بافت اسکار

بافت اسکار

بافت اسکار

بافت اسکار پوست ارگانی است که از بدن ما در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. در طول زندگی خود آسیب‌دیدگی‌های مختلفی را بر روی پوست تجربه خواهیم کرد که در پی آن اسکار یا جای زخم باقی می‌ماند.

شکل‌گیری بافت اسکار به عوامل مختلفی بستگی دارد ازجمله:

  • میزان وسعت زخم
  • سن، جنس و وراثت (نژاد و عوامل وراثتی)
  • عوامل ژنتیکی

به‌طورکلی چهار نوع اصلی از اسکار وجود دارد، درمان‌های مختلف می‌توانند در کاهش اندازه ظاهری بافت اسکار مؤثر باشد. به‌هرحال قبل از شروع باید به این حقیقت توجه داشته باشید که بافت اسکار هرگز به صورت کامل ناپدید نخواهد شد.

انواع بافت اسکار

اسکارهایپرتروفیک

این اسکارها به رنگ قرمز بوده و از سطح پوست بالاتر می‌آیند. آن‌ها فراتر از نقطه آسیب‌دیده گسترش نمی‌یابند. درمان‌های در دسترس در خصوص این نوع اسکار عبارت‌اند از: تزریق استروئیدها و جراحی با لیزر.

اسکارهای کلوئیدی

این نو از اسکارها از سطح پوست بالاتر آمده و فراتر از محله آسیب‌دیدگی گسترش خواهند یافت. این نوع اسکار در اثر تولید بیش‌ازحد نوع خاصی از سلول‌ها ایجاد می‌شود. باگذشت زمان ممکن است کلوئیدها قابل‌انتقال باشد (ممکن است در سطح پوست حرکت نمایند) درمان‌های ممکن عبارت‌اند از: جراحی، جراحی با لیزر، پرتودرمانی یا تزریق استروئیدها.

کلوئیدهای کوچک‌تر می‌توانند به کمک کایروتراپی (سرما درمانی با استفاده از نیتروژن مایع) برداشته شوند. همچنین شما می‌توانید از ایجاد کلوئیدها به‌واسطه درمان‌های فشاری و ژل سیلیکونی جلوگیری به عمل‌آورید. کلوئیدها بیشتر در پوست‌های تیره دیده می‌شوند، بخصوص در نژادهای آفریقایی و آسیایی.

اسکار انقباضی

این نوع از اسکار معمولاً پس از سوختگی پوست ایجاد می‌شوند. آن‌ها باعث سفت شدن (جمع شدن) پوست می‌شوند که می‌تواند خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهند. این نوع از اسکار می‌تواند در عمق عضلات و اعصاب نیز نفوذ نماید.

جای جوش

هر نوع آکنه‌ای می‌تواند باعث ایجاد اسکار یا جای زخم شود. انواع مختلفی از جای جوش وجود دارد، آن‌ها می‌توانند کم‌عمق و یا کاملاً عمیق باشند. روش درمان به نوع جای زخم و اسکار بستگی دارد.

متقاضی مناسب برای از بین بردن جای زخم و رفع اسکار

تکنیک‌های حذف اسکار و روش‌های درمانی مختلف، گزینه‌های متعددی را در دسترس ما قرار می‌دهند تا به کمک آن بتوانیم ظاهر انواع مختلف اسکار را اصلاح نماییم.  بهترین روش برای درمان جای زخم به محل آسیب‌دیدگی، توانایی بدن برای ترمیم و ویژگی‌های خاص بافت اسکار بستگی دارد.

مشاوره با جراح پلاستیک دارای صلاحیت می‌تواند به یافتن بهترین روش درمانی بر اساس شرایط و نیازهای شما کمک نماید. همانند تمام درمان‌های دیگر زیبایی، مهم است که بیماران انتظار واقع‌بینانه‌ای از عمل داشته باشند و فرایند از بین بردن جای زخم را به‌خوبی درک نمایند، ازجمله مواردی همچون: عوامل خط‌ر و عوارض جانبی، هزینه و مدت‌زمان موردنیاز برای دوره بهبودی.

درمان بافت اسکار

از بین بردن جای زخم  و درمان بافت اسکار بسیار منحصربه‌فرد بوده و به شخص بستگی دارد.  اکثر جراحان پلاستیک با استفاده از انواع روش‌های جراحی و غیر جراحی از جمله درم ابریژن، تزریق کلاژن ، آبرسانی پوست و … تلاش می‌کنند تا ظاهر بافت اسکار را اصلاح نمایند. علاوه بر این، ممکن است بیماران به چندین روش مختلف جراحی برای اصلاح ظاهر بافت اسکار خود نیازمند باشند. ممکن است در مراحل مختلف‌ترمیم روش‌های مختلفی برای اصلاح بافت اسکار نیاز باشد.

ورق سیلیکون ژل

 

ورق‌های ژله‌ای سیلیکونی می‌توانند به صاف شدن اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدی کمک نمایند. این ورق‌های شفاف بر روی جای زخم قرار داده شده و حدود 24 ساعت در محل نگه‌داشته می‌شوند.

درم ابریژن

 

برداشت پوست اضافی ناهنجاری‌های سطحی پوست مانند خطوط عمیق و یا جای زخم‌ها به کمک برداشتن لایه بالایی پوست می‌تواند با صاف شدن پوست کمک نماید. در ناحیه موردنظر داروی بی‌حسی تزریق می‌شود، سپس با دقت توسط برس چرخنده مخصوص یا یک چرخنده‌هایی از جنس الماس به‌آرامی سطح پوست تحت سایش قرار می‌گیرد تا مقدار موردنظر از پوست برداشته شود.

پماد یا تزریق استروئیدی

 

استروئیدها می‌توانند به صاف شدن و کاهش قرمزی اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئیدی کمک نمایند. استروئیدها به‌واسطه تزریق یا قرارگیری بر روی پوست می‌توانند کلاژن‌های پوست را تجزیه نمایند.  این امر به‌ویژه در اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئیدی، که در هر دو پس از زخم کلاژن تشکیل می‌شود مؤثر است. این تزریق می‌تواند به کاهش خارش و یا درد همراه با این جای زخم‌ها کمک نماید.

تزریق کلاژن

 

تزریق کلاژن برای برجسته‌سازی و یا پر کردن جای زخم‌های فرورفته استفاده می‌شود. کلاژن یک پروتئین حیوانی طبیعی است. قبل از استفاده از کلاژن، شما باید یک تست آلرژی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود به ماده تزریقی حساسیتی نداشته باشید.  نتایج حاصل از تزریق کلاژن فوری است، اما دائمی نیست. درنهایت بدن به‌آرامی کلاژن را جذب رمی نماید، بنابراین برای پر کردن زخم باید تزریق مجدد صورت بپذیرد.

درمان به کمک تزریق چربی

 

می‌توان چربی را از قسمت‌های دیگر بدن برداشت نمود و مجدداً به‌جای زخم فرورفته تزریق کرد، این کار باعث می‌شود جای زخم فرورفته پر شده و سطح پوست هموارتر گردد.  این یک روش نسبتاً ساده‌ای است و می‌تواند اثر بسیار خوبی برای بیمار داشته باشد، بخصوص برای درمان آکنه یا آبله‌مرغان. چربی معمولاً از قسمت بالایی ران از طریق لیپوساکشن استخراج می‌شود، ممکن است پس از از بین بردن جای زخم  این ناحیه کمی دردناک شود.

رفع ضایعات عروقی با لیزر

 

لیزر عروق از طریق کوچک کردن رگ‌های خونی که بافت اسکار را تغذیه می‌نمایند، می‌تواند رنگ اسکارهای قرمز را بهبود بخشد.  این درمان بدون نیاز به بی‌حسی انجام می‌شود. هنگام درمان شما حسی شبیه برخورد یک باند کشی به پوست خود را تجربه خواهید نمود.

جوان‌سازی پوست با لیزر

 

برای کاهش سطح ناهموار پوست و جای زخم معمولاً از دو نوع لیزر استفاده می‌شود: لیزر CO2 و لیزر اربیوم: YAG لیزر.  لیزر CO2 به‌طورمعمول برای جای زخم‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود، درحالی‌که لیزر اربیوم برای اسکارهای سطحی و پوست‌های تیره‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد. هر دو لیزر با حذف بالاترین لایه پوست، اجازه می‌دهند تا لایه صاف و جدیدی پوستی مجدداً شکل بگیرد. برخی از لیزرهای رنگی در دسترس هستند که می‌توانند به طور مؤثر رنگ‌دانه‌های قرمز غیرطبیعی اسکارهای هایپرتروفیک و کلوئیدی را درمان کنند.

حذف اسکار به کمک جراحی

 

در عمل جراحی بافت اسکار، جراح بافت اسکار را به سمت پایین می‌تراشد و بافت اضافی را برش می‌دهد تا حجم بافت اسکار کاهش یابد. ازآنجاکه برش اسکار در مراحل متعددی صورت می‌پذیرد به آن عمل ” برداشت سریالی”(serial excision) می‌گویند. اگر ناحیه بافت اسکار بیش‌ازحد بزرگ باشد، به‌منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی بافت پوست مجاور، از این روش بهره گرفته می‌شود تا در یک نوبت کل اسکار برداشته شود.

تکنیک “زد پلاستی” (Z-Plasty) و بازسازی بافت

 

زد پلاستی روشی است که در آن سعی می‌شود بافت اسکار مجدداً شکل بگیرد و هدایت شود.  اسکار به کمک ایجاد برش‌های مثلثی شکل در اطراف جای زخم به‌ نحوی‌ که جراح می‌خواهد هدایت می‌شود.

این برش‌ها معمولاً به شکل حرف انگلیسی (Z) انجام می‌شوند (برای همین به آن زد پلاستی می‌گویند)، اما تکنیک و شکلی که پزشک انتخاب می‌کند به نوع و شکل اسکار بستگی دارد. برش‌ها تغییر موقعیت داده می‌شوند تا با خطوط و چین‌های طبیعی پوست مطابقت پیدا کنند.

اسکار جدیدی که شکل می‌گیرد نسبت به اسکار قبلی کمتر بود و کمتر قابل‌مشاهده خواهد بود. همچنین زد پلاستی می‌تواند در از بین بردن فشار اسکارهای انقباضی نیز مؤثر باشد.

جراحی توسعه بافت

 

در این روش، یک “بالون” به زیر پوست سالم در نزدیکی بافت اسکار وارد می‌شود. بالون با محلول سالین پر می‌شود تا پوست تحت کشش قرار بگیرد. هنگامی که پوست به اندازه کافی کشیده شد (که می‌تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد)، بالون برداشته می‌شود. سپس با عمل جراحی بافت اسکار برداشته می‌شود، سپس پوست کشیده شده توسط بالون به دقت بروی بافت اسکار قرارگرفته و توسط بخیه بسته می‌شود.

جراحی پیوند پوست

 

در این روش، پزشک پوست را از بخش سالم بدن جدا کرده و آن را به منطقه آسیب‌دیده پیوند می‌زند. منطقه‌ای که پوست برای پیوند از آن جدا می‌شود نیز دچار اسکار می‌شود، اما این روش می‌تواند ناحیه شدید آسیب‌دیده را تا میزان زیادی اصلاح نماید.

خطرات بالقوه بافت اسکار

  • عفونت
  • تورم
  • شکست درمان
  • نارضایتی از نتیجه عمل
  • تغییر در رنگ پوست
  • زخم شدن ناحیه

ساعات کار