افتادگی ابرو می‌شوند، ریلکس شوند، در نتیجه ابروها کشیده شده و  ظاهر ابروها اصلاح می‌گردد. علاوه بر این، خطوط اخم و شیارهای عمیق ناشی از اخم کردن‌های طولانی‌مدت نیز در پیشانی کاهش خواهد یافت. هنگامی‌که عضلات اطراف ابرو ریلکس می‌شوند، پوست آن ناحیه، نرم و صاف‌تر به نظر رسیده و استحکام آن نیز بهبود خواهد یافت. در این حالت ابروها به سمت بالا کشیده شده و ظاهر فرد جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

لیفت با نخ در بالا کشیدن ابرو

در طول روش لیفت با نخ، پزشک با استفاده از سوزن‌های ظریف، سعی خواهد نمود نخ‌هایی را در زیرپوست پیشانی قرار دهد. نخ‌ها با الگوی متقاطع، جایی که بتوانند به راحت پوست و ابروها را به سمت بالا بکشند، در زیرپوست پیشانی قرار داده می‌شوند تا پیشانی صاف‌تر و نرم‌تر گردد. هر کدام از این نخ‌ها جداگانه به بافت پیشانی متصل می‌شوند، در طول زمان، هم‌زمان با رشد کلاژن‌ها این نخ‌ها در موقعیت خود تثبیت می‌گردند.

از آنجا که برای ورود نخ‌ها به پیشانی تنها به یک سوراخ خیلی کوچک نیاز است، بعد از عمل جای زخمی ایجاد نخواهد شد و یا در حداقل میزان ممکن خواهد بود. در نهایت بهبودی قابل‌ توجهی در پیشانی به وجود خواهد آمد.

لیفت اندوسکوپی ابرو

امروزه، لیفت اندوسکوپی ابرو، متداول‌ترین شیوه برای بالا کشیدن ابرو محسوب می‌شود. در این روش 2 الی 4 برش کوچک در ناحیه پوست سر یا در بین موها زده می‌شود، سپس با استفاده از یک دوربین کوچک جراح می‌تواند عضلات پیشانی را مشاهده کرده، آن‌ها را تنگ‌تر نموده یا در صورت نیاز چربی‌های اضافی را حذف یا تغییر موقعیت دهد.

لیفت جانبی یا شقیقه‌ای ابرو

لیفت شقیقه‌ای ابرو که لیفت جانبی ابرو نیز نامیده می‌شود، بیشتر بر روی لیفت یک‌سوم خارجی ابروها در دو طرف صورت متمرکز است. برش‌های مورد نیاز برای این روش، اغلب کوچک‌تر از برش‌های لیفت معمولی ابرو هست و گاها در نزدیک گوش‌ها ایجاد می‌شود. از طریق این برش، دو طرف ابرو کشیده و کوتاه‌تر می‌گردد، در نتیجه ظاهر ابرو جوان خواهد شد.

لیفت جانبی ابروها، دسترسی کاملی برای تغییر ماهیچه‌های موجود بین دو ابرو فراهم نمی‌کند، جایی که در آن خطوط عمودی شکل می‌گیرد، خطوطی که به‌صورت متداول خطوط “11” نامیده می‌شود. در سال‌های اخیر، ترکیبی از تضعیف این عضلات از طریق برش پلک فوقانی، همراه با لیفت جانبی ابروها، به یک روش جایگزین محبوب تبدیل گشته است.

بالا کشیدن ابرو بصورت کلاسیک

لیفت کلاسیک یا معمول ابرو یک روش جراحی است که عمدتاً به خاطر به وجود آمدن تکنیک‌های جدید جراحی در سال‌های اخیر، استفاده از آن کاهش ‌یافته است، اما با این ‌حال استفاده از این روش هنوز برای برخی از بیماران مناسب است. این تکنیک شامل یک برش طولانی در خط مو است که طول پیشانی را دربر می‌گیرد.

این برش به جراحان اجازه می‌دهد دید و تسلط خوبی بر بافت‌های پیشانی به دست آورند و بتوانند به‌ صورت مطلوب به صاف کردن، کشیدن و تغییر موقعیت ابروها بپردازند. این روش اغلب برای بیمارانی که پیشانی آن‌ها به‌ صورت گسترده دچار آثار پیری شده ست، بکار گرفته می‌شود.

بهبودی پس از بالا کشیدن ابرو

همانند هر نوع عمل جراحی دیگر، لیفت پیشانی و ابروها نیز باعث ایجاد مقداری کبودی و تورم در ناحیه ابروها و پلک فوقانی می‌شود. میزان این عوارض به بیمار و روش استفاده ‌شده، بستگی خواهد داشت.

در دوران بهبودی لیفت ابرو یا همان بالا کشیدن ابرو ، بیمار مقداری ناراحتی را تجربه خواهد نمود، که به کمک داروهای مسکن تجویزی توسط پزشک، به‌راحتی قابل ‌کنترل خواهد بود. در طول این مدت برای کمک به کاهش تورم، بیماران باید سر خود را بالا نگه دارند. بخیه‌ها 10 الی 14 روز بعد از عمل جراحی، کشیده خواهند شد، هر چند در برخی از موارد از بخیه‌های قابل ‌جذب استفاده می‌شود، در نتیجه به‌مرور زمان خود بخیه‌ها محو خواهند شد.

طی هفته اول بعد از عمل جراحی بالا کشیدن ابرو، بیماران باید سطح فعالیت‌های خود را کاهش دهند، هر چند انجام فعالیت‌های سبک‌تر مانند پیاده‌روی توصیه می‌شود. پس از هفته اول، بسیاری از بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرند.

کبودی ایجاد شده پس از حدود 2 هفته یا بیشتر، محو خواهد شد، برخی بیماران در این مدت که ممکن است حدود 10 روز طول بکشد، از مواد آرایشی استفاده می‌کنند تا ظاهر کبودی‌ها را پوشش دهند. تورم نیز به‌ تدریج محو خواهد شد، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند، تورم عمل بالا کشیدن ابرو، ظرف یک ماه اول به مقدار قابل‌ توجهی برطرف گردد، مقدار تورم باقی‌ مانده نیز به‌طور کامل ظرف 6 ماه برطرف خواهد شد.

عوارض جانبی بالا کشیدن ابرو

لیفت ابرو نیز همانند روش‌های درمانی دیگر بدون خطرات احتمالی نیست. خطرعفونت در این نوع درمان بسیار کم است. اگر بیماران طبق دستورالعمل پزشک 2 هفته قبل از لیفت ابرو از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنند یا حداقل 2 تا 3 هفته قبل از درمان سیگار را ترک کنند عوارض خونریزی آن‌ها بسیار کمتر خواهد بود.

هر درمانی که ابرو و پیشانی را شامل باشد ممکن است موجب آسیب‌ عصب صورت در ناحیه پیشانی شود. همانطور که می‌دانید این عصب به‌طور طبیعی به بالارفتن ابروها کمک می‌کند. خوشبختانه این خطر بسیار کم است چراکه جراحان می‌توانند مسیر عصب را به‌درستی پیش بینی کنند و برای پیشگیری از وقوع چنین ناهنجاری رویکرد خود را تغییر دهند.

ساعات کار