ژن‌های مرتبط با خطر ابتلا به کرونا شناسایی شدند

کرونا

محققان “دانشگاه بریتیش کلمبیا” در مطالعه اخیرشان ژن‌های مرتبط با خطر ابتلا به کووید_۱۹ یا همان کرونا را شناسایی کردند.

هنوز نکات زیادی درمورد بیماری کرونا وجود دارد که محققان نتوانسته‌اند آن را کشف کنند. برای مثال این موضوع که کدام ژن‌ها باعث ابتلای فرد به کووید-۱۹ می‌شوند و کدام ژن‌ها فرد را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهند، هنوز نامشخص است.

برای یافتن پاسخ این سوالات، محققان دانشگاه “بریتیش کلمبیا” در این مطالعه از ژنومیک تلفیقی همراه با پروتئومیکس استفاده کردند. پروتئومیکس دانش بررسی ساختار و عملکرد پروتئین‌ها در مقیاس بزرگ است.

“آنا هرناندز کوردرو”(Ana Hernandez Cordero) دانشجوی مقطع دکترا مرکز نوآوری‌های قلب و ریه در دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت: دی.ان.ای یک مولکول بزرگ و پیچیده است و به همین دلیل تنها با بررسی ارتباطات ژنتیکی نمی‌توان ژن دقیق مسئول کرونا را شناسایی کرد. با این حال با ترکیب اطلاعات ژنتیکی کووید-۱۹ با بیان ژن و مجموعه داده‌های پروتئومیک می‌توان فهمید که کدام ژن‌ها با کرونا ارتباط دارند.

در این مطالعه دانشمندان اطلاعات ژنتیکی را با داده‌های مورد بررسی قرار گرفته بیان ژن ریه ترکیب کردند. دانشمندان تنوع ژنتیکی که کنترل کننده بیان ژن در ریه و مرتبط با کووید-۱۹ بود را شناسایی کردند.

دانشمندان همچنین از دانش بیوانفورماتیک برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده کردند. با انجام این کار دانشمندان توانستند ژن‌های زیادی که نقش مهمی در واکنش سیستم ایمنی بدن به کووید-۱۹ دارند را شناسایی کنند. این ژن‌ها همچنین در حساسیت کووید-۱۹ نقش دارند.

دکتر هرناندز گفت: با استفاده از قدرت اطلاعات ژنومی، ژن‌هایی را که مربوط به کووید-۱۹ هستند، شناسایی کردیم. ما دریافتیم که ژن ABO یک عامل خطر قابل توجه برای کووید-۱۹ است.

علاوه بر ژن ABO، مشخص شد در افرادی که دارای تنوع ژنتیکی خاصی مانند SLC۶A۲۰ ، ERMP۱ ، FCER۱G و CA۱۱ هستند، خطر ابتلا به کووید-۱۹ به طور قابل توجهی بالاتر است.

دکتر هرناندز گفت: این افراد باید در هنگام همه گیری بسیار احتیاط کنند. همچنین مشخص شد که برخی از این ژن‌ها با بیماری‌های تنفسی مرتبط هستند. به عنوان مثال، ERMP۱ با آسم مرتبط است. CA۱۱ همچنین ممکن است خطر ابتلا به کووید-۱۹ را در افراد دیابتی افزایش دهد.

درباره شیوع کرونا در شهرهای دیگر بیشتر بدانید :

۵۳ شهر دیگر قرمز شدند/ دلتا دست بردار نیست

منبع Iran Biotech News (IBN)